Болотна солов’їха
Казки Марії Романівської
Пекуче літо нагрівало води, і весело жилось у теплій річці. У підводних парках серед густих водоростей гуляли зграї молодих риб. Білі лілії надимали під вітром пелюстки, як легкі паруси, і пишно вбраними кораблями гойдалися в хвилях. А навколо зеленими човнами випливало їх листя.
У затоці, де вода текла помалу, жила і виспівувала велика жаб’яча капела, і жаба Квакса була в ній першою співачкою.
Бувало навіть місяць заслухувався цих жаб’ячих концертів і зупинявся над річкою. Замріювався місяць, губив із ріжків своє проміння і сам ставав блідий, як лілія.
Навіть птахи, великі майстри співу, іноді похваляли жаб’ячі концерти в затоці.
— Добре виспівує цей альт! — похвалив якось Квак- су і соліст пташиної опери — соловей.
З цього і почалося все лихо, бо, почувши таке, Квакса вирішила, що вона й справді велика співачка. Жаба почала так задаватись, що від неї не стало нікому спокою.
— Ква-ква,— співала Квакса.— Я — родичка солов’я. Я — великий талант, якому в світі рівного нема. Я — болотна солов’їха, знаменита артистка Ква.
Вона все надималась від пихи і стала відворотна, розпухла, гладка. На концертах Квакса коверзувала і не хотіла вже сидіти на зелених човнах з латаття. Для неї зробили окрему естраду з найкращих білих лілій, сплетених разом. Цілий почет з молодих жабок дали їй до послуг. Та цього Кваксі було замало.
— О,— казала вона,— хіба мені місце в цьому болоті? І чи компанія мені ці нещасні співаки? Мені б личило сидіти високо серед птахів і співати соло.
Одного разу, мріючи про свою високу долю, Квакса раптом відчула, що й справді здіймається в повітря. Але жах охопив співачку, бо зовсім близько вона побачила круглі очі лелеки і зрозуміла, що затиснута в лещатах її страшного червоного носа.
— Ой, ой,— голосно закричала Квакса,— мене не можна їсти! Краще я віддам вам всіх наших співаків- бездар — багато, багато жаб’ячого м’яса!
Різкий поштовх примусив її замовкнути. Отямившись, Квакса побачила, що лежить у гнізді лелеки і за кожну лапу її тримають малі носи.
— Стривайте,— сказала лелека своїм дітям,— ця товстуха белькоче щось цікаве.
— Еге ж, еге ж,— зраділа Квакса,— ви не їжте мене. Давайте краще складемо угоду. Я вам влаштую справжній бенкет.
Угода була така: Квакса віддає лелекам на обід всю жаб’ячу капелу, а за це їй залишають життя. Крім того, вона випрохала, щоб лелека віднесла її потім на верхів’я великої верби, де навесні любив співати соловей.
Лелека погодилась. І того ж вечора Квакса віддала своїх товаришів на загибель.
Вона заявила, що на честь молодого місяця хоче дати з усім хором на березі великий концерт. Всі жаби вилізли з води, зайняли свої місця і радо підхопили місячну пісню, яку заспівувала сама Квакса. Тенори, баси, дисканти, альти — кожний виводив:
Ква, ква,
По воді
Тихо, місяцю, ходи,
Свою сітку розпусти,
Щоб ловились рибки.
Це була пастка: з очерету вискочили лелеки. Вони оточили бідних співаків кільцем, і ніхто не залишився живим, крім зрадниці Квакси.
Тільки місяць бачив цю розправу в затоці і від жалю закрився хмаркою. Змовкла жаб’яча капела, і навіть деркач, що любив акомпанувати хорові, від жаху занімів.
Квакса ж була щаслива. Знесена лелекою вгору, вона тепер сиділа на гілці високої верби і могла, нарешті, у височині співати соло.
Та коли в річці разом з хором голос Квакси здавався навіть приємним, зовсім смішно і недоладно пролунала її пісня на місці солов’я.
Всі птахи злетілися на це квакання.
— Хто це там безвухий голосить? — запитувала обурено трясихвістка, гнівно трясучи своїм хвостиком.
— Пху,— сказала ластівка,— це ж не спів, а якась скреготня!
— Та це гладка жаба насмілилася залізти на місце нашого великого співця! — закричала очеретянка, що підлетіла зовсім близько і побачила Кваксу.
— Ой,— зітхнула синичка, яка жила в дуплі дерева,— сил немає зносити таку музику, доведеться міняти квартиру!
А Квакса задоволено скреготала, аж луна за лісом котилася.
Тоді стара верба, яка теж мала музикальний слух і любила слухати справжні пісні, гнівно зашуміла і захиталась, щоб скинути геть нахабну співачку. Вона так трусила своїми гілками, що перелякана Квакса урвала спів і, чіпляючись всіма лапами, заголосила:
— Ой, ой, подружки, любі, рятуйте мене!
Але внизу мовчало болото, бо всіх жаб поїли лелеки. Не в силі більше триматись, Квакса плюхнулась на землю.
— О, ще одна бездара,— сказала лелека, схопивши її.
— Я — Квакса, я — великий талант… Я… — пробувала кричати Квакса.
Та лелека удала, ніби її не пізнала, і спокійно проковтнула свою здобич.
Джерело:
“Сердита черепашка”
Автор – Марія Романівська
Видавництво : “Веселка”
М. Київ, 1981 р.