Діти в гаю
Костянтин Ушинський
Двоє дітей, брат і сестра, пішли до школи.
Вони повинні були проходити вздовж прекрасного тінистого гаю. На дорозі було спекотно, а в гаю прохолодно і весело.
– Знаєш що? – сказав брат сестрі. – В школу ми ще встигнемо. У школі тепер і душно і нудно, а у гаю, повинно бути дуже весело. Послухай, як там кричать пташки! А білок, білок скільки стрибає по гілках! Сестро, а може підемо туди?
Сестрі сподобалася пропозицію брата. Діти покидали азбуки в траву, взялися за руки і зникли між зеленими кущами, під кучерявим берізками.
У гаю, дійсно, було весело і гамірно. Пташки перелітали з дерева на дерево, співали і кричали; білки стрибали по гілках; комашки метушилися в траві.
Першим діти побачили золотого жука.
– Пограй з нами, – попросили діти жука.
– З задоволенням, – відповідав жук, – але у мене немає часу: я повинен добути собі обід.
– Пограй з нами, – попросили діти жовту волохату бджолу.
– Ніколи мені грати з вами, – відповідала бджілка, – мені мед потрібно збирати.
– А ти пограєш з нами? – запитали діти в мурашки.
Але мурашці ніколи було їх слухати: вона тягнула соломинку втричі більшу за себе і поспішала будувати своє хитре житло.
Діти звернулися до білки, пропонуючи їй також пограти з ними; але білка махнула пухнастим хвостом і відповідала, що вона повинна запастися горіхами на зиму.
Голуб сказав:
– Будую гніздо для своїх маленьких діток.
Сіренький зайчик біг до струмка вмити свою мордочку. Білій квітці суниці також ніколи було займатися дітьми. Вона користувалася чудовою погодою і поспішала приготувати свою соковиту, смачну ягоду.
Дітям стало нудно, бо всі були зайняті своєю справою і ніхто не хотів грати з ними. Вони підбігли до струмка. Дзюркочучи по камінню, через гай пробігав струмок .
– Тобі, напевно, немає що робити? – сказали йому діти. – Пограй з нами!
– Як! Це мені нема що робити? – продзюрчав сердито струмок. – Це ви, ледачі діти! Подивіться на мене: я працюю вдень і вночі і не знаю ні хвилини спокою. Хіба не я співаю людям і тваринам? Хто ж, крім мене, пере білизну, крутить млинові колеса, носить човни і гасить пожежі? У мене стільки роботи, що голова йде обертом! – додав струмок і побіг далі дзюрчати по камінню.
Дітям стало ще нудніше, і вони подумали, що їм краще було б піти спочатку до школи, а потім вже, на зворотній дорозі, зайти в гай. Але в цей самий час хлопчик помітив на зеленій гілці крихітну красиву вільшанку. Вона сиділа, здавалося, дуже спокійно і від нічого робити насвистувала веселу пісеньку.
– Гей ти, весела співачко! – закричав малинівці хлопчик. – Тобі, здається, дійсно нічого робити; пограй з нами.
– Як, – просвистала ображена вільшанка, – мені нема що робити? Та хіба я цілий день не ловила комах, щоб нагодувати моїх крихіток? Я так втомилася, що не можу підняти крил; і зараз пісенькою заколисую моїх милих діток. А ви що робили сьогодні, маленькі ледарі? В школу не пішли, нічого не вивчили, бігаєте по гаю, та ще й заважаєте всім робити свої справи . Ідіть краще, куди вас послали, і пам’ятайте, що тільки тому приємно відпочити і бавитися, хто попрацював і зробив все, що зобов’язаний був зробити.
Дітям стало соромно: вони пішли в школу і хоча прийшли пізно, але вчилися старанно.
Дуже багато помилок, читати не можливо:((((
Повчальна сказка