Дівчина з квіткового горщика

Грецькі народні казки

Жили-були одного разу чоловік із дружиною, і не було у них дітей. Якось увечері зітхнула жінка:

— Ну, хоч би якусь дитинку мати, хай це буде навіть горщик із квіткою!

Дивиться, а на підвіконні квітковий горщик стоїть, а в ньому базилік.

Роки минають — росте базилік, а разом із ним росте й горщик. І став горщик завбільшки з котел, а квітка — з горіховий кущ.

Довелося якось царевичу проходити повз їхній будинок. Побачив він базилік на вікні, і сподобалася царевичу чудова квітка. Постукав він, виглянула на стукіт жінка з вікна. Царевич її й просить:

— Віддай мені квітку, тітонько, нічого не пошкодую, скільки не попросиш!

Задумалася жінка: і горщика шкода, і розбагатіти хочеться, але все-таки віддала квітку за тисячу флоринів. Приніс царевич горщик у палац, поставив його на вікно у своїй кімнаті і почав поливати вранці та ввечері.

А треба вам сказати, що царевич той мав звичай вечеряти наодинці. І того дня, коли він приніс базилік, накрили йому слуги стіл, як завжди, понаставляли різних страв, а потім пішли і залишили царевича одного. Ось поїв-попив царевич, квіткою своєю помилувався, а потім ліг і заснув.

У його головах горіла свічка, а в ногах — лампадка.

Тільки царевич заснув, вийшла з базиліка дівчина — кращої в світі не знайти,— покуштувала вона наїдки, а потім взяла лампадку і поставила її в головах, взяла свічку і переставила її в ноги.

Прокинувся вранці царевич і бачить: наїдки всі з’їдені, лампада зі свічкою переставлені! Не знає, що й подумати: двері на замку! Наступного вечора знову те саме. Тоді вирішив царевич не спати і чатувати непроханого гостя. Бачить, вийшла з базиліка дівчина, красивішої у світі не знайти, поїла-попила, і тільки почала свічку з лампадою місцями міняти, він її за руку і схопив:

— Навіщо ти, ховаєшся, від кого ти ховаєшся?

— Ти мене побачив, – відповідає дівчина, – тобі мною й володіти. Але дивися, нікому мене не показуй!

— Добре, будь по-твоєму,— погодився царевич і наказав слугам з того часу накривати стіл на двох.

Так минуло кілька місяців, і трапилося царевичу вирушити з батьком на війну. Тоді покликав він матір і дав їй такий наказ:

Увечері та вранці квітка поливати,

Кращі страви в кімнаті залишати,

Двері ж завжди на замку тримати.

Сказав царевич тоді дівчині:

— Не засмучуйся, люба, я надовго не затримаюся, скоро буду.

Ось поїхав царевич, а мати справно виконувала його наказ.

Увечері та вранці квітку поливала,

Кращі страви в кімнаті залишала,

Двері ж завжди на замку тримали.

Треба сказати, що наш царевич був заручений з дочкою першого міністра. А відколи з’явилася дівчина з квіткового горщика, перестала подобатися принцу його наречена, перестав він бувати в неї і зовсім забув, ніби й не було в нього ніякої нареченої зовсім!

Дочка міністра губилася в здогадах: нареченого наче підмінили! І ось коли царевич поїхав на війну, дружина міністра з дочкою пішли до царських палат подружитися-покумитися з царицею, а заразом і довідатися, що трапилося в палаці, чому царевич так змінився.

Прийшли, посиділи трохи, а потім пішли гуляти палацом, до кімнат заглядати. А як наблизилися до зачиненої кімнати, дружина міністра штовхнула у бік доньку, та й каже солодким голосом:

— Дозволь, царице, хоч одним оком подивитися.

Цариця відімкнула двері, а міністрова  дочка туди забігла! Дивиться: біля вікна, що на море дивилося, дівчина сидить, волосся золотим гребенем розчісує. І якщо волосся з гребеня в море падало, відразу золотою рибкою ставало.

Тут збагнула донька міністра: «Еге, та наречений мій дівчину у своїй кімнаті ховає! Так ось чому він мене знати не хоче!»

Підбігла до дівчини і штовхнула її в море. Та не потонула красуня: проходило в той час сонце на захід, підхопило воно дівчину на свої золоті промені і перенесло красуню прямісінько в будинок своєї матінки.

Ось настав час поливати квітку, відчинила цариця кімнату, а базилік зав’янув! Прийшла ввечері — зовсім засохла квітка! І страв ніхто не торкався! Цариця собі місця не знаходить – джерельною водою квітку поливає, та все даремно!

Тут і батько із сином повернулися. Побіг царевич у кімнату, відімкнув двері і що ж бачить: зав’янув, засох базилік! Заплакав він, заголосив і матері дорікає:

— Чому, матінко, не поливала ти мою квіточку, а покинула її, вона засохла, зів’яла?

— Поливала я його, дитинко, не збагну, що сталося, чому вона засохла!

— Чи чужий хтось приходив до кімнати?

— Нікого чужого, присягаюсь тобі, заходила тільки сюди один раз твоя наречена з матір’ю.

Здогадався тут царевич, що сталося, і з горя тяжко захворів. Хотіла дочка міністра прийти його провідати, але царевич прогнав її геть.

А дівчина з квіткового горщика— живе-живе біля сонця і, щодня, у нього запитує:

— Як там царевич живе? Чи не прийшов ще з війни?

— Ні, не повернувся ще, живи собі спокійно,— відповідало сонце щоразу, але одного разу по-іншому мовило: — Повернувся твій царевич, але вразила його тяжка недуга. Кращі лікарі зрозуміти не можуть, що за хвороба його сушить: не їсть, не п’є, а лежить і дивиться, не відриваючись на сухий базилік. Думаю, недовго йому лишилося жити.

— Сонечко миле,— промовила дівчина,— прошу тебе, завтра вранці, як зберешся з дому, візьми мене з собою. Посвітиш ти царевичу у вікно, впаде промінь на горщик квітковий, я по променю пробіжу, в горщик стрибну.

Сторінки: 1 2

Сподобався твір? Залиш оцінку!

5 / 5. Оцінили: 2

Поки немає оцінок...

Джерело:
“Казки греків Приазов’я”
Упорядник – Л. Н. Кир’яков
Переклад – А. Андреєва
Видавництво: “Донбас”
м. Донецьк, 2007 р.

Залишити коментар

 Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: