TOU

Домовик у вітрині

Казки Ельзи Бесков

Жили-були колись дві добрі старі панянки. Жили вони за містом у невеликому білому будиночку та заробляли на хліб тим, що шили ляльки, а потім продавали їх у іграшковий магазин в місті. До чого ж умілі руки були у сестер, і яких тільки ляльок вони не вигадували! Вони шили вишуканих пань у шовках, і ляльок-немовлят, і моряків, і сажотрусів, і балерин, і клоунів, і негренят. І завжди вигадували щось нове. Найгарячіший час наставав у них за кілька тижнів до Різдва. Тоді засиджувалися вони за роботою допізна, до глибокої ночі.

Однак це не подобалося їхньому старому домовику. Він пам’ятав їх зовсім маленькими, і навіть тепер вони залишалися для нього дітьми. Йому хотілося, щоб вечорами вони завжди вчасно лягали спати. І тому іноді він невидимкою прокрадався в кімнату, де працювали панночки, і прикручував гніт у лампі або ж трохи змочував ґноти свічок – електрики в будинку у жінок не було! Тільки тоді вони раптом помічали, що вже пізно і що їм давно хочеться спати. Так домовик змушував їх зупиняти роботу. Сам же, обійшовши за своїм звичаєм весь будинок і перевіривши, чи зачинені всі двері і чи не горить де вогонь, заповзав нарешті у власне ліжко, в кімнаті домовиків, яка була під підлогою кухні.

Проте старий батько-домовик навіть не підозрював про те, що траплялося часом у світлі місячні ночі. Його синочки – маленькі домовики Ніссе і Нуссе – потай вибиралися тоді зі своїх ліжок, піднімалися сходами до лазу в підлозі і прокрадалися прямо в кімнату, де панночки шили ляльок. Там вони грали в ляльки і розважалися весь час, поки світив місяць.

Ось такої місячної ночі, за кілька тижнів до Різдва, Ніссе і Нуссе, розвеселившись, вирішили самі вбратися в ляльковий одяг. Того разу панночки пошили кілька ляльок-домовиків, і їх красиві червоні каптанчики виявилися якраз в міру Ніссе і Нуссе, ну ніби на них були пошиті! Нуссе вважав, що йому дуже йде червоне лялькове вбрання, і не захотів його знімати. А старий зношений сірий одяг, який матінка маленького домовика стільки разів латала, він і бачити більше не хотів. Одягнувши на себе пояс із фінським ножем, а домовики завжди носять при собі ніж, він заліз на скриню, щоб подивитися в дзеркало. І йому здалося, що він – найкрасивіший домовик у світі. Ніссе двічі сказав йому, що настав час зняти ляльковий одяг, покласти його на місце, спуститися в підвал і лягти спати, поки не прокинувся татко-домовик. Куди там! Нуссе крутився на всі боки перед дзеркалом і нічого не чув.

Саме тієї ночі фрекен Тересе, старшій з панночок, ніяк не спалося. Вранці сестрам треба було запакувати ляльки у коробки та надіслати їх поїздом до міста. І коли трохи засяяв світанок, фрекен встала, вирішивши, що якщо вона все одно не спить, то може зайнятися посилкою, щоб вчасно відправити її. Одягнувши халат, фрекен взяла свічку і відчинила двері в робочу кімнату.

Ніссе, немов спритне мишеня, шмигнув у дзюрку в підлозі . Нуссе, який так і не встиг зняти з себе червоний ляльковий одяг, швиденько заліз у одну з коробок, що були на столі, ліг там, наче лялька, і завмер. Він думав, що Фрекен Тересе відразу ж піде, але натомість вона закрила коробку, в якій лежав Нуссе, кришкою і перев’язала її мотузкою. А потім розклала по коробках і решту всіх, призначених для продажу ляльок. Обернувши їх великим аркушем коричневого обгорткового паперу, панночка міцно зав’язала пакет і написала адресу. Потім вийшла на кухню, поставила на вогонь кавник, щоб подати кави своїй сестрі, Марії, коли та прокинеться.

Тим часом Нуссе, що не спав усю ніч, міцно заснув у своїй коробці. Прокинувся він уже в товарному вагоні потяга, що прямував до міста. Було душно і темно, посилку з маленьким домовиком трясло і кидало з боку на бік. Спочатку він нічого не міг зрозуміти, але раптово все згадав і зрозумів, що їде до міста, до іграшкової крамниці. Витягши свій фінський ніж, він зробив невелику дірку в коробці і тепер міг дихати. Ось тільки в коробці було темно, як і раніше.

Нарешті потяг зупинився на якійсь станції, посилку завантажили, здається, в машину і повезли. Раптом несподівано промінчик світла пробився крізь дірочку в коробку, де лежав Нуссе. Хтось, мабуть, зняв з посилки обгортковий папір. Домовик глянув через отвір і побачив, що потрапив до великої іграшкової крамниці. Хтось підняв кришку з його коробки, і Нуссе відразу прикинувся німою і нерухомою лялькою.

Товста, весела пані та пан із чорною бородою – ось хто розпаковували коробки з ляльками. Жінка витягла Нуссе з коробки і стала оглядати його.

– Ця лялька-домовик і справді дуже мила, – сказала вона, притискаючи її до себе, – вона зовсім як справжня.

І потягла Нуссе за носа. Домовику стало лоскітно, але він, ледве стримавшись, щоб не пчихнути, залишився німим і нерухомим.

– Цю ляльку ми посадимо у вітрину, – сказав пан із чорною бородою, мабуть, господар.

І не встиг Нуссе ойкнути, як уже сидів у центрі вітрини, оточений ведмедиками та песиками, іграшковими потягами, автомобілями та різними ляльками. А за його спиною стояла маленька ялинка з крихітними електричними лампочками на гілках.

Нуссе міг би добре повеселитися серед усіх цих іграшок, але він не посмів навіть ворухнутися. Перед вітриною весь час хтось стояв, розглядаючи іграшки, і Нуссе щосили намагався триматися як справжня лялька.

Сторінки: 1 2 3

Сподобався твір? Залиш оцінку!

4.5 / 5. Оцінили: 17

Поки немає оцінок...

Джерело:

“Девочка с цветущими волосами“

Эльза Бесков

Сборник – “Сказки скандинавских писателей”

Видаництво: “Лениздат“, 1990 р.

1 Коментар
  • Olya
    28.10.2021 22:49

    Дууже гарна казочка, але трохи довгувата.

    0
    0
Залишити коментар

 Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: