TOU

Дружина мельника і скарби печери Каммарберг

Ялмар Фредерик Бергман

Через долину Лорха в Вюртемберзькому князівстві протікає невелика річка Міспербеккен. В давні часи на її березі стояв водяний млин. Селяни з навколишніх сіл приїжджали сюди молоти зерно. Мельник був молодий, моторний хлопець, майстер своєї справи.

Йому допомагала розумна і працьовита дружина. Вона вела всі витрати, брала плату за роботу. Справлялася вона з цими обов’язками дуже добре, хоча їй доводилося ще й вести все господарство.

Втомлюватися вона, втомлювалася, проте ніколи не скаржилася, весела і задоволена була з ранку до вечора, і так весь тиждень. На млині не замовкали пісні і сміх, і сусіди говорили:

— Щасливі люди живуть на млині, всім вони задоволені і завжди веселі.

В один прекрасний день, коли дружина мельника була одна в будинку, до неї прийшла з міста стара-престара бабуся. На вигляд ця бабуся була страшнуватою — ніс величезний, вуха як крила кажана.

Коли стара увійшла в кімнату, маленький син мельника жалібно заплакав.

— Будь чемним, синку, перестань плакати! — сказала мати. — А ви, бабусю, проходьте, ласкаво просимо! Бачу, ви прийшли з міста. Що змусило вас йти до нас, в таку далечінь?

Стара добродушно усміхнулася і відповіла:

— Чула я, що на млині живуть люди всім задоволені і щасливі. Мені вже перевалило за сто, а я до цієї пори не зустрічала людини, яка б була всім задоволена. І ти, мабуть, розумієш, що мені захотілося прийти сюди, поглянути на вас, поки я ще жива.

— Тоді дивіться гарненько, якщо крім нас немає людей задоволених своєю долею. А зараз я пригощу вас, щоб і ви були задоволені.

І дружина мельника миттю поставила на стіл їсти і пити, не перестаючи весело жартувати.

Стара хотіла було затіяти з нею бесіду, але жінці було ніколи, вона все метушилася, робила різні справи по господарству. Під кінець вона, вирішивши, що треба все ж поговорити зі старенькою, поставила на стіл діжу і почала місити тісто.

— Ти, я бачу, працелюбна, доню. І не втомлюєшся від роботи?

— Втомлююся до вечора, міцно сплю вночі, вранці прокидаюся весела.

— Твоя правда. А не хотілося б тобі годинку-другу і вдень відпочити?

— Може і хотілося б, та чого мріяти про те, чого не отримаєш.

— Не кажи, доню. Хоробрий та кмітливий іноді за день отримає стільки, що старанному та скромному не заробити і за рік. Чула ти про скарб гори Каммарберг?

— Чула. Кажуть, що в цій горі є печера, а в ній скриня. Захована вона глибоко, так що видно тільки іржаве залізне віко. Не один дурень поламав собі пальці, намагаючись її відкрити, не один розумник намагався знайти ключа до цієї скрині. Але досі нікому це не вдалося. Здається мені, коли б випало кому її відкрити, нічого, крім старого мотлоху, він не знайде.

— Не кажи, доню. Ще в молодості я чула, що один знатний пан виграв цілий статок і сховав гроші в цій самій скрині. Він боявся, що йому, як трапляється з багатьма гравцями, захочеться знову грати і він втратить все, що виграв.

— А звідки вам все це відомо? — запитала жінка мельника і перестала місити тісто, щоб краще розчути відповідь старої.

— Мені відомо ще більше, — посміхнулася стара, – я знаю, де знайти ключ. А тому, що ти така славна і добра, я можу тобі про це розповісти. Якщо ти за три метри від входу в печеру викопаєш яму глибиною в три метра, то там знайдеш ключ.

Мельничиха вдарила себе по колінах.

— Та ти що! Ото диво!

— А захочеш піти туди і взяти дві-три жмені монет, які все одно лежать без діла, пам’ятай дві умови: поки будеш в печері, не думай про тих, хто тобі дорогий, і нічого не бійся.

— А чого треба боятися?

— Зовсім нічого, — засміялася стара. — Ну, прощай, донечко. Бувай щаслива і не думай про те, що наплела стара баба.

— Бабусю, чому б вам самим не взяти звідти пригорщу монет?

— Доню, я шукаю не гроші, а людей, задоволених своєю долею. Ну, будь здорова! Та доміси тісто, доміси!

І стара, лукаво посміхаючись, пішла.

Та дружина мельника зовсім не переставала місити тісто! Роздратована, вона місила з такою силою, що борошно стояло хмарою над столом. Поставивши хліб в піч, вона сказала собі: «Спробувати все таки можна».

Неважко здогадатися, що вона при цьому думала.

Коли мельник прийшов додому, вона розповіла йому про гостю. Він підняв дружину на сміх, а та все твердила:

— Спробувати можна. Ну хоча б для того, щоб дізнатися, чи правду казала баба.

— Може, і правду, — відповів чоловік. — Тільки недобра, видно, ця стара. І треба якомога швидше викинути з голови її вигадки. Нас наша робота годує, і не зле. Адже ми задоволені, чи не так?

— Ясна річ, задоволені, та тільки …

Мельник засмучено похитав головою. Вперше дружина, відповідаючи на його питання, сказала: «… та тільки …»

Побачивши, що чоловік засмутився, вона вирішила більше не засмучувати його. Але думка про скарб в Каммарбергской печері  не виходила у неї з голови. Невже справді в тій скрині так багато золота? Чи правду казала баба про ключ? І додавала про себе: «Спробувати, можна!»

Одного разу чоловік поїхав з борошном до міста і повинен був повернутися лише ввечері. Тут спокуса пересилила її і вона вирішила спробувати щастя.

Щоб відкопати ключ, вона прихопила лом і лопату, Тільки вийшла за ворота, як до неї причепився маленький синочок.

Сторінки: 1 2 3

Сподобався твір? Залиш оцінку!

5 / 5. Оцінили: 1

Поки немає оцінок...

Джерело:
“Сказки скандинавских писателей”
Видавництво “Лениздат”, 1990р.
Переклад на російську — Л. Ю. Брауде.
Переклад на українську — Tales.org.ua

Залишити коментар

 Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: