TOU

Диво- ведмідь

Португальські народні казки

У красуні королеви народився син. Звичайно, і батько-король, і придворні, і всі слуги одразу ж збіглися подивитися на новонародженого. Як же здивувалися вони, коли побачили, що народився у королеви не хлопчик, а справжнісіньке ведмежа! Клишоногий, покритий шерсткою, він кумедно перекидався у своїй золотій колисці, але, дивлячись на його смішні витівки, ніхто навіть не посміхнувся. А найбільше сумувала сама королева. Вона запросила найпрекрасніших лікарів і з сльозами просила їх перетворити ведмежа на хлопчика. Однак, як вони не намагалися, ведмежатко так і залишилося ведмежатком. Напевно, хтось зачарував його. Адже королі завжди мають чимало ворогів, і серед них бувають не тільки люди, а й чарівники. А з ними боротися і королям не під силу!
І все-таки це був не простий ведмідь, а принц, та спадкоємець усього королівства! Треба було дати йому справжнє королівське виховання. Тому, тільки син підріс, красуня королева запросила до нього найвидатніших вчителів, і вони навчили принца всіляким наукам: читати, писати, рахувати, навіть танцювати навчили ведмедя! І коли він з’являвся на придворному балу – танцював так спритно і міркував так розумно, що, ніхто б не подумав, що це не людина. У ошатному камзолі та зі шпагою на боці диво-ведмідь виглядав справжнім принцом!
Нарешті, принцові виповнилося двадцять років, і королева послала його подорожувати. У багатьох країнах побував чудовий ведмідь, багато чому навчився і став ще розумнішим. А повернувшись додому, оголосив королеві, що хоче одружитися.

Королева заплакала.
– Забудь про це, синку, – сказала вона. – Ти не людина, а ведмідь, і ніхто тебе не полюбить.
Але принц не погодився з королевою і наполягав на своєму.
Звичайно, як часто буває в казках, неподалік палацу жив коваль із трьома дочками.
Всі три дочки були дуже гарні, і принц часто милувався ними зі свого віконця. А потім почав приходити до коваля у гості. Коли ж дівчата звикли до нього і перестали його боятися, спитав старшу дочку – чи не хоче вона стати принцесою і вийти за нього.

Старша дочка була хитра дівчина. Вона не сказала принцу ні «так», ні «ні» і попросила його прийти за відповіддю на другий день. Сама ж пішла до батька та оголосила йому, що не любить і ніколи не полюбить принца, але вийде за нього заміж, стане принцесою, а потім уб’є ведмедя.
Розумний принц, хоч і був ведмедем, але серцем зрозумів, що дівчина його не любить і вранці, прийшовши до коваля, оголосив йому, що не любить старшу дочку і хоче одружитися з середньою.
Однак і середня дочка коваля була не добріша за старшу. Вона теж нічого не відповіла принцові і просила почекати до завтра. Сама ж пішла до батька і оголосила йому те саме: вона стане принцесою, а потім уб’є ведмедя.
І цього разу серце підказало принцу, що середня дочка його не любить. Вранці він прийшов до коваля і сказав, що хоче одружитися з молодшою.
Третя дочка зовсім не була схожа на своїх сестер. Вона була доброю дівчиною. І, почувши від батька, що принц хоче з нею одружитися, почервоніла від радості і відразу зізналася, що давно вже любить нещасного принца і хоч зараз готова вийти за нього заміж.
– Але ж він не людина, а ведмідь! – намагався відмовити її коваль.
– Ну, і що ж? – відповіла йому красуня. – Краще жити з добрим ведмедем, ніж зі злим чоловіком!
Вона вийшла до принца і оголосила йому про свою згоду.

Так молодша дочка коваля стала принцесою та дружиною диво-ведмедя.
Незабаром у них народився син. Ви думаєте, що це було знову ведмежатко? Ні, у принцеси народився хлопчик, такий прекрасний, що всі на нього милувалися.
Звичайно, і красуня королева прийшла помилуватися онуком. Побачивши в колисці не ведмедя, а веселого рум’яного хлопчика, вона не могла приховати свого подиву.
– Ви помиляєтеся, ваша величність, – зізналася з радістю молода принцеса. – Ваш син не завжди буває ведмедем: удома він скидає свою шкуру і стає людиною!
Вона була дуже довірлива. Вона не знала, що це таємниця, про яку не можна говорити нікому на світі. Тепер, від королеви у палаці стало відомо, що принц-ведмідь щовечора перетворюється на людину.

Принц засмутився.
– Що ти наробила! – Сказав він своїй молодій дружині. – Ти занапастила нас обох. Тепер я маю піти з дому і жити в лісі, як живуть усі звірі. Але якщо ти все-таки захочеш побачити свого нещасного чоловіка, шукай мене на Зеленому лузі.
Так сказав принц-ведмідь і зник. А принцеса навіть не встигла спитати в нього, де знаходиться цей Зелений луг. Вона оббігала весь палац, питала у придворних, у слуг, навіть у кухарів на кухні, але ніхто не міг їй сказати, як пройти до Зеленого лука. Тоді принцеса звернулася за порадою до однієї знайомої чарівниці.
– Іди в гори до Місяця і спитай у нього поради, – відповіла чарівниця.
Як сказала чаклунка, так і зробила молода принцеса. Вона пішла в гори і дісталася найвищої вершини, через яку – вона знала це – щовечора піднімався Місяць. Але Місяця ще не було. Тільки три бліді дівчини вийшли їй назустріч.
– Ми дочки цариці-місяця, – пояснили вони принцесі. – Почекай трохи. Наша мати скоро підніметься над горою.
Так і сталося. Цариця-місяць повільно зійшла над вершиною.
– Як я втомилася! – Простогнала вона. – Як набридло мені щомісяця то танути, то знову ставати повною. Дайте мені поїсти, дівчата.
Дочки принесли їй вечерю, і цариця – місяць почала їсти і збільшуватися. Вона росла і росла, і принцеса так здивувалася цьому, що мимоволі скрикнула. Тільки тут помітила її цариця і невдоволено спитала:
– Хто ти така і що тобі потрібно в моєму домі?
Відверто про все розповіла цариці – Місяцю принцеса, а потім спитала, як знайти дорогу до Зеленого лугу.
– О ні! – зітхнула у відповідь Місяць. – Я не знаю дороги до Зеленого луга. Я ніколи не бачила Зеленого луга. Піди краще до Сонця. Батько-Сонце ходить по небу вище за мене. Він бачить. Запитай у нього поради.

Сторінки: 1 2

Сподобався твір? Залиш оцінку!

4.5 / 5. Оцінили: 11

Поки немає оцінок...

Джерело:
“Птица-Правда”
Іспанські і португальські казки
Переклад – Т. Шишлової
Видавництво: “Детская литература”
Ленінград, 1980 р.

Залишити коментар

 Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: