Гроші розбещують

Болгарські народні казки

Якось Хитрий Петр зустрівся з друзями. Погомонів з ними, а тоді й каже:
— Як хочеш знати, хто перед тобою і чого він варт, покажи йому гроші й скажи: так і так, це твоє…
— Нікого ти не спіймаєш на грошах,— відказали йому друзі.
— Стривайте, люди, не думайте так! — розвів руками Хитрий Петр.—
На цьому ділі я добре знаюсь, а ви —ні; не бачили, не чули, то поспитайте краще мене!
— То розкажи, щоб і ми почули,— засміялися друзі.
— Коли я розбагатів, набралося в мене дев’ять повних горщиків золота й десять горщиків, насипаних до половини,—розпочав Хитрий Петр.—

«Що робити з цим добром?» — подумав я і став будувати будинки, мости, позичати гроші, роздавати їх просто так і під проценти, одне слово, робив комерцію. Були в мене сусіди — чоловік і жінка. Такі гарні люди, скромні, тихі, працьовиті. Одружили дітей і жили самі, радіючи світу ясному.
От я і надумав перевірити, що за люди мої сусіди. Покликав їх до себе й дав їм горщика, де було до половини насипано золота. Так і так, кажу, в мене цього добра багато, а у вас немає, то візьміть цей горщик, аби і у вас дома дзвеніло золото.

Взяли вони горщика, питали й перепитували, чи вимагатиму я те золото назад, але я їм сказав: воно довічно ваше, що хочете, те з ним і робіть. І вони пішли собі. А ввечері дивлюсь: у сусідів чогось довго світло горить. «Чого б то»,— думаю собі і вийшов роздивитися краще. Причаївся в темряві й слухаю, а сусідка саме каже: «Як же це так, чоловіче? Чого в Петра аж дев’ять повних горщиків золота, а в нас тільки половина одного? Хіба ми гірші від нього? Хіба він той, за кого себе видає? Треба назбирати цілий горщик, зрівнятися з ним багатством!»

Вернувся я в хату й відтоді почав стежити за своїми сусідами. Вони працювали день і ніч, крали, носили, все тягли додому, аж поки до краю наповнили золотом той горщик. Потім узяли другий горщик, і життя їхнє стало не життя, а якась дивна гонитва за золотом — аби наповнити золотом якомога більше горщиків, аби наздогнати мене.
Тож, як хочеш пізнати людину, покажи їй гроші й зачекай…
Друзі погодилися з Хитрим Петром — таки справді, гроші розбещують людей.

Сподобався твір? Залиш оцінку!

5 / 5. Оцінили: 2

Поки немає оцінок...

Джерело:
“Болгарські народні казки”
Видавництво: “Веселка”
Київ, 1979 р.

Залишити коментар

 Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: