TOU

Як гуси Рим врятували

Міфи та легенди Стародавнього Риму

Через кілька років після взяття Вейї якийсь римлянин на ім’я Марк Цедіцій, проходячи вночі міською вулицею неподалік храму Вести, почув голос, схожий на грім. Цей голос наказував Цедицію якнайшвидше повідомити владу, що незабаром прийдуть галли і якщо римляни не зміцнять стіни та ворота, то місто буде захоплене. Цедіцій розповів про це керівникам міста, але на його повідомлення ніхто не звернув уваги. Ця людина була незнатного походження, і посадовці знехтували розповіддю плебея. Але ще важливіше було те, що римляни поки, що навіть не знали, хто такі галли і наскільки вони небезпечні.

А галли, основна маса яких жила за Альпами в Галлії, перевалили через високі гори і витіснили етрусків з долини річки Пад. Але цим не задовольнилися і почали нападати на Етрурію. Так вони вдерлися у межі етруського міста Клузій. Клузійці були  дуже налякані. Бачачи, що в них мало сил для відбиття нападу, вони звернулися по допомогу до Риму. Римляни не знайшли підстав послати клузійцям допомогу, але вирішили все ж таки відправити послів, щоб дізнатися, хто ж такі галли. Послами були направлені три брати Фабії. Вони прибули до Клузій, а потім вирушили до галльського табору. Там галльський вождь Бренн сказав їм, що оскільки жителі Клузій мають землі більше, ніж можуть обробити, галли вимагають, щоб зайву землю віддали їм для поселення. Коли посли запитали, з якого ж права галли висувають таку вимогу, Бренн відповів, що з права зброї. Отримавши таку зарозумілу відповідь, посли повернулися до Клузій. Троє Фабієв були людьми хоробрими та палкими. Їм здавалося неможливим байдикувати в місті, коли його мешканці воюють. І ось коли клузійці вирішили вступити в бій з галлами, Фабії захотіли також взяти в ньому участь. Під час бою один з Фабіїв побачив галла, що скакав попереду, в блискучих обладунках. Його серце охопила жага до бою, і він виїхав на коні з етруського строю і напав на галла. Ударом списа Фабій вбив ворога і скинув його з коня. Поспішаючи, він почав знімати зброю з поваленого, і в цей момент його впізнали. Коли Бренну донесли, що римські посли беруть участь у бою, а один з них навіть убив знатного галльського юнака, гніву Бренна не було меж. Він наказав припинити бій із клузійцями та готуватися до походу на Рим.

Перед початком походу Бренн зібрав старійшин на нараду. Ті мудро запропонували не поспішати, бо римляни, наскільки їм відомо, люди доблесні, а держава їхня могутня, тому краще вимагати від них видачі порушників божественного і людського права і лише у разі відмови піти на Рим війною, бо тоді справедливість буде на боці галлів. Так Бренн і вчинив. У Рим прибули галльські посли з вимогою видачі Фабіїв. Сенат став обговорювати становище, що склалося. Багато сенаторів, а також жерці-феціали, охоронці справедливості та права, визнавали вимогу галлів справедливою і наполягали на видачі Фабіїв, особливо того з них, хто вбив галльського воїна. Але надто шанованим був рід Фабіїв, дуже багато корисного і славного зробив він для Риму, тому сенатори не зважилися видати Фабіїв диким галлам. Відмовляти теж було небезпечно, бо справа була абсолютно очевидною та вимоги галлів справедливі. Тоді сенат ухвалив передати рішення народним зборам. Збори ж не тільки відмовили галам у їхніх вимогах, а й обрали всіх трьох Фабіїв  військовими трибунами з консульськими повноваженнями. Цей вибір ще більше розлютив галльського вождя: римляни виявилися настільки несправедливими, що включили злочинців до керівництва своєї держави.

Після цього,підготувавшись до походу, галли рушили на Рим. Зазвичай у момент суворої небезпеки римляни призначали диктатора, який, маючи в своїх руках всю повноту влади, міг краще сконцентрувати сили для відсічі ворогові. Але зараз римляни проявили безтурботність. Можливо, причиною було незнання загрозливої ​​небезпеки: адже галли були ще невідомим ворогом; можливо, римляни були засліплені своїми недавніми успіхами і у своїй самовпевненості виявили легковажність; можливо, так склалася доля, яка керує людськими та державними вчинками; можливо, просто у Римі не було у цей час людини, якій громадяни довірили б диктатуру. Єдиний чоловік, який міг би опинитися на висоті вимог, — Камілла, на той час не перебував в Римі. Переможця Вейї переслідували його вороги, що заздрять йому та звинувачують у всіх гріхах; Каміллу навіть ставили у провину надто розкішну тріумфальну ходу, яку він влаштував після взяття Вейї. В результаті Камілл був засуджений і поїхав у вигнання до міста Ардею, де він на той момент і перебував.

Трибуни горіли жагою якнайшвидше зустріти ворога. Вони не чекали щасливого знамення при жертвоприношеннях і навіть не запитали авгурів, який буде результат битви. Поспішаючи, вивели римське військо з міста і попрямували назустріч ворогові. Зустріч супротивників відбулася на березі невеликої річки Аллії, що впадає в Тибр трохи на північ від Рима. Там, на березі Алії 18 липня 390  року до н. е. і вибухнула ця нещасна битва. Галльське військо було досить численним, і римські командири вирішили якнайбільше розтягнути свої війська, щоб протистояти галлам. Але внаслідок цього римський стрій вийшов нещільним, а в центрі обидва крила римської армії взагалі ледве стулялися. Ця обставина і зіграла фатальну роль. Ліве крило римлян було розгромлене, багато воїнів, прагнучи врятуватися, кинулися в Тибр, але, не вміючи плавати, тонули. Більшості, щоправда, вдалося все-таки переправитися і врятуватися у Вейях, недавно відновлених, там вони сподівалися сховатися під захистом відремонтованих стін, не намагаючись навіть послати в Рим звістку про свою поразку. На місці розташування правого крила була невелика височина. Розбиті римляни відступили туди і змогли протягом певного часу чинити опір ворогам, але зрештою були відкинуті. Залишки римської армії бігли до міста, навіть не закривши за собою міські ворота. Так закінчилася ця нещасна битва. День 18 липня був названий «днем Алії» та оголошений нещасливим; протягом багатьох століть цього дня римляни не розпочинали жодних справ.

Сторінки: 1 2 3

Сподобався твір? Залиш оцінку!

1.5 / 5. Оцінили: 2

Поки немає оцінок...

1 Коментар
Залишити коментар

 Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: