TOU

Єдиноборство Корнелія Косса

Міфи та легенди Стародавнього Риму

Сталася й друга війна між Римом та Вейями. Вейскій цар Ларе Толумній спонукав мешканців підпорядкованого Риму міста Фіден відокремитися від римлян. Коли звістка про фіденську зраду досягла Риму, у місто було відправлено посли розібратися, у чому справа. Підбурювані Толумнієм, фіденці напали на послів і вбили їх. Цей безбожний злочин викликав у Римі такий гнів, що всі громадяни одностайно оголосили Вейям та Фіденам війну. У першій битві з фіденцями римляни здобули перемогу, але зазнали таких великих втрат, що почали побоюватися, як би через подібні втрати війна не закінчилася поразкою. І як буває зазвичай у випадках, що вимагають особливої ​​напруги сил, було призначено диктатора. Під його командуванням римське військо виступило проти етрусків і розташувалося неподалік Тибру. Незабаром два ворожі війська зустрілися одне з одним. Етруски не наважувалися вступити в бій, а римський диктатор не давав сигналу почати бій, поки ворожіння птахів не буде сприятливим. Як тільки він отримав знак про вдалий результат ворожіння, так одразу ж наказав розпочати бій. Майже на всіх ділянках римляни перемагали. Тільки етруська кіннота, якою командував сам Толумній, не лише чинила завзятий опір, а й тіснила римлян.

У рядах римської кінноти, яка вперто боролася з етрусками, був знатний юнак Авл Корнелій Косе. Він відрізнявся красою, відвагою та силою. Косе хоробро бився у перших рядах. Раптом він побачив етруського вершника в пишному одязі, що керував діями інших кіннотників. Косе зрозумів, що це сам Толумній. Вигукнувши, що якщо є на світі щось святе, то він уб’є цього порушника договорів і принесе його в жертву на честь загиблих послів, направив свого коня проти Толумнія. Вони обоє схопилися у жорстокому поєдинку. Косе зумів з такою силою вдарити ворога, що той упав з коня. Не даючи противнику схаменутися, він теж спішився і напав на Толумнія. Той намагався захищатися, але Косе все дужче тіснив його. Зрештою римлянин кілька разів вдарив вейського царя списом. Коли Косе побачив, що ворог нерухомий, він зняв з нього багаті царські обладунки, а потім відрубав голову і насадив на спис. З цим жахливим трофеєм він помчав полем битви. Коли етруські кіннотники побачили відрубану голову свого царя, вони розгубилися і кинулися врозтіч. Перемога римлян була повною.

Переможне римське військо з славою повернулося додому. Всі прославляли могутнього і відважного Косса, що ніс «огрядні обладунки». Переможець присвятив їх Юпітеру і помістив до його храму поруч з подібним трофеєм, здобутим Ромулом. Це був другий випадок у римській історії, коли з командувача ворожими військами було знято його обладунки.

Сподобався твір? Залиш оцінку!

0 / 5. Оцінили: 0

Поки немає оцінок...

Залишити коментар

 



Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: