У цьому розділі зібрані білоруські народні казки в перекладі на українську мову.
Білорусія – це край зелених лісів, блакитних озер, запашних луків, урожайних полів і працьовитих людей. Білоруський народ протягом
багатовікової своєї історії створив безліч легенд і переказів, пісень і казок, у яких втілено споконвічні народні мрії й сподівання, відображено життєвий досвід народу.
В Білорусії казки почали збирати й записувати наприкінці ХVII століття, і з того часу вийшло чимало збірок народної творчості. У цьому розділі ви знайдете та зможете прочитати онлайн найцікавіші казки для дітей про тварин, чарівні й соціально-побутові казки. У білоруських казках про тварин багато спільного з казками інших народів: у них лисичка завжди хитра, кіт мудрий, півень відважний, заєць лякливий, вовк дурний.
Вчинки й вдача свійських і диких тварин багато в чому схожі на людські.
Герої чарівних казок – це богатирі й звичайні люди, що перемагають підступних і хитрих ворогів і рятують від загибелі багатьох людєй. У цих казках відображено мрії бути дужими, спроможними переборювати численні труднощі й перешкоди, що постійно виникали в житті.
Соціально-побутові казки виникли під час боротьби білоруського народу проти своїх гнобителів. Народ засуджує зажерливих панів, висміює ледацюг, брехунів, таврує всіх тих, хто норовить жити чужою працею.
На нашому сайті ви зможете читати білоруські народні казки онлайн.
Приємної подорожі по світу білоруської казки!
Одного разу зустрілися в лісі Лось і Лисиця.
— Що нового? — запитує Лисиця.
— Та нічого втішного, — каже Лось. — Вчора за мною мисливець гнався, а я своїми довгими ногами все за кущі перепинався. Ледве втік. Біда мені …
В одного багатого чоловіка було троє синів: один швець, І другий кравець, а третій — коваль. Дуже хвацькі молодці. Працюють собі — горя не знають. Іншим у біді помагають. Якось почули брати, що сусіди про них кажуть: «Не зазнали вони …
Жили на світі три сестри. Одна — праля, друга — ткаля, а третя — швачка.
Ткаля каже:
— Я можу і вдень, і вночі ткати.
Праля каже:
— Я можу і вдень, і вночі прати.
А швачка бідкається:
— Не …
Жив в нашому селі один багач. Жадібний-прежадібний. Все думав, де б і на чому вигадати. Ось прийшла пора хліб жати, урожай збирати. Землі багато, самому не впоратися. Найняв він трьох наймитів. На світанку садить господар наймитів снідати. Батраки їдять, багач …
Був час на землі, коли звірі не мали хвостів. І це їх страшенно турбувало — не було чим захиститися. І ось одного разу лісовий цар видав наказ всім звірям прийти та отримати хвости. Посланці ходили по всіх лісах і полях, …
Іван Іванович – царевич (білоруська казка)Жив собі у деякому царстві, в деякому державстві цар. І був у нього син Іван Іванович – царевич. Цар його не пускав нікуди до вісімнадцяти років, щоб ні на що не задивлявся, не пустував. Син …
У деякому царстві, в деякому государстві, на морі-океані, на острові Буяні стоїть дуб зелений, а під дубом бик печений, і в його боці ніж точений. Але це ще не казка, тільки приказка, а хто мою казку слухатиме, тому від соболя, …
Сталося якось в одній країні велике лихо: налетів звідкілясь дев’ятиголовий змій Чудо-Юдо й ухопив з неба сонце й місяць…
Горюють люди, плачуть: і темно без сонця, і холодно.
А жила в тій країні бідна вдова. І мала вона малого сина …
У деякому царстві, в деякому державстві жив собі один багатий купець. Народився у нього один син. Ріс він не по роках, а по годинах, не по годинах, а по хвилинах. Подався вчитися і швидко пройшов навчання. Якось пішов на прогулянку …
Жили- були собі селянин з дружиною. Був він роботящим, і вона неабияка була робітниця.
Якось жінка взяла серп і пішла жати
В неї було маленьке дитя в колисці, що вже навчилося повзати. Ось вона жне та жне, жне та жне, …
Давно-давно жили два брати. От одного разу знайшли вони на дорозі дитятко й коника. Старший каже:
– Нехай мені буде дитина й коник.
А менший каже:
– Ні, нехай мені.
І почали вони сваритися. Сварилися, сварилися, а тоді й кажуть:…
Жив-був собі в одному селі бурлака Хведір Набилкін. Не дужий він був на силу, зате мав голову з розумом.
Захотілося йому стати богатирем. «Чим я не богатир? – думає собі Хведір Набилкін.– І чому лише дужі можуть бути богатирями?»
Справив …
Жили дід та баба, і було в них дві дочки: у діда була дочка, і в баби була дочка. Жили вони, жили. Набридла вже мачусі дідова дочка. Каже вона дідові:
– Завези ти оцю свою дочку, діду, щоб її не …
Жили собі дід та баба. Не було в них ні дітей, ні якихось родичів, так собі і жили вдвох у хижці. Жили вони дуже бідно. Ще б пак! Були старі, літ по вісімдесят, а може, й більше. Дожилися до того, …
Жив-був цар-чарівник. Кинув він поклик по всьому царству: «Хто сховається від мене, тому півцарства віддаю».
Знайшовся такий охочий – Синя свита навиворіт пошита. Приходить він до царя-чарівника.
– Я,– каже,– беруся сховатись так, що ти мене не знайдеш.
– Гаразд,– …
Жив собі Степан-швець, і був він великий п’яниця. І так уже розпився, що ніхто не давав йому шити ні чобіт, ні черевиків. Пропив Степан усе, що в нього було, і пішов жебракувати. Ішов, ішов та й заблудив у лісі; зайшов …
Почнемо казку, а не казку, так приказку, казка буде завтра після обіду, під’ївши м’якого хліба.
Були собі два хлопці: один звався Кривда, а другий Правда. І ходили вони на заробітки. Правда просить хліба, а Кривда краде. У Правди хліба нема, …
Давно це було. Навіть старі люди того вже не пам’ятають. І розповідають вони те, що чули від батьків і дідів.
Ну так от. Густими поліськими лісами пробивався надвечір чорт у своє болото. Був він страшенно понурий, бо за цілий довгий …
Пішов один бідний чоловік у світ шукати собі якого-небудь статку. Покинув свою хату й дружину.
— Знайду який статок, повернуся додому; а не знайду — живи як хочеш, — каже він дружині, виходячи з хати.
Іде він день, іде другий …
Було в батька дванадцять синів, усі сильні та молодецькі хлопці.
Жили вони на великій галявині серед темного лісу. Вели там своє господарство, полювали на диких звірів і пташок.
Старий батько, сивий, як голуб, сидів собі в кожушку і влітку й …