У цьому розділі зібрані норвезькі народні казки в перекладі на українську мову.
Протягом століть норвезькі казки передавалися із покоління в покоління і зараз ніхто достеменно не може сказати хоча б приблизний їх вік. У цих казках передається весь колорит норвезьких звичаїв і природи, вони сповнені таємничими і магічними істотами: тролями, гномами та феями, мешканцями фіордів, гротів, глибоких печер та водойм. Ці персонажі поділяються на добрих та злих і допомагають, або ж навпаки – перешкоджають основним героям казок робити добрі справи.
Петер Крістен Асбйорнсен (норвезький письменник та науковець) і Йорґен Му (норвезький письменник і єпископ) є найвідомішими збирачами народного фольклору. Подорожуючи по Норвегії, вони збирати народні перекази, казки та легенди. Завдяки їхній праці зараз ми можемо насолоджуватись наповторними норвезькими казками.
Багато норвезьких народних казок базуються на історичних подіях, які відбувалися в цій державі в стародавні часи. Основою для створення казок часто були древні саги, що оспівують подвиги народних героїв.
Хоча норвезькі казки складені багато років тому, вони і в наш час зачаровують дітей та дорослих, дивують їх і дарують радість, допомагають навчитися добру, розвивають уяву та фантазію.
Приємної подорожі по світу казок Норвегії!
Це було давно, дуже давно, коли по землі ще ходили добрі чарівниці, в лісах жили гноми, а королевичі з’являлися перед бідними сиротами і у золотих каретах везли їх до кришталевих палаців.
В одному невеликому селі понад морем жила дівчинка на …
Жив-був на світі чоловік, злющий – презлющий. Ніяк йому жінка не могла догодити. І завжди йому здавалося, що вона мало працює. Приходить він якось раз додому з сіножаті і давай лаятися.
– Не гнівайся даремно, – каже йому дружина. – …
Одного разу півень вискочив на паркан і почав кукурікати і махати крилами. До нього підійшов лис.
– Доброго дня! – привітався лис. – Я чув, як ти кукурікав. А от скажи мені – чи можеш ти стояти на одній нозі, …
Лисиця-хитрунка була нарешті вбита, шкура з неї знята, і в будиночку у старости ми справили по рудохвостій галасливі поминки.
Однак за день всі досить натомилися, тому ніхто не хотів довго засиджуватися. Коли пробило одинадцяту, всі стали збиратися додому. Староста запропонував …
Сидів якось влітку ведмідь Бамс на пагорбі та й дрімав на сонечку. А тут лис Міккель з лісу крадеться. Побачив він ведмедя і думає: “Спиш, діду? Ах ти, лежибока! Ну постривай, зараз я над тобою пожартую”. Зловив він у лісі …
У одного старого було три сина. Старшого звали Пер, середнього Поль, а молодшого Еспен, на прізвисько Лежибока. Хоча, якщо правду казати, всі троє були ледарями. Робити вони нічого не хотіли тому, що для будь-якої роботи вони, бачте, були занадто гарні, …
Вполював якось старий ведмідь Бамс коня, лежить біля туші, обідає. А хитрий лис Міккель — тут як тут. Так і бігає навколо ведмедя, і крутиться дзигою, все хоче у нього з-під носа шматок м’яса схопити. А старий Бамс йому каже:…
Жив-був один чоловік, і була у нього сіножать десь на горбі, а на сіножаті стояла шопа, і там зберігалося сіно. Тільки в останні роки не багато там було припасів, тому що кожен рік, в ніч на Івана-Купала, коли трава найсоковитіша …
Жив в одному селі бідний дідусь, і був у нього єдиний син, до того хворий та кволий, що ніякої роботи робити не міг. До того ж і зростом він не вийшов, і тому звали його люди Веслефрік, що означає “Маленький …
В Ордалі розповідають, що давним-давно жив там один хлопець, який одружився на хульдрі [1].
Хутір, звідки родом був той хлопець, стояв на околиці, і хульдри часто туди навідувалися. Зазвичай вони приходили готувати на кухні їжу. Іноді хульдри приводили з …
Жив-був в Норвегії один чоловік, і було у нього три сини — Пер, Пол і Еспен на прізвисько Аскеладд, що означає Еспен Замазура. І був той чоловік до того бідний, що жодної копійки у нього за душею не водилося. Ось …
Жив колись в Фінляндії чоловік, який зловив білого ведмедя і повів його в Данію на королівський двір. Сталося так, що Різдво застало його на шляху. Він зупинився біля гори Довре, де стояв один-єдиний будинок, в якому жив чоловік на ім’я …
В одному селі жив у батька з матір’ю хлопець, на ім’я Хальвор.
Жив він і турбот не знав, а батькам своїм чимало горя приносив. Сидить собі цілими днями біля печі і риється в золі. І ні до чого йому діла …
Колись давно в містечку Вог, в Гудбранскій долині, жив один бідний чоловік зі своєю дружиною. Дітей у них було так багато, що на всіх не вистачало юшки та каші. Тому старшим двом хлопчикам часто доводилося блукати з села в село, …
У стародавні часи у одного короля було дванадцять синів. Коли вони виросли, король зібрав їх і сказав:
– Сини мої дорогі, я став старий і хочу онуків, тому хочу вас оженити. Візьміть по хорошому коню, багаті обладунки і їдьте по …
У містечку Вінье, що в провінції Телемарк, є озеро Тотак. Взимку воно не замерзає до самого Різдва.
Була в старовину на березі цього озера маленька ферма, і жив на ній селянин на ім’я Діре Во. Йшла про нього чутка, що …
Жив-був в Нурлані селянський хлопець, і зібрався він одружитися. А матінка у нього була жінка охайна і будинок свій завжди в чистоті тримала.
— Люблю, щоб кругом все прибрано було, щоб ні де ні пилиночки, — казала вона.
Ось і …
Жила колись бідна-бідна вдова, і був у неї один-єдиний син, на ім’я Ларc. З останніх сил працювала мати, щоб виростити свого сина. А коли минуло Ларсу шістнадцять років, вона сказала:
– Тепер, синку, ти сам собі на хліб заробляй. Іди …
У давні-давні часи жили на світі два брати один – багатий, другий – бідний.
Батьки їхні померли, а перед смертю наказали їм усю спадщину порівну між собою розділити. Та старший брат був жадібний та лукавий. Забрав він собі все батькове …
Жили в одному селі дві сварливі сусідки. Варто було їм тільки побачити одна одну, як між ними починалася суперечка. А де суперечка – там і сварка, а сварку – це кожен знає – легше почати, ніж закінчити.
І чим більше …