TOU

Казки Божени Немцової

Список казок:

Мудра горянка
4.3
(4)
Час читання 7 хв
Коментарі(0)
Про ненажеру
4
(4)
Час читання 11 хв
Коментарі(0)
Принц Баяя
5
(2)
Час читання 13 хв
Коментарі(0)
Кінкаш Мартінко
5
(2)
Час читання 4 хв
Коментарі(0)
Володар часу
5
(2)
Час читання 4 хв
Коментарі(0)
Лісова німфа
5
(3)
Час читання 6 хв
Коментарі(0)
Про Йозу і Янека
4
(3)
Час читання 11 хв
Коментарі(0)
Покарана пиха
4.8
(11)
Час читання 10 хв
Коментарі(0)
Золота гора
5
(2)
Час читання 16 хв
Коментарі(0)
Дванадцять місяців
4.2
(5)
Час читання 8 хв
Коментарі(0)
Всяке чесне ремесло варте доброго слова
4.9
(7)
Час читання 2 хв
Коментарі(0)
Берона
5
(3)
Час читання 10 хв
Коментарі(0)
Валибук
5
(1)
Час читання 18 хв
Коментарі(0)
Сонце, місяць, вітер і прекрасна Уляна
5
(2)
Час читання 14 хв
Коментарі(0)
Чортів свояк
5
(1)
Час читання 16 хв
Коментарі(0)
Про Широкого, Довгого й Вогнеокого
5
(1)
Час читання 8 хв
Коментарі(0)
Хитрий Ондра
5
(1)
Час читання 8 хв
Коментарі(0)
Як Гонза вивчав латину
5
(2)
Час читання 3 хв
Коментарі(0)
Хатка з медяника
5
(2)
Час читання 5 хв
Коментарі(0)
Старий пес і вовк
5
(3)
Час читання 3 хв
Коментарі(0)
У царя Трояна цапині вуха!
3
(2)
Час читання 3 хв
Коментарі(0)
Хто з’їв голубів?
5
(2)
Час читання 2 хв
Коментарі(0)
Добридень, кладко!
5
(1)
Час читання 9 хв
Коментарі(0)
Мудрий золотар
5
(2)
Час читання 7 хв
Коментарі(0)
Семеро воронів
5
(1)
Час читання 13 хв
Коментарі(0)
Про трьох сестер
5
(2)
Час читання 12 хв
Коментарі(1)
Про кота, півня і косу
4
(3)
Час читання 7 хв
Коментарі(0)
Сіль дорожча за золото
5
(1)
Час читання 8 хв
Коментарі(0)

Так сталось, що українські діти добре знають казки Шарля Перро чи братів Грімм, але казки Божени Немцової, легендарної чеської збирачки казок майже їм не відомі.

Особливості казок Божени Немцової

Самі чехи вважають Божену засновницею чеської літератури. На відміну від Шарля Перро чи братів Грімм Немцова не переробляла народні казки у повчальні історії з мораллю. Вона обробляла їх дуже обережно. Використовуючи сюжети та художні засоби народної казки, письменниця почала створювати своєрідні твори, в яких народні мотиви поєднуються з мотивами, навіяними романтичною літературою. У своїх казках, написаних на основі фольклорного матеріалу, Божена Немцова зуміла правдиво зобразити народне життя, описати побут та звичаї чеських селян. Казки письменниці були опубліковані у семи томах під назвою «Народні казки та перекази» («Národní báchorky a pověsti», 1845–1848). Поряд із чарівними казками Божена Немцова писала побутові та сатиричні казки. Мова казок Немцової насичена прислів’ями, приказками, крилатими словами, що органічно зливаються з авторською мовою.

Найзнаменитіша із західнослов’янських казок, записаних Немцовою – «Дванадцять місяців». Інша знаменита казка «Про трьох сестер», на основі якої був знятий популярний фільм – «Три горішки для Попелюшки». А ось фільм «Семеро воронів», за однойменною казкою Немцової, у нас знають значно менше, хоча багато чехів на ньому виросли.

Коротка біограція Божени Немцової

Божена Немцова (уроджена Барбара Новотна) народилася у Відні. Влітку 1820 року, коли Божені було півроку, її мати Тереза ​​Новотна вийшла заміж за Йоганна Панкла та змінила прізвище не лише собі, а й доньці. У сім’ї Яна Панкла, конюшого герцогині Саган, німця за національністю, було чотирнадцять дітей. Але улюблениця була одна – непосидюча і вперта Барбара. Мати її, чешка, служила кастеляншою у панському будинку.

Наступного року сім’я переїхала до Ратиборжиці, що лежало у віддаленому куточку північно-східної Чехії. Там жила бабуся Барбори — Магдалина Новотна, яка стала справжньою вихователькою майбутньої письменниці. Саме вона пробудила у дівчинки любов до усної народної творчості, вклала у її душу високі моральні ідеали.

У шість років Барбару віддали до сільської школи, пізніше відправили вчитися до сусіднього містечка. У тринадцять років Барбара повернулася додому. Дівчинка отримала лише початкову освіту, але природна допитливість і обдарованість дозволила їй згодом стати начитаною і добре освіченою людиною. У 1837 році, за наполяганням батьків, сімнадцятирічна Божена вийшла заміж за Йозефа Немця, який працював податковим інспектором і був значно старшим за майбутню дружину. За характером служби Немець часто переїжджав і сім’я була змушена переїжджати разом з ним. У Божени та Йозефа народилося четверо дітей, але шлюб не став щасливим.

У 1843-1847 роках її сім’я жила в Домажліце, де під впливом письменників Вацлава Небеського та Карела Ербена Немцова почала писати чеською мовою. Першим її твором став вірш «Чеським жінкам» (1843).. Найпомітнішим твором цього періоду стали публіцистичні «Картини домажлицьких околиць» (1845–1846) та «Народні казки та перекази» (1845–1847), які посіли особливе місце у її творчості.

В 1848 Йозеф Немець був звинувачений у зв’язках з революціонерами, і начальство почало переводити його з міста в місто. У 1850 році його відправили до Угорщини, а Немцова з чотирма дітьми переїхала до Праги, де одразу увійшла до кола патріотичних літераторів. У 1853 році Йозефу Немцю наполовину знизили платню, а невдовзі взагалі звільнили з мізерною пенсією.

У тому ж 1853 року Немцова написала розповідь «Барушка». У 1855 році були написані оповідання «Карла» та «Сестри», а також повісті «Бабуся» та «Гірське село», яку сама Немцова вважала своїм найкращим твором. Найяскравішими роботами 1850-х років стали «Дика Бара» (1856), «Хороша людина» (1858), «Будиночок у горах» (1858), «У замку та біля замку» (1858), «Словацькі казки» (1857) -1858), зібрані і перекладені Немцовою, а також розповідь «Пан учитель», що став її останнім твором.

Восени 1861 року Божена Немцова покинула чоловіка і поїхала в Літомишль, але хвороба, що почалася, і фінансові труднощі змусили її повернутися назад. 21 січня 1862 року Божена Немцова померла у своєму празькому будинку «Біля трьох лип». До самої смерті письменниця жила в принизливих злиднях, часто голодуючи. Убога допомога чеських патріотів особливо контрастувала з пишністю похорону, організованого ними ж, і посмертною славою Немцової.

По сюжетам творів Божени Немцової знято біля сотні художніх та мультиплікаційних фільмів, їй самій присвячено шість кінострічок, в Празі є музей Божени Немцової.

Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: