У цьому розділі зібрані казки видатного фінського письменника Захаріаса Топеліуса (фін. Zacharias Topelius)
Захаріас Топеліус (1818-1898) — один з найбільш відомих представників фіннською літератури. Письменник та поет, казкар, історик та публіцист — Захаріас заслужив любов і визнання, як на батьківщині, так і далеко за її межами.
Літературна творчість Топеліуса дуже різноманітна. Його лірика глибоко патріотична, пронизана любов’ю до батьківщини та її природи («Танення льоду на річці Улео», «Лісові пісні», «Зимова вулиця» тощо). У пізніших віршах переважають релігійні мотиви.
Крім того, Топеліус знаменитий історичною прозою: романами, повістями та оповіданнями. У Європі Топеліус відомий насамперед як автор казок «Sagor».
Топелиус писав шведською мовою, хоча володів прекрасно і фінською. Твори Захаріаса Топеліуса перекладені більш ніж на двадцять мов. Казки Захаріаса в перекладі на українську мову ви зможете прочитати онлайн у цьому розділі. Він володів незвичайно багатогранним талантом і дивовижною працездатністю, а повне зібрання його творів налічує тридцять чотири томи.
Сніг виблискував, північне сяйво сипало спалахами, зорі яскраво сяяли в небі.
Був Святвечір. Лапландець їхав у санях, запряжених оленем почерез пустельні гори, услід за ним правила саньми його дружина. Лапландцеві подобалася їзда, він час від часу озирався за дружиною, яка …
Діва Марія мала дев’ять років, коли її матір Анна сказала до неї:
– Піди до моєї сестри Єлизавети у Віфанію й принеси золотого ключа, я забула його там учора. Та дивись, не загуби, бо то чудодійний ключ, він відчиняє усі …
– Який же мудрий Геґесіппус! – вигукнула мамзель Юстина, сплеснувши руками. – Усе він знає! Такий вчений, такий вчений! Не те що бідолашний Кнут, зовсім темний…
Геґесіппус не мав часу на розмови: він розглядав у мікроскоп задню лапку жука-гнойовика. Хлопець …
Все почалося під Новий рік.
Жив в одному селі багатий селянин. Село стояло на березі озера, і на самому видному місці височів будинок багатія – з прибудовами, коморами, стайнями, за глухими воротами.
А на другому березі, біля лісової галявини, тулився …
У великому, дрімучому лісі, далеко на півночі Фінляндії, росли поруч дві величезні сосни.
Вони були такі старі, такі старі, що ніхто — навіть синій мох — не міг пригадати, чи були вони колись молодими, тонкими сосонками. Звідусюди було видко їхні …
В одній далекій казковій країні жили король з королевою.
Була у них дочка на ім’я Адальміна – справжнісінька принцеса. І як до кожної казкової принцеси, на хрестини до неї були запрошені феї – Рожева і Бузкова. Як і належить феям, …
– Можна мені визирнути? – запитало мурашеня.
– Зачекай трішки, спершу я подивлюся, що робиться на світі, – сказала мама-мурашка і вистромила голівку з вічка мурашника, однак нічого не побачила, бо сонце засліпило її.
– А тепер я, – наполягло …
Жив собі колись у підземеллі замку Обу старий-старезний гном із сивою бородою, такою довгою, що міг нею двічі обперезатися. Він мав десь років із сімсот і, певне, був найстаріший у тій місцевості. Навіть гном, що оселився в церкві,— а йому …
Жили-були на світі чоловік і жінка – лопар і лопарка.
А чи знаєш ти, що за народ лопарі і де вони живуть?
Ось послухай, зараз я тобі розповім.
Далеко-далеко на півночі є країна Лапландія.
Дивовижна це країна! Там не буває …
Жив колись на світі хлопчик на ім’я Канут. Батько з матір’ю у нього померли, братів-сестер у нього не було, і жив він зі своєю бабусею в маленькій хатині на березі моря. Влітку Канут бігав босоніж, – і це не так …
Заєць і білка були дуже дружні. Вони запросто називали один одного по іменах: білка кликала зайця Косим, заєць білку – Рудохвоста. Мало того, вони були навіть на ти.
Весь день друзі проводили разом і розлучалися лише на ніч. Та й …
Звали його Тікка. Ну, того самого кравця, ти його знаєш, маленького веселого хлопчика, який вмів пришивати ґудзики так, що вони не відривалися навіть тоді, коли чесний селянин, бувало, наїсться від пуза. Всі любили цього кравця – старанного, акуратного і непитущого. …
Жив-був колись в Персії король, а звали його Шах Надир. Був він казково багатий і панував над безліччю прекрасних країн і мільйонами людей.
Високі зали його палаців повнилися золотом і дорогоцінним камінням, а човни його курсували по всіх морях і …
Світло і весело жити на Божому світі серед красного літа. Пташки співають, дерева вкриті зеленим листям; сонце ніби занурюється в озеро і залишається там весь час, допоки півень дрімає на бантах, а потім раптом виходить з озера та так швидко, …
Мурахи поралися без відпочинку.
Їх було не менше, ніж десять тисяч, і кожен працював за десятьох.
Та й не дивно! Був вже листопад, а роботи залишалося ще сила-силенна.
Насамперед треба було наглухо закрити всі щілини і щілинки, щоб взимку мороз …