Українські народні казки

Українські народні казки надзвичайно різноманітні за своїми сюжетами та головними героями. Вони схожі на казки інших слов’янських народів, але завдяки своєму національному колориту читаються з особливим задоволенням. Якщо ви шукаєте короткі казки — зверніть увагу на іконку годинника біля назви казки. Вона показує приблизний час читання.

Українські народні казки – про що розповідають й чого вчать?

Казкові історії описують життя простого народу, проблеми, з якими стикались люди та як їх вирішували, добро і зло, кохання та відданість. Важка доля українського народу відобразилась у сюжетах народних казок. Українцям дуже часто доводилось боронити свої землі від чужинців-загарбників – ця боротьба знайшла своє відображення у казках, притчах та легендах. Часто українські народні казки розповідають про могутніх богатирів таких як Котигорошко чи Кирило Кожум’яка – захисників рідної землі. Вони не тільки захищають своїх рідних від ворогів, багатоголових зміїв та інших істот, що уособлюють зло, а й у багатьох випадках наділені іншими благородними рисами – є кавалерами до жінок, поважають батьків та старших, прислухаються до їхніх порад, люблять дітей.

Дуже часто у казкового героя є вірний супутник – кінь. Це також віддзеркалення реального життя – цим тваринам відводилась дуже важлива роль, їх любили й доглядали за ними, оскільки від коня в критичні моменти залежало життя його власника. Ці тварини також були незамінними помічниками у господарстві.

Українські казки – це величезне джерело досвіду і мудрості попередніх поколінь, що дійшло до нас у письмовому вигляді. Вони будуть цікавими та повчальними як для дітей так і дорослих, адже описують проблеми й життєві ситуації, які є актуальними й сьогодні.

Основні особливості українських народних казок

  1. Однією з особливостей самих давніх українських казок, а це казки про тварин, є їх алегоричність. Через образи тварин, добре знайомих дитині песиків, котиків, мишей, птахів описуються картини людського життя. Персонажі народних казок поводять себе як люди: розмовляють, сваряться, лінуються, ходять один до одного в гості («Лисичка і Журавель»), вихваляються своїми здібностями й ображають інших («Їжак та Заєць»), допомагають один одному в біді («Сірко»), оббріхують та обманюють один одного («Коза-Дереза», «Лисичка-Сестричка і Вовк-Панібрат») тощо. У цих казках тварини наділені не характерними для них рисами. Акцентуючи увагу дитини на цьому, ви розвиватимете дитячу уяву та спонукатимете до створення своїх індивідуальних образів з певними індивідуальними рисами. А це вже маленький крок до креативного мислення.
  2. Ще однією особливістю української народної казки є відсутність в ній детальних описів зовнішності головних героїв. Якщо дід – то все, що ми про нього дізнаємося, що в нього сива борода до пояса, або на ногах червоні чоботи, якщо це дівчина – то ясна, як зоря. І тут величезний простір для фантазії як читача, так і слухача.
  3. Третьою характерною рисою української казки, є її побудова на основі діалогів. Це дає можливість оповідачу, міняючи інтонації та тональність, робити свою розповідь більш яскравою та насиченою. Це допоможе навчити своїх дітей чітко висловлюватись, керувати своїм голосом, вигадувати свої репліки, розвивати комунікативні й креативні здібності.

У дитинстві, читаючи або слухаючи казкову розповідь, ми не замислюємося над глибоким змістом, який вкладали у неї її творці. І лише з віком починаємо розуміти, що українські казки – це перш за все наші великі вчителі. Вони створювалися таким чином, щоб донести певну ідею, закладену в сюжеті, народну мудрість, засновану на багатовіковому досвіді. Якщо уважно читати українські казки, можна зрозуміти, що це не просто розповіді розважального змісту. Кожна з них обов’язково містить щось повчальне, а тому справедливим буде стверджувати, що ці історії спочатку виховують, а вже потім розважають. В українських казках найбільшою цінністю є Людина і її добрі вчинки. Тому у всіх казкових історіях добро завжди перемагає зло. За допомогою казки з давніх-давен виховувалась любов до рідної землі, рідного дому, до батьків, братів і сестер, до предків, а через них – до всього народу і до Батьківщини в цілому. Крім того, казки допомагають виховувати любов до рідної мови, до її краси та милозвучності.

Розгорнути...

Теги:

Розгорнути...

Три бажання

4.3
(4)
Час читання 4 хв

Це діялося ще тоді, як Господь Бог ходив по землі і зблизька придивлявся, як живуть люди. І ніхто не знав, хто цей дідусь сивий, похилий, з довгою бородою і з палицею в руках . Так дідусем і звали Його малі …

Чоловіка не наситиш

5
(1)
Час читання 3 хв

Був собі бідний чоловік, що не мав ні поля, ні хати і жив тільки з того, що носив до міста глину мішком. Кому треба глини, то в нього купить за карбованця, чи за два, і так бідняк з того жив. …

Зайчикові друзі

5
(5)
Час читання 2 хв

Був собі заєць — ні, не заєць, а невеликий зайчик, такий маленький і ніжненький, що напевно можна його назвати зайченятком. У зайченяти були сусіди — кінь, корова, цап і баран. Вони часто говорили до зайчика:

— Ти наш друг, і …

Гордий цар

4.4
(5)
Час читання 6 хв

Жив собі цар, та такий гордий, такий гордий, що не приведи Господи! Хто б йому що не радив, щоб не казав — нікого не слухав, а робив усе, що тільки йому на думку спадало — і ніхто йому перечити не …

Лисичка і глечик

5
(4)
Час читання < 1 хв

Були собі дід та баба. Пішли вони у поле жито жати. На полудень вони собі взяли глечичок молока. Прийшли вони на поле, баба й каже до діда:

— Де б оце глечичок з молоком поставити нам?

— Постав, стара, цеє …

Циган і ковбаса

4.7
(7)
Час читання < 1 хв

Прийшов циган до одного газди – хотів трохи посидіти на великому багатстві. Газди нема вдома, а газдиня принесла з комори добрячу ковбасу й смажить її на пательні. Циган дивиться  і ковтає слину. Потім почав казати:

– Жіночко, ваша хата є …

Циган не може усього сам робити

4.8
(5)
Час читання < 1 хв

Була десь в якомусь селі одна громада дуже пуста та лінива до роботи. Пан їх хотів научити та добрим словом направити, та скликав всю громаду до свого двора. Зійшлася громада на дідинець, циган собі за ними прийшов та помежи людей …

Як кіт ходив з лисом чоботи купувати

4.6
(25)
Час читання 2 хв

Жило в одному селі подружжя котів. От якось кіт каже:

— Вже зима вже на порозі, а про чоботи ми й не подбали.

— То піди до міста, поки не випав сніг, — каже йому дружина, — та купи нам …

Королевич і чортова дочка

3.7
(14)
Час читання 9 хв

Був один король, що мав лиш одного сина. А той син був ще дуже молодий, може, мав десь так сімнадцять або вісімнадцять років; він ходив усе з своїм татом на полювання. Та одного разу якось в лісі, не хотячи розлучилися, …

Як квітень до березня в гості їздив

4.5
(23)
Час читання < 1 хв

Колись давно покликав березень квітня до себе в гості. Квітень поїхав возом, а березень заходився та такого наробив, що мусив квітень додому вернутися: сніг, мороз, завірюха! — не можна возом їхати.

На другий раз знову поїхав квітень до березня в …

Як чоловік і ведмідь газдували

3.9
(18)
Час читання 6 хв

Було це дуже давно. Жив бідний чоловік, мав жінку і повну хату дітей. Та діти ще нічого не знали робити.

Біда і нужда в хаті росте, голод дітвору гне і мучить. Не знає чо­ловік, за що і взятися. Літом іде …

Про Фармудзь Івана

4.1
(9)
Час читання 27 хв

Давно-предавно жив один цар. Він мав трьох синів і одну доньку. Старші сини були мудрі, вчилися в школі добре, а молодший — дурнуватий, Попіляник.

Одного разу старші брати зібралися до громади і почали гово­рити:

— Ми хотіли б знати, чому …

Як бідний слуга газду обдурив

3.9
(15)
Час читання 9 хв

Був де не був, жив собі чоловік. Мав він багато дітей. Невелика ха­тина з малими віконцями, покрита травою з лісу, стояла на краю села. Бідний чоловік нелегко заробляв копійку, гірко одягав і годував свою ве­лику родину.

Виріс старший син бідного …

Королевич Марко і Муса-Кеседжій

4
(9)
Час читання 5 хв

Діялося це давно. У сербському місті Белграді жив один король. Був жонатий, а дітей не мав. І він, і його жінка журилися, чого нема у них ді­тей. Бо який би чоловік не був бідний, а своїм дітям радий. Та й …

Вівчар Василько і золоті гори

4.6
(30)
Час читання 4 хв

Жив бідний парубок Василько.

Щоб якось вилізти із злиднів, пішов у світ, куди очі дивилися. Але ніде не міг знайти роботу — мозолів набити, щоб гроші заробити.
Одного дня він дізнався, що можна найнятися в багатого дідича. Але йому сказали:…

Мудрий Махтей

4.5
(28)
Час читання 2 хв

Жив собі та був у одному селі бідний Махтей. Не було у нього ні коня, ні корови, ані шматочка поля. Зате дав йому Бог добру жінку та діточок чималенько, і всі їсти хочуть. То як заробить що чоловік за день, …

На сусідів не надійся

4.3
(24)
Час читання < 1 хв

Одна перепеличка, що вивела в пшениці дітей, вернулася якось до свого гнізда, а діти плачуть та говорять:

— Мамо, нам уже тут не жити.

— Чого це? — питає перепеличка.

— Господар цього лану приходив сюди з сином та й …

Ледачий горщик

3.6
(34)
Час читання < 1 хв

Жили чоловік і жінка. Бідно жили, а ще й ледачі були. От чоловік й каже:

— Звари, жінко, каші.

— Добре, зварю.

Зварила кашу, добренну зварила. Поїли, але нікому горшка мить не хочеться.

Чоловік і каже:

— Жінко, помий горщик!…

Кріт

2.6
(15)
Час читання < 1 хв

Були два сусіди, які не могли погодитися на межі. Все один підорював межу, і через це тягалися по судах, процесувалися. Одного разу суддя сказав:

— Так уже мені надоїло з вами справу вести, що якби земля заговорила, де та межа …

Козак Шпичка

4.1
(25)
Час читання 2 хв

Казок є на світі багато,

Й сам ти їх можеш сказати.

Є ще й про Шпичку казка,

Послухай її, будь-ласка.

Жив козак Шпичка,

Шапка сіра, невеличка,

Сорочка вишивана,

Запаска матір’ю ткана.

Жупан червоний, шаровари сині,

Діставав по святах з скрині.…

Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: