Українські народні казки
Українські народні казки надзвичайно різноманітні за своїми сюжетами та головними героями. Вони схожі на казки інших слов’янських народів, але завдяки свому національному колориту читаються з особливим задоволенням. У цьому розділі зібрані українські казки про тварин, чарівні та соціально-побутові казки.
Список українських народник казок:
Про що розповідають і чого вчать українські народні казки
Важка доля українського народу відобразилась у сюжетах народних казок. Українцям дуже часто доводилось боронити свої землі від чужинців-загарбників – ця боротьба знайшла своє відображення у казках, притчах та легендах. Часто українські народні казки розповідають про могутніх богатирів таких як Котигорошко чи Кирило Кожумяка – захисників рідної землі. Вони не тільки захищають своїх рідних від ворогів, багатоголових зміїв та інших істот, що уособлюють зло, а й у багатьох випадках наділені іншими благородними рисами – є кавалерами по відношенню до жінок, поважають батьків та старших, прислухаються до їхніх порад, люблять дітей.
Дуже часто у казкового героя є вірний супутник – кінь. Це також віддзеркалення реального життя – цим тваринам відводилась дуже важлива роль, їх любили і доглядали за ними, оскільки від коня в критичні моменти залежало життя його власника. Ці тварини також були незамінними помічниками у господарстві.
Народні казки описують життя простого народу, проблеми, з якими стикались люди та як їх вирішували, добро і зло, кохання та відданість. Українська казка – це величезне джерело досвіду і мудрості попередніх поколінь, що дійшло до нас у письмовому вигляді. Казки будуть цікавими та повчальними як для дітей так і дорослих. Народна казка є актуальною і для нашого часу.
Вплив казки на розвиток креативного мислення в дитини
Якщо ми звернемося до всезнаючої вікіпедії, то прочитаємо таке визначення креативності – це творча, новаторська діяльність; новітній термін, яким окреслюються «творчі здібності індивіда, що характеризуються здатністю до продукування принципово нових ідей і, що входять в структуру обдарованості як незалежний фактор».
А тепер розглянемо деякі характерні особливості української народної казки, які, можуть сприяти розвитку креативності у дітей.
Особливості українських народних казок
Однією з особливостей самих давніх українських народних казок, а це казки про тварин, є їх алегоричність. Через образи тварин, добре знайомих дитині песиків, котиків, мишей, птахів відображаються картини людського життя. Персонажі народних казок поводять себе як люди: розмовляють, сваряться, лінуються, ходять один до одного в гості (казка «Лисичка і Журавель»), вихваляються своїми здібностями і ображають інших (казка «Їжак та Заєць»), допомагають один одному в біді (казка «Сірко»), оббріхують та обманюють один одного (казки: «Коза- Дереза», «Лисичка-Сестричка і Вовк-Панібрат») і т. д. Тобто, в цих казках тварини наділені не характерними для них рисами. І, якщо, уважний читач буде акцентувати увагу дитини на цьому, це може надалі розвивати дитячу уяву і спонукати до створення своїх індивідуальних образів і наділяти їх своїми індивідуальними рисами і це вже, можливо, маленький, але крок до креативного мислення.
Ще однією особливістю української народної казки є відсутність в ній детальних описів зовнішності головних героїв, якщо дід – то, максимум, що ми про нього дізнаємося, що в нього сива борода до пояса, або на ногах червоні чоботи, якщо це дівчина – то ясна, як зоря. І тут величезний простір для фантазії як читача, так і слухача, це ще один крок до креативності.
Третьою характерною рисою української народної казки, є її побудова на основі діалогів. Це дає можливість оповідачу, міняючи інтонації і тональність, робити свою розповідь більш яскравою і насиченою. Батькам, які уважно читають казки, це допоможе навчити своїх дітей чітко висловлюватись, керувати своїм голосом, придумувати свої репліки і, таким чином, розвивати свої комунікативні і креативні здібності.
У дитинстві, читаючи або слухаючи казку, ми не замислюємся над глибоким змістом, який вкладали в казку її творці. І лише з віком починаємо розуміти, що казки – це перш за все наші великі вчителі. Вони створювалися таким чином, щоб донести певну ідею, закладену в сюжеті, народну мудрість, засновану на багатовіковому досвіді. Якщо уважно читати казки, можна зрозуміти, що казка – це не просто розповідь розважального змісту. Кожна з них обов’язково містить щось повчальне, а тому справедливим буде стверджувати, що народні казки спочатку виховують, а вже потім розважають. У народних казках найбільшою цінністю є Людина і її добрі вчинки. Тому у всіх казках добро завжди перемагає зло. За допомогою казки з давніх-давен виховувалась любов до рідної землі, рідного дому, до батьків, братів і сестер, до предків, а через них – до всього народу і до Батьківщини в цілому. Крім того, казки допомагають виховувати любов до рідної мови, до її краси та милозвучності.
Читати онлайн українські народні казки про тварин, чарівні казки про богатирів та героїв та соціально-побутові казки.