Клас пані Чайки (частина 1)

Пекарська Малгожата-Кароліна

Інформація для тих, хто не читає передмов
Любі друзі! За хвилину ви перегорнете сторінку і разом із учнями з однієї варшавської гімназії поринете у світ, сповнений щоденних радощів і проблем, з якими зустрічається кожен підліток. Новий, незнайомий колектив, нові друзі й пов’язані з цим побоювання, перше кохання, стосунки з учителями й батьками, бажання привернути до себе увагу, відповідальність за себе й за інших — про все це пише у своєму популярному романі «Клас пані Чайки» відома польська письменниця Малгожата-Кароліна Пекарська.
Малгожата-Кароліна Пекарська відома в Польщі не лише як письменниця, але й журналістка, яка протягом багатьох років співпрацювала з популярними журналами «Коґіто» (назва журналу, яка дослівно означає «мислю, думаю», є першим словом відомого афоризму славетного французького математика Рене Декарта «Cogito, ergo sum», що означає «Я мислю, отже, існую») та «Віктор-гімназист», без яких не обходиться життя жодного польського підлітка. До речі, саме на сторінках «Віктора-гімназиста» й було надруковано перші уривки «Класу пані Чайки». Вони так сподобалися читачам, що ті почали вимагати окремого видання! Герої «Класу пані Чайки» — гімназисти, які зустрічаються в першому класі гімназії і розлучаються через три роки, коли їхні шляхи розходяться, бо підлітки потрапляють до різних, розкиданих по всій Варшаві ліцеїв. Прототипом класної керівнички, Барбари Чайки, є… Барбара Чайка, улюблена вчителька авторки, яка навчала її польської мови та літератури.

Напевне, буде не зайвим сказати кілька слів про систему польської освіти, оскільки вона відмінна від української. Герої цієї книжки навчаються в гімназії, вони приходять туди, маючи переважно по 13 років і закінчивши перед тим так звану середню, або основну, школу, навчання в якій триває 6 років (від 7 до 13). У гімназії вчаться 3 роки, тобто від 13 до 16 років. А після цього на підставі рейтингу атестатів обирають ліцеї, загальноосвітні або профільні, які закінчують через 3 роки — у віці 19 років. Після випускних іспитів ліцеїсти отримують атестати зрілості й можуть вступати до вищих навчальних закладів.
Система оцінювання теж відрізняється від нашої. Оцінки виставляються від «1» до «6», причому шістка є найвищою (відповідає нашій «12»).

На всіх етапах навчання, від основної школи до ліцею, учні за вибором батьків обов’язково відвідують уроки релігії або етики. Зазвичай батьки обирають релігію, оскільки Польща є державою, де католики становлять переважну більшість населення. Католицька церква завжди мала величезний вплив на всі сфери життя поляків, тому польські учні часто відвідують у неділю костел, а релігійні свята посідають у їхньому житті особливе місце. І хоча протягом останніх років багато хто декларує себе невіруючими або непрактикуючими, релігійні обряди залишаються для більшості поляків дуже важливими.

Книжка «Клас пані Чайки» неодноразово перемагала на різних польських літературних конкурсах для молоді, кілька років тому опинилася в списку найпопулярніших книжок, які найчастіше читають у бібліотеках. У Польщі є навіть клуб фанів «Класу пані Чайки»!

Учні залюбки грають також у комп’ютерну гру «Клас пані Чайки», розроблену компанією «Apple House» і доступну онлайн на сайті письменниці www.piekarska.net.
Сподіваюся, що вас книжка теж не залишить байдужими.

Божена Антоняк, перекладач

 

Парта
— Малгосю! А другий сніданок? — почувся голос мами, яка визирнула з вікна.

— Узяла! — відгукнулася дівчина й наддала ходу.

Вона жила в старій багатоповерхівці на вулиці Саській. З її вікон виднів костьол і частина скверу з дитячим містечком. До школи було якихось п’ять хвилин, але нині дорога здалася Малгосі нескінченною. Дівчина давно так не хвилювалася. Цього першого дня в гімназії вона чекала й водночас дуже боялася. Начебто вони віддавна дружили з Камілою. Навіть у липні були вдвох у таборі. Та й зараз пообіцяли одна одній, що сидітимуть разом за партою, і все ж занепокоєння її не полишало.

По-перше, Каміла досі не повернулася з канікул, а по-друге, хто ще буде в їхньому класі? Цього Малгося не знала. Гімназія вважалася однією з найкращих у районі. Розташована на перехресті вулиць Звитяжців та Міжнародної, вона приваблювала молодь із правобережної Варшави.

У класі вже сиділо кілька учнів. Декого Малгося зустрічала в костелі, на вулиці чи в крамниці. Когось бачила вперше. Дівчина роззирнулася довкола. Її увагу привернув хлопець, якого вона пам’ятала з районної бібліотеки. Він теж брав додому купу книжок. Хлопчина глянув на Малгосю й посміхнувся. Усі поступово займали свої місця, і перш ніж Малгося схаменулася, вільною залишилася тільки перша парта в середньому ряду.
«Камілі це не надто сподобається», — подумала вона, сідаючи.

* * *
— А ти стопудово якась зубрилка, — почулося за спиною.

Малгося озирнулася. Перед нею стояла чорнявка в міні-спідниці й туфлях на високих підборах. Своїм виглядом вона аж ніяк не пасувала до решти класу.

— Чому… — почала було Малгося, але не встигла договорити, бо чорнява вочевидь знала все краще.

— Сидиш за першою партою, носиш окуляри. А окулярники завжди зубрилки.

Малгося знизала плечима. Їй хотілося щось сказати, але вона передумала. Зате озвався знайомий хлопець із бібліотеки.

— А такі в міні-спідничках і з декольте — вони які?

— Ти краще, Мацеку, не встрявай, бо скажу Кшисекові, і він тобі вмаже.

— Через тебе? Не думаю. Він тебе однаково не любить.

— Дурень!

— Сама дурепа…

Суперечка тривала добрих кілька хвилин, затягнулася б і надовше, якби на Касьчин захист не стали… хлопці. Вони явно не приховували захоплення її зовнішністю. Один підсував їй стільця. Другий пропонував із ним сидіти. Третій силкувався розтовкмачити Мацекові, що той, мовляв, хам. Та Мацек лише засміявся й стенув плечима, а тоді, махнувши рукою, подався в кінець класу.

Цього обміну репліками вистачило, щоб Малгося збагнула: дівчину звуть Каською, а хлопця Мацеком, і він знає якогось Кшисека, з яким Каська, мабуть, зустрічається. Ну, і взагалі ці двоє добре знайомі.
«Ех… — зітхнула вона й заздро глянула на Каську. — У неї купа залицяльників, а в мене?» — подумала дівчина й озирнулася. Помітивши зневажливий погляд вродливої чорнявки, вона аж зіщулилася й задивилася на дошку. Цієї миті відчинилися двері й увійшла вчителька.

* * *
— Вітаю всіх з початком нового навчального року. Мене звуть Барбара Чайка, і, як вам, мабуть, відомо, я буду вашою класною керівничкою, — почала вчителька, уважно спостерігаючи за всіма учнями. — Ті, кого я вже бачила, мали нагоду зі мною познайомитися. Я працюю в цій школі багато років і знаю, що ви запам’ятаєте мене швидше, аніж я ваші імена й прізвища. Сподіваюся, ви мені в цьому трохи допоможете. Зробімо ось що: я трохи розкажу про себе, а ви напишете мені твір і здасте наступного тижня. Це буде єдина робота, за яку я не ставитиму в журнал оцінок, нижчих за четвірку. Тема — «Мої канікули». Я просто хочу дізнатися, як ви пишете. Ну, і довідатися дещо про вас. Щоправда, я найбільше люблю граматику і, як стверджують ваші старші товариші, мучу учнів словотвором та будовою речень, але… Так? Слухаю тебе, — звернулася пані Чайка до Малгосі, яка підняла руку.

— Треба описувати всі канікули? Чи тільки якусь частину? Адже канікули тривають понад два місяці…

— Я хочу не лише побачити, як ви пишете, але й познайомитися з вами, — відказала вчителька. — Тому форма твору довільна. Це може бути лист до мене. Або до подруги. Може бути оповідання або звичайна розповідь. Ви можете описати якусь пригоду, що трапилася з вами під час канікул. Пишіть так, аби вам самим було приємно. Нехай це перше завдання буде одночасно й розвагою.

— А на скільки сторінок його треба написати? — знову поцікавилася Малгося.

— На ваш розсуд, — відповіла пані Чайка, а тоді заявила: — Сподіваюся, що три роки, які ми маємо провести разом, запам’ятаються всім не лише працею, а й будуть приємними.

— Зубрилка! — просичала Каська до Малгосі, щойно задзеленчав дзвоник і вчителька вийшла із класу.
* * *
— Почекай! — почувся за спиною чийсь голос. Малгося озирнулася. За нею біг Мацек. — Не переймайся Каською, — промовив хлопець, важко відсапуючись.

— Я й не переймаюся, — відказала дівчина. Та це була неправда. Малгося дуже переживала. Особливо через те, що всі хлопці задивлялися на Каську й хотіли сидіти тільки з нею. От і зараз, виходячи, Малгося помітила, як один чорнявий хлопчина запропонував нести тій рюкзак. Зовсім як у романі з дев’ятнадцятого століття.

Кілька хвилин Малгося й Мацек ішли мовчки. Першим озвався Мацек.

— Я ходив з нею до школи, Каська просто дурепа.

— Зате вродлива. Я ж бачила, як усі хлопці на неї задивляються.

— Е-е-е. Тобі лише так здається. Крім того, у них це минеться за кілька днів, усі її зненавидять. От побачиш. Спитай хоч Сташека чи Томека.

— Це хто?

— Ті, що сидять за мною. Друзі ще з дитячого садка. Ходили з нами до одного класу. І живуть поруч, — Мацек махнув рукою кудись у бік костелу.

— А я тут, — сказала Малгося, зупиняючись біля свого будинку.

— Я трохи далі, — відповів Мацек, але не рушив з місця.

Малгося теж не ворухнулася. Вона зовсім не знала, що сказати.

— Я бачила тебе в бібліотеці, — мовила вона трохи згодом, і в цю мить Мацек вигукнув:

— Точно! Я знав, що вже десь тебе зустрічав! — і хотів було щось додати, але тут Малгосю покликала мама.
* * *
Наступного дня на першому уроці була виховна година. Класна керівничка загадала обрати старосту й скарбника.

— Я розумію, що не всі ще перезнайомилися, але такі організаційні справи треба залагоджувати якомога швидше, — сказала вона.

— Тоді я хотіла б запропонувати кандидатуру Кінги, — озвався чийсь голос.

— А ти звешся…

— Єва, — відповіла дівчина. У неї була коротка стрижка і ямочки на щоках. — Кінга вчилася зі мною в школі й чотири роки була старостою. У неї є досвід.

— А сама Кінга хоче? — поцікавилася вчителька.

— Якщо клас не проти, я згодна, — відповіла Кінга, і всі присутні глянули на неї.

— Хто-небудь хоче висунути іншу кандидатуру?

Ніхто не відповів.

— Отже, Кінга буде старостою класу. А що зі скарбником?

Після цього питання запанувала тривала й незручна мовчанка.

— Може, той, хто в їхньому класі вже був скарбником? — почулося з-під вікна.

Усі глянули туди. Чорнявий хлопець, який учора ніс Касьчиного рюкзака додому, вочевидь кепкував з Кінги, Єви і заодно із класної керівнички.

— Напевне, він не ходить до нашого класу, але чого там…

— Тоді, може, ти? — запитала вчителька, але хлопець засміявся й, зневажливо пирхнувши, відказав:

— У мене є важливіші справи.

— Тебе звати…

Пані Чайка дивилася на учня, чиє ім’я марно силкувалася пригадати.

— Міхал. А ви, якщо не помиляюся… наша класна керівничка, пані Барбара Чайка, — відповів той, вдаючи, що намагається, як і вона, згадати прізвище.

— А ти не надто вихований.

— Бо це не аудієнція в короля, — відрубав чорнявий і сів, голосно грюкнувши стільцем.

Якусь мить у класі панувала тиша, яку порушили неголосні слова пані Чайки.

— Відтепер мої уроки будуть для тебе аудієнцією. Наразі я дозволяю тобі бути на них присутнім. І раджу цим дозволом скористатися. Бо якщо я тебе вижену, прийдеш до мене з батьком. Зрозуміло?

— У мене немає батька.

— Тоді з матір’ю, бабусею чи будь-ким із рідних! — класна керівничка виглядала роздратованою. — Зрозумів?

— Так.

— Пані вчителько! — Малгося підняла руку. — Я хотіла запропонувати кандидатуру Каськи на скарбника, — швиденько проказала дівчина те, про що вже довгенько думала. Може, коли вона першою простягне руку Касьці, та не буде більше так поводитися? Так, як уранці, коли сказала в гардеробі: «О-о-о! Бачу, дитинка придбала собі тапочки».

— У мене теж є важливіші справи, аніж бути якимсь там скарбником. А ти не підлещуйся, бо однаково нічого не вийде, — пирхнула Каська.

Малгося аж зіщулилася на ті слова, проте зараз Каська більше не видавалася їй такою гарною, як раніше. Дівчина задоволено відзначила, що у визнаної красуні ламке волосся й негарна родимка на щоці.

— Це вже занадто! — обурилася пані Чайка. — Перша виховна година, а скидається на те, що в класі всі шукають сварки. Тебе, моя люба, я взагалі не розумію, — звернулася вона до Каськи. — Ти вбралася, мов на показ моделей, а не до школи. Однокласниця простягнула тобі руку, даючи зрозуміти, що довіряє тобі, а ти цю руку відштовхуєш. Неймовірно! Після цього скажу тобі, що навіть коли б ти й хотіла стати скарбником, я не погоджуся. Отож нічого ми не вирішили. Хто буде скарбником? У кого які пропозиції? Чи хтось сам зголоситься?
Учителька роззирнулася класом.

— Бачу, — мовила вона, — що доведеться обирати навмання. Тому нехай скарбником буде той, хто в журналі тринадцятий за списком. Це в нас… — повільно проказала вона, підсуваючи до себе журнал і зазираючи до списку, — Міхал… — і глянула на хлопця, із яким щойно відбула неприємну розмову.

— Я точно не тринадцятий! — відказав чорнявий. — Я на самому початку списку.

— О Боже! Та яка різниця, — скипів Мацек, але не встиг нічого додати, бо з-за першої парти підвівся світловолосий хлопчина й флегматично озвався:

— Я згоден.

— Отже, у нас двоє Міхалів! — здивувалася пані Чайка, а Мацек додав:

— Білий і Чорний.

Почувши це, присутні засміялися. І лише Міхал, якого щойно охрестили Чорним, сидів, набурмосившись.

— Сподіваюся, що це перша й остання виховна година, на якій ви поводилися так жахливо, — заявила пані Чайка. — У когось є запитання?

— У мене, — підвела руку Малгося.

— Слухаю.

— Коли нам роздадуть учнівські квитки? Бо я хочу записатися до бібліотеки, а там сказали, що можна лише із квитком…

— Ну, і ще пільга на проїзд… — додав хтось.

— Ой! — пані Чайка почервоніла. — Перепрошую. Я зовсім забула. Ваші квитки в учительській, зараз принесу, — повідомила вона й квапливо вийшла із класу.

— Авжеж. Книжечки, окуляри, горб на спині замість грудей спереду. Зубрилка! — зневажливо зареготала Каська й глянула на хлопців, сподіваючись схвалення.

Але цієї миті Малгосі урвався терпець, бо дівчина голосно сказала:

— Краще мати горб на спині, окуляри на носі й бути безгрудою зубрилкою, аніж тобою, зарозумілою хамкою. Якраз пара отому, — і вона кивнула на Чорного Міхала. — Баран та ярочка…

Каська самовпевнено засміялася. Проте відтоді вона день у день викликала дедалі менше захоплення в чоловічої половини класу. Мабуть, через те, що постійно поводилася виклично. Безсумнівним було одне: через тиждень ніхто більше не хотів з нею сидіти. Мацекові слова збулися швидше, аніж припускала Малгося.

 

Поява Каміли
Каміла прийшла до класу через тиждень після початку навчального року. Дехто вже встиг подружитися. Мацека найчастіше можна було побачити в товаристві Алекса, Білого Міхала, гладкого Матеуша й Сташека з Томеком. Єва сиділа з Кінгою. Решта також потоваришувала. І лише Каська сиділа самотою, хоча й не схоже було, аби вона цим переймалася. Мабуть, через те, що на великій перерві ходила до ІІІ-Б, погомоніти із Кшисеком, який виявився Мацековим родичем.
Поява Каміли викликала в класі загальне зацікавлення. По-перше, дехто заздрив їй тому, що вона запізнилася на цілий тиждень, бо весь серпень провела в тітки в Англії. А що Каміла не гнула через це кирпу, їй швидко вдалося завоювати прихильність однокласників. По-друге, уже на першому уроці англійської Каміла змогла похвалитися неабиякими знаннями. Її англійська вимова була природнішою, ніж у вчительки на прізвисько Міледі. Ну, і ще вона запросто всім підказувала. Ось чому на великій перерві Камілу оточив гурт хлопців та дівчат, яким хотілося багато чого дізнатися і про Камілу, і про Англію.

— Моя тітка Івона вийшла заміж за англійця, — розповідала Каміла. — Ось чому я вмію розмовляти англійською. Мабуть, якби дядько Х’ю розумів польську, я б не балакала так добре. Але тітка часто залишала мене з дядьком, бо ходила на роботу, то я з ним і спілкувалася. Він показував мені Лондон. А воно ж ніяково не розуміти, коли хтось до тебе говорить. Мовчати теж негарно. Ну, і ще я телевізор дивилася…

— У Польщі теж можна дивитися, якщо маєш кабельне, — пирхнула згорда Каська.

— Такій, як ти, навіть кабельне не допоможе, — заявив Мацек. — Однаково будеш з англійської ні в зуб ногою.

— Зате в міні-спідничці, — захихотіла Малгося.

— А ти, кобра, чого підпрягаєшся? — спитала Каська.

— Кобра? — здивовано повторила Малгося щойно почуте прізвисько.

— Ну, у кобри ж окуляри, — пояснила Каська. — Такі, як у тебе.

— Знаєш, що? — не втрималася Малгося. — Аж не віриться, що ти в гімназії вчишся, бо розум у тебе як у дитсадочку. Я окуляри ношу давно, але це вперше в житті хтось намагається мене образити. Та вгамуйся ти! Ти що ненормальна?

— Заспокойтеся! — сказала Кінга й запитала, чи Каміла добре знає англійську фразеологію.

— А яка вона, Англія? — поцікавився Алекс, який устиг об’їздити пів-Європи, але у Великобританії ще не побував. —
Це правда, що англійці такі незворушні?

— Ага, і цю незворушність ледь не на експорт продають, а такі телепні, як ти, на це купуються, — буркнув Чорний Міхал, котрий теж прислухався до розмови.

— Забирайся геть! — спаленів Алекс і штовхнув його. Міхал теж не залишився в боргу, і хлопці розпочали штурханину.

— Ви можете заспокоїтися? — попросила Єва. — Я б хотіла про дещо розпитати Камілу.

— Краще нехай розкаже, де це вона так вилиняла, — утрутилася Каська, яка вже довгенько приглядалася до Камілиного волосся. Воно було таке світле, що здавалося білим.

— Ніде вона не вилиняла, просто Каміла — білявка, — буркнула Малгося, знаючи з досвіду, що Касьчині слова на адресу світлого волосся її подруги можуть викликати цілу бурю.

На жаль, так і сталося. Ледь стримуючи сльози, Каміла вибігла із класу. Малгося знала, що зараз слід залишити її на самоті. Вона навіть не помітила, що вслід за Камілою вийшов Чорний Міхал.

Каміла змалечку страждала через колір свого волосся, бо воно відразу привертало увагу інших. Щоправда, знайомі батьків не раз підкреслювали, що в деяких культурах її сприймали б за богиню, а тітка Івона щоразу благала небогу в жодному разі не фарбуватися. Та Камілі хотілося, аби її волосся бодай трохи потемнішало. Зараз, почувши Касьчині слова, дівчина не могла втриматися від сліз. Каська вочевидь знала, як дошкульніше штрикнути. І штрикнула, а все через те, що до класу кілька хвилин тому зайшов Кшисек і запитав її:

— Ти ба! А це що за краля?

— Де? — Каська вдала, наче не розуміє, про що це він.

— Ота білява.

Каська лише плечима знизала, а Кшисек підійшов до Мацека.

— Класна?

— Точно класніша, ніж Каська.

— І коли ти припиниш мені про неї згадувати? Це було давно й неправда.

— А вона думає, що правда. Диви, що витворяє. Чувак! Та вона тут весь тиждень таке виробляла!

— І чого ти її так ненавидиш?

— Та ні, — заперечив Мацек. — Не те, щоб ненавиджу. Мене просто жахливо дратує її тупість. Дратує і втомлює.

— Е-е-е, ну її, — погодився Кшисек, і хлопці заговорили про інше.
* * *
Каміла стояла біля умивальника й хлюпала водою на заплакане обличчя. «Почалося, — подумала вона, дивлячись на себе у дзеркалі. — Певне, все життя діставатимуть мене через це волосся». Раптом дівчина здригнулася. Дзвоник на урок перелякав її. Каміла витерла обличчя й вийшла з убиральні. Біля дверей стояв Міхал.

— Не переймайся тим, що плеще Каська, — озвався він. — Вона дурепа. Дістає людей через речі, які від них не залежать.

— А що ти про це знаєш? — якимсь неприємним голосом запитала Каміла.

— Нічого. Просто я знаю, як ти почуваєшся. Зі мною теж було таке в молодших класах. Мене теж діставали. Не через волосся, з іншої причини, на яку я теж не міг вплинути.

— Тобто? — спитала Каміла вже спокійніше.

— Якось розкажу, — пообіцяв Міхал. — Коли краще познайомимося, — і відчинив двері до класу, де саме почався урок географії.

— І ти розмовляла з цим хамлом? — спитала Малгося, щойно Каміла сіла на місце.

— З яким хамлом?

— Ну, Міхалом.

— Отим чорнявим?

— Так.

— То його Міхалом звуть?

— Ага. Жахливий хам.

— А зі мною був навіть привітний.

— Ну, знаєш… Бачила б ти його кілька днів тому.

— Ого! Тоді мусиш мені все докладно розповісти. Через тижневе запізнення я навіть не знаю, хто в класі нормальний, а хто ні. Так, наче прийшла сюди посеред року.

— Прошу не базікати! — гукнув учитель географії, якого гімназисти прозвали Лабрадором. — Як тебе звуть? — спитав він, кинувши докірливий погляд на Камілу.

— Каміла.

— А-а-а, це ти розпочинаєш навчальний рік пізніше за інших. Нагадую, що я ненавиджу пустопорожню балаканину й запізнення. Сподіваюся, що нині ти спізнилася на урок уперше й востаннє.

— Де там, вона ж по-англійському незворушна, — голосно прокоментувала Каська й засміялася. Та цього разу ніхто її не підтримав.

 

Твір про літні канікули
— Визнаю, що читання ваших творів про канікули справило мені неабияку приємність, — сказала пані Чайка, роздаючи зошити. — Щоправда, є декілька робіт, які написано на відчіпного, але радує, що їх зовсім небагато.

— Бо ви самі сказали, що трійки, двійки й одиниці не ставитимете в журнал, то навіщо напружуватися? — озвався, як завжди, зверхньо Чорний Міхал.

— Авжеж, — у голосі пані Чайки вчувалося глузування. — Я мала на увазі, між іншим, і твою роботу, але не тільки. У класі є й інші ледацюги, та нині ми ними не займатимемося.

— Пані вчителько! — Каміла підняла руку.

— Слухаю.

— Мене тиждень не було в школі. Я цей твір написала, але принесла лише нині… Можна…

— Звичайно, я прочитаю й перевірю. Але гарну оцінку поставлю тільки тоді, коли заслужиш шістку.

— Добре, — відказала Каміла.

— Мабуть, написала про цю свою Англію, — прошепотіла Каська так, щоб усі чули.

— А хіба що? Треба було писати про Нижні Висілки, у яких я ніколи не була й навіть не знаю, чи вони існують насправді?

— Існують, — відгукнувся Білий Міхал. — Я був там колись на канікулах.

— Бо ніде інде тебе б не відпустили, — докинув свої п’ять копійок Чорний Міхал.

— Припиніть! — гримнула пані Чайка. — Ви що, не можете заспокоїтися? Минули всього два тижні, а ви вже поводитеся так, наче не терпите одне одного. Я розумію, що в кожній громаді, навіть такій невеличкій, як клас, виникають суперечності, але подобається вам це чи ні — усім доведеться жити разом протягом найближчих трьох років. Тож буде справді краще, якщо ви поважатимете одне одного. А якщо ні, то принаймні не заважайте й не робіть одне одному капостей.

Запала тиша. Обидва Міхали й Каміла з Каською схилили голови. Проте незручно було й решті класу, бо мовчали всі.

— Я б хотіла, щоб ми послухали те, що написав Мацек, — озвалася нарешті пані Чайка й обвела поглядом клас.

— Ви сказали, що твір може мати довільну форму… — мовив Мацек, підводячись із місця.

— Сказала й ще раз повторюю. Я в жодному разі не стверджую, що ти написав погано! Зараз прочитаємо найоригінальніші роботи. Почнемо з твоєї, бо я вже давно не читала нічого схожого. Скажи-но всім, що ти написав.

— Ой… — зойкнув Мацек і схилив голову. — Ну, вірш я написав, бо ви казали, що довільна форма, а в мене жодних ідей не було, — пояснював Мацек, не підводячи голови.

— Вірш — це чудова ідея, щоправда ти відмовився від ком і крапок, ну, і ще рима в тебе кульгає в одному місці, але… розумію, що ти вирішив зробити мені приємність. Скажу тобі, що в мене вдома всі страшенно сміялися. Прочитаєш зараз своїм товаришам?

— Може, не варто?

— Та не стогни! Читай! — наказав Алекс, який обожнював бути першим і те, що вчителька не звернула уваги на його твір, спершу трохи образило хлопця. Але тепер його мучила цікавість. Що ж такого написав цей Мацек, що родина пані Чайки так веселилася? Те саме відчувала й решта класу. Зусібіч чулися голоси, які заохочували Мацека читати. Тож він узяв зошита у вчительки й почав.

— Мої канікули
Улітку був я в таборі
Пригоди різні мав.
Спочатку заблудився я,
у річку потім впав.
У лісі всі гриби збирали
Я теж збирати хтів
Та вовка я перелякався
Й три дні на дубі просидів
У річці рибу хтів спіймать
Й спекти на вогнищі її
Товариш штурх мене у воду
За це дістав по шиї він
Та за погану поведінку
Картоплю чистить довелось
Я чистив-чистив дві години
І досі рук не чую — ось!
Були ще й іншії пригоди
Про них писати я не в змозі,
Тим більше, що ці оповідки
Як п’яте колесо до воза.

У цю мить увесь клас вибухнув реготом. Мацекові довелося зупинитися. Він збентежено глянув на вчительку. Та ледве стримувалася, щоб не засміятися.

— Читай далі! — простогнав Алекс, звиваючись від сміху.

А тепер я вам зізнаюсь
Все це вигадка була
Але правди не напишу
Дуже вже вона нудна
Ціле літо був я вдома
Швендяв по Варшаві я
Тож нема про що писати
Бо минулося й нема.
Віршик цей був закороткий
Змісту в ньому небагато
Та будь ласка за цю працю
Дуже строго не карайте
Канікули мав нікудишні
Нікуди не їздив я
І написав дурненький віршик
Ото й уся історія.

— Мацеку, — сказала пані Чайка, коли хлопець дочитав, а клас перестав реготати, — одиниці я тобі точно не поставлю.

— Шістку! Шістку! — кричали майже всі. І хоча після Мацека свої твори читали ще Кінга, Малгося, Наталка й Алекс, то жоден з них не викликав таких емоцій, як Мацеків вірш.

— Завдяки цим творам я краще з вами познайомилася, — сказала вчителька. — Мені вже відомо, хто чим цікавиться, який у кого світогляд і навіть хто вміє римувати. Взагалі-то є кілька осіб, чиє ставлення до життя мене непокоїть, але…

— Е-е-е, перші коти за плоти! — пожартував Мацек, підбадьорений похвалою учительки. А клас знову зареготав. Того дня Мацек був незаперечним фаворитом усього I-А. Ну, і свою шістку отримав, за вірш, у якому трохи зашпорталася рима… Хоча пані Чайка поставила її, трохи повагавшись.

 

Ці нестерпні батьки
Це були перші батьківські збори. Пані Барбара дуже хвилювалася, бо для неї ця подія завжди була стресом. Вона, як і решта вчителів, гадала, що батьки учнів ставали чимраз нестерпніші. По-перше, у них виникало щораз більше претензій на адресу школи. По-друге, траплялося, що вони писали скарги до міністерства, а по-третє, деякі виявлялися дуже конфліктними. Якими будуть ці? Батьки в попередньому класі були в міру нормальними. Але її колезі трапилися просто жахливі. «Ото щоб і зі мною такого не сталося», — думала пані Чайка й провітрювала приміщення, прикидаючи, які справи вона збиралася обговорити.

На початку зборів класна керівничка представилася й оголосила, коли вони зберуться наступного разу, подала дати зимових канікул і святкових днів, а також субот, у які треба буде відпрацювати травневі вихідні. Поінформувала, що в гімназії діють два харцерські загони[2] та декілька гуртків: образотворчого мистецтва, театральний, польської мови й літератури та математичний. Потому записала на дошці прізвища й імена всіх учителів. Повідомила про години роботи шкільного педагога та психолога. Попрохала принести довідки про дисграфію та дислексію[3] до кінця місяця. Запропонувала провести навесні екскурсію до Біловежі[4] й нарешті поцікавилася, чи виникли в батьків якісь запитання або чи є проблеми, про які слід поговорити.

— Я хотів попередити, що моя донька не ходитиме на уроки релігії… — озвався тато Наталки й хотів було ще щось додати, але тут-таки відгукнулася мама Стася. У її голосі вчувалося неприховане обурення.

— А це ще чому? Ви що — комуніст?

— Ні, — заперечив Наталчин тато й засміявся. — Свідок Єгови.

— Жах! Ви повинні навернутися до істинної віри!

— Вибачте, — утрутилася мама Мацека, — але ви знову створюєте конфліктну ситуацію. Ще в початковій школі ви робили такі самі зауваження на адресу мого сина й мене. Я теж хочу сказати, що мій син не відвідуватиме уроки релігії. Тобто він може сидіти в класі, якщо це нікому не заважатиме, але прошу, щоб його не опитували й не ставили оцінок.

— Ви теж свідок Єгови? — поцікавився Наталчин тато, але мати Мацека не встигла відповісти, бо знову втрутилася Стасева мама й зневажливо кинула:

— Вона лютеранка.

— Ми євангелісти, — спокійно пояснила Мацекова мати. — А ви якось дивно поводитеся. Зрештою, святий отець стільки говорить про єднання церков, екуменізм, що вам справді має бути соромно за власну нетерпимість.

— Ви тут імені святого отця навіть не вимовляйте, бо не маєте права!

— Пробачте, але я вже колись вам розповідала, що кілька років тому, під час паломництва, святий отець правив месу в нашій громаді. Мої предки знайшли притулок у Польщі ще в сімнадцятому столітті, бо тут нікого не спалювали за приналежність до іншої конфесії, а зараз, на початку двадцять першого століття, ви поводитеся, мов у середньовіччі!

— Шановні батьки! — мовила вчителька. — Будьте такі ласкаві й припиніть ці суперечки. Я зі свого боку дуже прошу вас не переносити власних… — тут вона завагалася, не знаючи, яке слово вжити, але за мить закінчила впевнено й рішуче, — упереджень на дітей.

— На щастя, син цієї пані має більше кебети, ніж його мати, — буркнула Мацекова мама й замовкла.

— Заяви стосовно уроків релігії прошу подавати в письмовому вигляді, — сказала пані Чайка й роздала чисті аркуші. — Тепер про гроші. Сума страхового внеску становить цього року…
* * *
Залишившись у класі сама, учителька подумала, що ці батьки, здається, не такі вже й погані. Але відразу збагнула, що конфлікт через уроки релігії стався в неї вперше. Щороку в школі траплялася якась дитина іншої віри, зрештою, на Саській Кемпі мешкає чимало євангелістів, але це вперше серед батьків була особа, якій чиєсь віросповідання вочевидь заважало. Вона й не підозрювала, що ця незначна суперечка невдовзі перетвориться на серйозну проблему.
* * *
Конфлікт розгорівся наступного дня. В учительській до Барбари Чайки підійшла вчителька катехізису[5] , пані Гражина.

— Басю… Я зовсім не знаю, що мені робити…

— Із чим?

— До мене нині прийшла мати одного учня. Твого учня… — мовила катехітка й замовкла.

— І що?

— І зажадала від мене, аби я на уроках переконувала дітей, щоб ті навернули своїх товаришів до істинної віри.

— Боже! — зітхнула пані Чайка і вражено сіла.

— Ну, Басю, — обурилася пані Гражина. — Ти не зітхай, а вислухай мене, бо я не знаю, що робити.

— Уявляю! Почалося ще на вчорашніх зборах.

— Я відмовилася, а вона пригрозила, що піде до парафіяльної управи й вимагатиме, аби мене звільнили…

— Ага, а там, звичайно, погодяться! Тоді, як стільки говориться про єднання церков. Не переймайся!

— Еге ж — не переймайся! Вона вже навіть до директора ходила! Скандал йому влаштувала! Мені було так соромно…

— Але ж, напевне, за неї?

— Через те, що вона мене в усе це вплутала. Сказала, що я повинна поширювати віру.

— І що?

— Нічого. Директор сказав їй, що я не місіонер, а моя робота полягає не в поширенні віри серед тубільних народів, які визнають культ вуду, і послав її… під три чорти.

— Сонечко! Ти ж викладаєш катехізис, як ти можеш згадувати чорта! — втрутився фізкультурник, а пані Чайка засміялася.

— Гражино! — мовила вона за хвилину. — Ти цим не переймайся. Нехай пише навіть до курії[6] й до архієпископа. Ніхто не слухатиме її дурниць. Ти ж сама розумієш, що це нісенітниці.

— Я знаю. Але розумієш… Як подумаю, що вона плела…

— Заспокойся. А взагалі, я побалакаю з її сином.

— Гражино, — озвався мовчазний досі інформатик. — Мені б твої проблеми. До мене нині прийшла делегація батьків, які вимагають підвищення рівня на уроках інформатики — а в мене купи наочних приладь немає! Вони хочуть, щоб кожен комп’ютер був під’єднаний до інтернету. А коли я пояснюю їм, що це багато коштує, то вони мені кажуть, що навчання в школі безкоштовне. А інтернет нам не Міністерство освіти встановлює, а «Польська телекомунікація». І батьки не розуміють, що на все потрібні гроші.

— Атож, — погодилася пані Чайка. — Батьки нині не ті, що раніше. Із ними буває значно більше проблем, ніж із дітьми…
* * *
— Стасю! До класної керівнички! — гукнула Кінга, забігаючи до класу перед уроком географії. — Добридень, — сказала вона вже тихіше, побачивши вчителя, який розкладав на столі журнал і зошити.

— Зараз? — скривився Лабрадор, який дуже не любив, коли учні пропускали його уроки.

— Так, — відповіла Кінга. — Учителька просила, щоб він з’явився просто зараз.

— Що ж, гаразд, — мовив географ і підійшов до дошки, щоб записати тему уроку, хоча дзвоника ще не було.
Стасек повернувся за 20 хвилин. Його обличчя аж пашіло. Навіть Томекові він не сказав, про що була розмова з пані Чайкою. До кінця уроку географії хлопець утупився у вікно й важко зітхав. А коли пролунав дзвоник на велику перерву, покликав Наталку.

— Що таке? — спитала та, не обертаючись і складаючи зошити до рюкзака. Стасек підвівся й підійшов до неї.

— Мені б хотілося, щоб ти від мене почула це і щоб знала, що я так не думаю.

— Але в чому справа?

— Здогадуюся, що Стасекова мама вже вкотре вирішила когось навертати. Цього разу тебе, бо ти свідок Єгови, — озвався Мацек і, підійшовши до них, поклав руку Стасекові на плече. — Вона мене шість років навертала. Хотіла, аби я пішов до першого причастя й не могла збагнути, що, коли мені виповниться шістнадцять, я піду до конфірмації.[7] А Стасек хоче вибачитися за свою маму, бо черговий раз наївся через неї сорому. Краще б не звертав уваги. Та не переживай, чувак! — мовив він до Стасека й ляснув його по спині.

Наталка засміялася, а Стасек повільно поплентався до своєї парти.

— Легко тобі говорити: не переймайся. Ти ж не знаєш, що я вислуховую від неї вдома.

— Я знаю, що вона була б щасливою, якби ти став ксьондзом.

— Авжеж, — відказав Стасек і важко зітхнув, заздро поглядаючи на Мацека й Наталку.
«От кому добре», — подумав хлопець і дістав із рюкзака другий сніданок. У вухах дзвеніли Мацекові слова: «Стасек хоче вибачитися за свою маму, бо черговий раз наївся через неї сорому…» І коли вже мама перестане його ганьбити?
Коли припинить нав’язувати свої думки й волю? Він так сподівався, що це станеться в гімназії, але тепер уже знав, що так і не став дорослим. І мама й далі ставиться до нього, як до дитини.

 

Фотопластикон та інші фотографії
Екскурсія до фотопластикону[8] була Мацековою ідеєю. Він приніс до класу рекламний буклет з інформацією, що можна побачити у фотопластиконі, і взагалі, що ж воно таке.

— Пам’ятаєте фільм «Ва-банк» Махульського? — спитав він на перерві. — Оту сцену, де Квінто зустрічається з Данцем?
З’ясувалося, що лише декілька осіб у класі не дивилися цього фільму. Для більшості те, що можна таке славне місце побачити на власні очі, виявилося кращим заохоченням, ніж коротка історія фотопластикону, надрукована в буклетику.

— Нещодавно йому виповнилося сто років! — гордо сказав Мацек.

— Пані вчителько! Підемо? — прохали дівчата, а найдужче Кінга, яку дуже цікавило це незвичайне місце.

— Навіщо тільки дивитися на таку нудьгу? — буркнула Каська.

— Це зовсім не нудно, — пояснив Мацек. — Дивишся тривимірні фотографії.

— Ет, дурні картинки, — мовив Чорний Міхал так голосно, що аж учителька почула.

— Якщо не подобається, можеш не йти, — сказала пані Чайка. — Але будь ласка, принеси письмове пояснення мами.
* * *
Проте через три дні на екскурсію до фотопластикону пішли всі. До них приєдналася ще Міледі, вчителька англійської. А Чорний Міхал, на превеликий подив однокласників, навіть захопив із собою фотоапарат.

— Навіщо він тобі? — спитав його Мацек, коли учні сідали до автобуса. — Ти ж казав, що буде нудно.

— Саме тому я й узяв фотик, — відповів Міхал. — Як фотографуватиму, то не нудьгуватиму.

Фоткати він почав уже в автобусі. Вчительок, хлопців, але найчастіше… Камілу. Її профіль та обрамлене майже білим волоссям обличчя. Кілька разів йому вдалося впіймати погляд дівчини, але здавалося, вона була незадоволена тим, що її знімають. А Міхалові не хотілося, щоб Каміла здогадалася, як вона його цікавить.
* * *
Фотопластикон виявився чималим приміщенням, у якому чільне місце займала велика дерев’яна бочка, оточена місцями для сидіння. Той, хто сідав перед нею, бачив на рівні очей два отвори, до яких треба було присунутися впритул і, як крізь бінокль, переглядати знімки, що рухалися перед очима.

Екскурсовод хотів було щось сказати, але… не встиг навіть рота відкрити, бо Алекс запитав першим:

— А це правда, що саме цей фотопластикон знімали у «Ва-банку»?

— Ні, — спокійно відказав екскурсовод, але більше нічого не зміг додати, бо приміщенням прокотився гомін розчарування. — Ті фото робили в кіноательє в Лодзі, — почули учні, коли пані Чайці вдалося втишити галасливий гурт.

— Але в цього фотопластикону теж є своя кіноісторія.

— Яка? Яка? — посипалися зусібіч запитання.

— Хто з вас дивився серіал «Ставка більша за життя»?

Лише кілька учнів підняли руки.

— Та хто б його дивився, таку старизну, — пирхнув Чорний Міхал, хоча цей серіал він якраз знав досить добре.

— У цьому серіалі знімали й наш фотопластикон.

— Тобі нічим не догодиш, — зауважив Алекс.

— Про що це ти? — запитав Чорний Міхал.

Спершу тобі не подобався фотопластикон. Тепер — старий серіал. Але цифрового фотика в тебе немає, хіба що якийсь допотопний, — закінчив Алекс і зневажливо пхикнув. Міхал глянув на свого «Зеніта». Старий апарат служив йому вже не перший рік.

— Я свій фотик люблю, — буркнув він. Проте Алекс його не чув. Екскурсовод саме демонстрував їм знімки старої Варшави. З динаміків линула музика Шопена.

— Мабуть, фотопластикон був для людей чимось на зразок кіно? — запитала Каміла.

Міхал глянув у її бік. Дівчина сиділа біля Малгосі. Вона саме відвела погляд від фотографій, які повільно рухалися перед нею, і вичікувально дивилася на екскурсовода.

— Так, але не лише це. Раніше не кожен міг зробити собі фото, а тут, заплативши невелику суму, можна було дивитися знімки далеких країн…

— Наприклад, Англії, — в’їдливо зауважила Каська.

— Ой, перестань ти з тією Англією, бо мене зараз знудить, — сказав Білий Міхал.

— Тобі, звісно, більше сподобалися б фотки голих бабів, — не вгавала Каська.

— Якщо вони не схожі на тебе, — відрізав Міхал. — А взагалі, уяви собі, що мене це не дуже цікавить. Голу бабу я в житті вже бачив.

— Але, мабуть, лише один раз!

— Люди! Тримайте мене! Невже ніхто не спроможний примусити цю ідіотку замовкнути? — вигукнув Міхал і глянув на товаришів.

— У «Ва-банку» вони дивилися у фотопластиконі на голих бабів, — заявив Мацек.

— Скажіть, а голі баби у вас є? — загукали кілька хлопців, ховаючись за спинами інших, аби дорослі не впіймали їх на гарячому. Екскурсовод безпорадно глянув на вчительок.

— Та вгамуйтеся ви! — сказала пані Чайка. — Безсоромники!
* * *
— А тобі важливо мати її фотки, га? — запитав Алекс Чорного Міхала, коли той дорогою додому знову фотографував у автобусі Камілу.

— Чого тобі? — спитав Міхал.

— Нічого. Просто кажу, що ти весь час фоткаєш Камілу…

— Я всіх знімаю.

— Та не прикидайся. Я бачив. Каміла за сніданком, перед ґанком, із дзбанком…

— Іди полікуйся!

— Ой, це тобі невдовзі доведеться лікуватися.

— Мені? А від чого?

— Лікуватимеш розбите серце! — вигукнув Алекс і, простягнувши вперед руки, закричав: — У Міхала серденько тьохкає, наче поросятко рохкає.

— Знаєш, що? Такі віршики, мабуть, ще твій дідусь розповідав… — сказав Міхал. Але відчув, як у нього спалахнули щоки. Тим більше, що якраз у цю мить Каміла глянула в його бік і захихотіла.

— Хлопці! Весь автобус на вас дивиться! — присоромила пані Чайка.

— Вдома, напевне, вставиш цю фотку в рамку й триматимеш під подушкою, а перед сном молитимешся на неї, — підколов Алекс пошепки, щоб не почула класна керівничка.

І тоді Міхал зробив те, чого сам від себе не сподівався. Він відкрив фотоапарат, засвітивши при цьому плівку, і повісив її приголомшеному Алексові на шию. А тоді висів з автобуса на найближчій зупинці. За це наступного дня отримав до щоденника зауваження.

 

Пересаджування

«Усе-таки цей клас дуже недружний і конфліктний», — думала пані Чайка дорогою до вчительської. Такі думки виникли в неї після нещодавнього незакінченого уроку, який проводила сексолог. Після цього довелося попересаджувати майже всіх. Хоча вона й не бачила того, що діялося на уроці, бо тактовно залишила свій I-А наодинці із сексологом. Проте вираз обличчя лікарки свідчив про те, що їй було аж ніяк не весело.

Про те, щоб провести урок сексології, пані Чайка думала ще від початку року. Однак почуті у фотопластиконі розмови переконали її, що це треба зробити чимшвидше.

«Ці голі баби… Зрештою… нічого дивного. Діти дозрівають», — подумала вона. Проте не була впевнена, чи зможе з ними говорити на ці теми. Адже пані Чайка була вчителькою польської мови й літератури, а не біології. Ось чому на батьківських зборах було вирішено запросити на зустріч дипломованого сексолога із центру планування сім’ї.
* * *
— Кажуть, до нас прийде якась баба й розповідатиме нам, як роблять дітей, — повідомив усім Алекс.

— Ну й примітивний же ти, — в’їдливо зауважив Міхал.

— Чому відразу примітивний? Я просто називаю речі своїми іменами. Пані Чайка сказала, що нині на виховній з нами матиме бесіду сексолог. Ну, це ж зрозуміло, про що.

— А чому неодмінно про те, як роблять дітей? — поцікавився Мацек. — Може, вона про щось інше розповідатиме…

— Цікаво, про що?

— А хіба секс полягає лише в тому, щоб робити дітей?

— Цікаво, звідки ця баба може знати, як дітей роблять? Адже то не баба їх робить, а їй роблять! — озвався Білий Міхал, що досі мовчав.

— Так, — підтвердила Каська. — А деяким бабам роблять такі телепні, як ти. Співчуваю твоїй матері!

— Це я твоїй співчуваю! Їй доводиться викидати силу-силенну грошей, аби ти бодай трохи скидалася на людину.

— От-от! А знаєте, навіщо жінки фарбуються й користуються парфумами? — запитав Мацек.

— Знаємо! — відгукнулася Єва, яка знала купу анекдотів. — Бо вони страшні й смердять. Дурний анекдот!

— Боже, які ці хлопці нестерпні, — похитала головою Кінга. — Невже не соромно перед лікаркою, яка зараз прийде?

— Гадаю, вона в житті бачила чимало ідіотів, — утішила її Єва. — Так що наші її нічим не здивують.
* * *
Сексолог, яка прийшла на виховну годину, була літня й виглядала дуже серйозною. І так само поважно почала свій монолог, з якого випливало, що весь I-А складається з осіб, які саме входять у період дозрівання.

— Дехто з вас невдовзі закохається, хоча й трохи соромитиметься цих почуттів. Це зокрема стосується хлопців. Я не буду тут розповідати, звідки беруться діти. Це вам має бути відомо з уроків біології. Я прийшла поговорити про те, що відбувається з вами. Дехто із хлопців раптово почав добачати в дівчатках жіночі риси…

— В усіх, крім Каськи, — досить голосно прошепотів Білий Міхал, але сексолог, певне, його не почула, бо продовжувала далі.

— …дівчатка теж дивляться на вас, як на мужчин, хоча частіше шукають собі симпатію серед старших учнів, уважаючи, що ви ще занадто дитинні…

— Або недорозвинені, — заявила Кінга, спостерігаючи, як Алекс із Білим Міхалом передражнюють Каську: хлопці позапихали собі під светри сторчма підручники, аби скидатися на пишногрудих секс-бомб. Алекс удавав, наче тримає в руках дзеркальце й саме поправляє макіяж.

— Хлопче! — звернулася до нього сексолог, проте Алекс так захопився вдаванням, наче він фарбує вуста, що взагалі не звернув на неї уваги. Лише коли Мацек, котрий сидів іззаду, штовхнув товариша в плече, той отямився. — Так, ти! Я до тебе звертаюся! З тобою все гаразд? — запитала вона, щойно Алекс глянув на неї. — Я тебе про щось запитувала.
Алекс схопився з місця, і підручник випав йому з-під светра. Учні захихотіли.

— Ти чув, про що я говорила? — запитала лікарка.

Алекс похнюпився.

— Я говорила про те, що ви ще більш інфантильні, ніж дівчата. Що ви інколи здаєтеся їм незрілими. Гадаю, що ти зі своєю грубіянською, хамською поведінкою є найкращим прикладом сказаного! — сексолог підвищила голос. — Я тут розпинаюся, а ти дурня клеїш! Що таке? Не знаєш, навіщо жінкам груди?

Усі дивилися на Алекса, який стояв з потупленою головою. Білий Міхал, користуючись тим, що ніхто не звертає на нього уваги, спробував витягнути з-під светра підручник, котрий мав правити за великий бюст.

— Ти вочевидь не доріс до таких серйозних розмов, — гриміла пані сексолог. — Ну, скажи мені, навіщо жінкам груди, з яких ти так сміявся?

— Та він узагалі ще не доріс! — озвалася Каська.

І цей дівочий голос на диво вгамував лікарку, яка раптом замовкла й роззирнулася класом.

— Може, ви хочете щось запитати? — поцікавилася вона, помовчавши.

Запитати хотіли, але криклива пані сексолог не викликала в учнів довіри, тож у класі панувала тиша.

— Сідай, — звеліла вона Алексові, який, зайнявши місце, негайно почав грати з Білим Міхалом у морський бій.

— Зрілість — це не лише здатність розмножуватися. Це передусім відповідальність, — провадила далі пані сексолог. — Доросла людина відповідає за свої вчинки. Я тут маю на увазі не злочин, а, так би мовити, інтимну поведінку. Доросла й серйозна людина не грається почуттями. Не сприймає сексу як забави. Бо секс — це не забава.

— Та-а-ак, це справжні тортури, — буркнув Алекс і, штурхнувши Білого Міхала, прошепотів:

— Бе-п’ять.

Нудна лекція, на якій вони почули те, про що колись їм розповідали навіть на уроках релігії, знеохотила всіх. Навіть Кінгу, яка сподівалася, що дізнається, чому під час місячних у неї так жахливо болить живіт.

— Хтось хоче запитати про щось? — знову звернулася до них пані сексолог.

Ніхто не озвався.

— Під час сексуальної ініціації важливим є те, де вона відбувається. Яка атмосфера її супроводжує. Інакше і в дівчини, і в хлопця на все життя виникнуть комплекси. Тому суттєвим є не лише те, щоб це супроводжувалося великим почуттям, але й місцем.

— Велике місце? Як на мене, велике місце — це пасовисько, — буркнула Каська, якій лекція пані сексолог теж була не до шмиги.

— Ага. А на ньому така корова, як ти, — промурмотів Алекс, який винуватив Каську за те, що сексолог на нього нагримала. «Бо коли б вона не була така тупа, я б її не передражнював», — думав хлопець.

— Може, я й корова, але ти явно не бик, — заявила Каська так голосно, що лікарка замовкла. Попрохала Камілу, котра сиділа за першою партою, аби та покликала пані Чайку з учительської.

Каміла неохоче послухалася. Коли за кілька хвилин класна керівничка з’явилася й вислухала нотацію про поведінку своїх учнів, то негайно наказала всім пересісти. Це стосувалося передусім тих, кого пані сексолог назвала «надзвичайно складними в спілкуванні під час лекції». А коли задзеленчав дзвоник на перерву, усім довелося прибирати клас від папірців, яких виявилося чимало, бо Стасек із Томеком на уроці запускали літачки.
Саме тому Каміла з Малгосею опинилися за останньою партою в середньому ряду, а місце за першою партою дісталося Касьці.

— Ну, то як? — спитала Малгося. — Кажуть, що за першою партою сидять самі зубрилки? — і, залишивши спантеличену Каську, вийшла із класу.

Наступного дня Каська хотіла повернутися на старе місце, але пані Чайка не дозволила. Щоправда, Кінга намагалася все пояснити й заступитися за однокласників, мовляв, лекція пані сексолог була м’яко кажучи, нецікавою, та вчителька свого рішення не змінила.

— Так буде краще. Ви все одно найконфліктніший клас, який мені будь-коли траплявся.

 

Кераміка
На заняття з кераміки Мацек ходив уже не перший рік. Йому вони подобалися. Щоправда, він давно перестав про них усім захоплено розповідати, бо знайшлися й такі, котрі вважали, що це не чоловіча справа. Як-от дівчина, яка займалася з ними минулоріч. Саме через неї заняття покинув один хлопець, заявивши насамкінець пані Йоанні, що це не для нього. Розповідаючи про це, керівничка гуртка сміялася. Мацек теж сміявся, хоча йому й було прикро, бо на цих заняттях Олек був його найкращим товаришем. І однолітком. Хоча він і ходив до школи в іншому кінці міста, а на кераміку його привозили батьки, Мацекові було приємніше з ним спілкуватися, ніж із пихатими ліцеїстами й студентами або дітлашнею з початкових класів.

— Ну, що ж… таке життя, — філософськи зауважив Пьотр, Мацеків вітчим, коли хлопець розповів йому, що Олек уже не відвідує їхній гурток.

Мацек знизав плечима й подався до себе. Звичайно, чого ще можна було очікувати! Але заняття в гуртку він любив. Уже кілька років під пильним оком пані Йоанни ліпив із глини спершу машинки, літачки, пістолети, потім покемонів і, нарешті, цілком доладні фігурки чоловічків, які розставляв на полицях вітальні, мов на виставці. Мама й вітчим із гордістю показували їх знайомим. Поміж фігурок були й чарівники на мітлах, яких Мацек виліпив, прочитавши книжки Джоан Роулінг.
* * *
— Виліпиш щось для мами? — поцікавився Пьотр, зазирнувши до його кімнати. — Свята не за горами…

— Але що?

— Підставку для ароматичних свічок, щось для скріпок і кнопок…

— Гаразд, щось придумаю.

— А що ти робиш?

— Читаю.

— Не йдеш на цю свою кераміку?

— Іду, але десь за годину. У мене ще є час, почитаю собі.

— Слухай, мужик! Що з тебе виросте? У футбола не граєш, спортом не займаєшся, лише читаєш і ліпиш.

— Знаєш що…

Мацек не любив, коли йому заважали читати. Тим більше зараз, коли він саме дійшов до страшенно захопливого місця. До всього, Пьотр теж заявив, що кераміка — це не заняття для чоловіка.

— Що — «знаєш що»?

— Не всі ж такі, як ти.

— Займись баскетболом.

— З моїм зростом?

— Ну, тоді волейболом.

— Ні-і-і, краще вже їздити на велосипеді чи роликах.

— І що ти там читаєш? — запитав Пьотр, помітивши, що Мацек весь час зазирає до книжки.

— «Поттера».

— Але ж ти її вже читав.

— Це інший том. Їх декілька.

— Та ну тебе із твоїми томами, — Пьотр махнув рукою і, буркнувши, що збирається до басейну, вийшов.
* * *
Дорогою на кераміку Мацек зустрів Малгосю. Забіг до маленької крамнички купити печива, бо всі учні приносили на заняття щось солодке. Малгося стояла в черзі, Мацек прилаштувався за нею.

— Що купуєш? — запитав хлопець.

— Ой, купу всього: хліб, масло, молоко, сир, помідори, огірки, панірувальні сухарі…

— Окей, я вірю, що в тебе геніальна пам’ять, але можеш зупинитися.

Обоє засміялися.

— А ти? — запитала Малгося.

— Печиво.

— Ти що, постиш перед святами? — пожартувала дівчина й усміхнулася.

— Хе-хе, ні, це на заняття.

— На які? — поцікавилася Малгося.

— Ну, такі… — Мацек завагався. «Сказати їй про кераміку, чи ні?» — гарячково міркував він. Нарешті придумав, як викрутитися, і квапливо промовив: — З образотворчого мистецтва.

— О! Класно! — відповіла дівчина. — А в мене жодних здібностей.

— Ну-у, якісь, мабуть, є, — намагався втішити її Мацек, але розмова не клеїлася. Хлопець не знав, про що говорити далі.

— Покажеш колись свої роботи? — спитала Малгося.

— Та не дуже є на що дивитися.

— Ну-ну, не будь таким скромним, — засміялася Малгося.

Але Мацек не встиг відповісти, бо продавчиня запитала дівчину, що та купує.

— Зачекати на тебе? — запропонувала Малгося, поскладавши покупки.

— Мені лише печиво, — сказав хлопець.

— Яке? — запитала продавчиня.

— Можуть бути «їжачки», аби тільки швидше.

— Якщо любить — почекає, — зареготався якийсь п’яничка, що саме зайшов до крамнички, а Мацек почервонів, розрахувався за печиво й вийшов. «Чула вона чи ні?» — думав хлопець, занепокоєно позираючи на Малгосю. Але та, мабуть, нічого не чула.

— Куди тепер? — Малгося весело посміхалася.

— Та тут недалечко, на Некланську.

— Тоді я тебе проведу.

— Краще я тебе.

— Ти запізнишся, а мені ще треба до аптеки.

— Ну, давай, ти проведеш мене.

Коли обоє зупинилися біля будинку, де відбувалися заняття, Малгося вигукнула:

— Я вже зрозуміла! Сюди приходить моя сусідка, маленька Кася, яка мешкає з нами на одному поверсі. Вона це називає «глинка». А тато завжди жартує з неї…

— Еге ж… — неохоче погодився Мацек і замовк, бо саме в цю мить з’явилася мала Кася.

— Привіт, Мацеку, привіт, Малгосю, — привіталася вона і, відчинивши хвіртку, побігла на подвір’я, щоб там із безпечної відстані крикнути: «Закохана парочка, закохана парочка!»
Обоє почервоніли й потупилися.

— Я теж колись хотіла тут займатися, — почала Малгося, щоб відволікти Мацека від Касиної дражнилки. — Але це виявилося недешевим задоволенням, тому батьки не погодилися, — додала вона, помовчавши.

Мацек їй справді подобався. Вона звернула увагу на нього ще в районній бібліотеці, коли прийшла по «Гаррі Поттера» й почула, як Мацек сказав бібліотекарці, що в нього є власна книжка. Це сталося ще до того, як обоє опинилися в одному класі.

— Ти ж казала, що не маєш здібностей… — озвався Мацек і раптом зніяковів. Помітив, що в Малгосі старенькі потерті рукавички, й лише зараз утямив: дівчина не хотіла, аби він зрозумів, що в неї вдома ледве зводять кінці з кінцями. Крім того, Мацек бачив її малюнки на уроках образотворчого мистецтва. Здібності в неї були, та ще й неабиякі!

— Я вибрала уроки французької, — сказала Малгося, мов бажаючи підкреслити, що батьки все-таки здатні оплатити якісь додаткові заняття.

— Ви ще довго там стримітимете? — почувся голос пані Йоанни, яка саме визирнула у віконце майстерні.

— Біжу! — гукнув Мацек. — Колись я покажу тобі свої роботи, — пообіцяв хлопець, прощаючись. «А може, щось і виліплю», — подумав і помахав рукою.

Почав падати сніг. Коли Мацек добіг до майстерні, усі вже сиділи довкола столу й працювали. Старші хлопці привітали його голосним «У-у-у-у!», що, певне, означало схвалення. Але Мацек зрозумів це лише тоді, коли новоспечений ліцеїст Павел звернувся до нього: «Нічогенька кралечка ця твоя окулярниця».

— Угу, — відбуркнув хлопець і тут-таки вирішив, що виліпить щось для Малгосі. Але що саме і з якої нагоди, цього він ніяк не міг придумати.

 

Новий рік
Перед самими святами Єва запросила всіх дівчат із класу на Новий рік. Самих лише дівчат.

— Ой, як шкода, — засмутилася Каміла, яка виїздила на свята й Новий рік до Ґданська.

— Чого там шкода, — втішила її Каська. — Там буде так нудно! Що хорошого може бути на вечірці без хлопців.

— А чому без хлопців?

— Бо Єва сказала, що це буде дівоча вечірка.

— Справді? — допитувалися хлопці.

— Справді, — відказала Єва й додала: — Ви нам не потрібні. Прийдуть лише дівчата. Всі, хто хоче й може.

— Танцювати ви однаково не вмієте! — докинула Кінґа й засміялася.

— Ой, вибачайте! — заперечив Мацек. — Хто не вміє, той не вміє! — І, вклонившись Алексові, почав клеїти дурня, пританцьовуючи довкола нього й примовляючи при цьому вишуканою, кучерявою мовою: — О пані! Дозволь мені взяти твою рожеву долоньку, аромат якої мене приголомшує…

— Ох, це через те, що я саме вийшла з убиральні, — писклявим голосом підхопив Алекс, кліпаючи віями так, як, на його думку, могла кліпати справдешня дама.

— Ніколи в цім не сумнівався, оскільки, позаяк, через те що…

— І ви ще дивуєтеся, що вас ніхто не запрошує? Ці ваші дитячі забави… — зневажливо пирхнула Каська й вийшла із класу. За кілька хвилин вона повернулася зі Кшисеком із ІІІ-Б.

— Я чув, хтось тут у вас вечірку влаштовує, — озвався Кшисек, підійшовши до Мацека, який продовжував викаблучуватися перед Алексом. — Слухай, брате, припини, не лажайся тут перед усіма.

— А чого? — заперечив Мацек. — Дівчата кажуть, що ми не вміємо танцювати, тож я з пані…

— Александрою, — послужливо підказав так само писклявим голосом Алекс.

— От-от. Спасибі тобі, пані, і пробач, що ймення твого не згадав я відразу, — подякував Мацек і вдав, ніби цілує Алексові руку. — Я з пані Александрою демонструю, як танцюють справжні мужчини.

— То це правда, що вечірка тільки для дівчат? — поцікавився Кшисек.

— Правда, — відповіла Каська, хоч її ніхто не питався.

— Можеш, Мацеку, прийти до нас. Порозважаємося разом, а опівночі провідаємо твоїх подружок з їхньою нудною вечіркою.

— Тоді я з вами, — спробувала підлеститися Каська.

— Ні, ти йди до дівок, — відрубав Кшисек і підійшов до парти, де сиділи Каміла з Малгосею й переглядали свіжий номер «Віктора-гімназиста».

— Ви теж ідете туди? — спитав він, але дивився при цьому тільки на Камілу.

— Я ні, — відказала вона, не підводячи очей з кольорових сторінок.

— Чому?

— Бо мене тоді не буде у Варшаві.

— Он як… — у Кшисековому голосі забриніло розчарування. — Класний журнал? — спитав він, аби змінити тему.

— Класний, — відповіла Малгося, яка саме читала «Правда й вигадки про перший поцілунок».
Кшисек зазирнув їй через плече й засміявся. Хотів було щось додати, але цієї миті пролунав дзвоник на урок.
* * *
У новорічний вечір до Єви прийшла навіть Каська. Звісно, вона ще у дверях розповіла всім, що забігла лише на мить і за кілька хвилин побіжить на справжню вечірку, а не цю для малоліток, де ні з ким навіть не познайомишся. Але дівчата на неї не зважали. За ці кілька місяців у школі всі вже призвичаїлися до Каськи, хоча їх дратувало постійне вдавання дорослої і шпильки на адресу інших.

— Що робитимете, дітлахи? — спитала вона, зайшовши до вітальні.

На ній була сукня, від вигляду якої дівчат аж заціпило. Ну, і макіяж. Вона знову виглядала, як доросла!

— Ворожитимемо, — відповіла Єва, яку єдину не здивував Касьчин вигляд.

Більшість дівчат була вбрана по-святковому, але це не був бозна-який одяг. Те, що Каська прийшла одягнена як доросла, свідчило, що вона й справді збиралася на якусь круту вечірку.

— Ворожитимете? — повторила Каська і, вдаючи здивування, поцікавилася: — І про що можна дізнатися з такого ворожіння?!

— Наприклад, які матимеш оцінки, — пояснила Кінга, для якої не було нічого важливішого за це.

— Ха-ха-ха, — зареготала Каська. — Оцінки мене якраз не дуже цікавлять. Є речі важливіші, ніж навчання.

— Які наприклад? — спитала Малгося.

— Ти однаково нічого не зрозумієш, — відрізала Каська.

— Хочеш? — Єва простягнула Касьці колоду карт. — Я тобі першій поворожу. Ти ж збираєшся на якусь справді класнючу забаву, — останнє речення Єва вимовила трохи іронічно.

Каська кивнула, і Єва поклала перед нею потасовані карти й мовила:

— Зніми.

— Як?

— Лівою рукою до себе на три стосики.

За мить довкола столу з’юрмилися всі дівчата, що слухали, як Єва, беручи до рук нову купку карт, казала:

— Що є зараз… любиш чепуритися…

— Це й без карт помітно, хіба ні?

— Прибрехати любиш.

— Знаєш що… з таким ворожінням! — пирхнула Каська й підвелася.

— Почекай! — вигукнула Єва. — Не перебивай мене, сиди мовчки!

— Вона справді вміє ворожити, — прошепотіла Кінга до Малгосі. — Я точно знаю. Ми з дитинства дружимо, і в неї завжди це виходило. Невідомо, звідки вона цього навчилася.

— Ти дуже самотня, але вдаєш, що в тебе купа знайомих. Любиш бути в центрі уваги. Чого не сподіваєшся… Хлопець, який тобі подобається, має на прикметі іншу. Не сподіваєшся… що вечірка, де ти будеш, вийде вдалою. Що трапиться…

Спіткає тебе велика неприємність. У новому році станеш жертвою пліток і пересудів. Серце заспокоїть… якийсь подарунок, але не тобі він дістанеться. Отримає його дехто інший, із цього виникне непорозуміння й уся ця ситуація буде дуже кумедною.

— І мені, мені поворожи! — залунало звідусюди.

— Зараз… — промурмотіла Єва й додала вже голосніше: — Слухай, Касько, карти показують, що на жодну вечірку ти не збираєшся… — але Каська вже схопилася з місця, мов попечена.

— А от і ні, збираюся! І мені саме час іти, — буркнула вона і, схопивши торбинку, вибігла до передпокою. За мить почувся голос Малгосі:

— Тепер моя черга.

— Добре.

Каська почула, як зашурхотіли карти, а тоді Єва попрохала:

— Зніми.

— Так добре? — спитала Малгося.

— Нормально, — відповіла Єва й почала. — Чого не знаєш… Що ти дуже подобаєшся тому хлопцеві, котрий і тобі подобається. Чого не сподіваєшся… Що на Новий рік отримаєш подарунок, про який давно мрієш. Що буде…
Далі Каська не прислухалася. Відчинила двері й гукнула в глиб квартири:

— Па-па!

— Па-па! — відгукнувся хор дівчат.
* * *
Каська стояла на сходах і ковтала сльози.
«Яка ж я дурепа, — думала вона. — Євка мала рацію. Усе це ворожіння — правда. Я сюди приперлась, бо думала, що тут буде Кшисек, він обіцяв забігти… А він, певне, не прийде. І що я скажу вдома, як мені тепер повернутися?»
Каська розглядала хутряну облямівку свого зимового пальта. Сумочку, саме таку, про яку вона давно мріяла і яку мама купила їй на Різдво. Та аж ніяк не почувалася щасливою. Що з того, що вона вбрана краще за будь-яку дурну гуску в класі? Що з того, що вона вродливіша за них? Кшисек колись їй сказав, що вона гарна. А тепер ці дурепи, особливо Євка і ця Госька в окулярах, сидять там, а вона стоїть на сходах. Каська не втрималася й заридала так голосно, що не почула, як двері Євиної квартири відчинилися й вийшла Кінга.

— Що ти тут робиш? — вигукнула вона. — Дівчата! Ходіть сюди! Каська сидить тут і плаче.

— Не ображайся за це ворожіння, — мовила Єва. — Я все вигадала.

Каська сумовито похитала головою і втерла долонею очі, розмазавши при цьому макіяж, який коштував їй стількох зусиль.

— Ходіть грати в «Монополію», — запропонувала Малгося, відкриваючи в Євиній кімнаті коробку із грою.

За кілька хвилин усі сиділи навколо столу й грали. Ніхто й не помітив, як минула північ. Спохопилися тільки тоді, коли у двері постукали Євині батьки, які повернулися з гостини. Вони привітали всіх із Новим роком і пообіцяли в разі потреби провести дівчаток по черзі додому.

— Ти справді понавигадувала, коли ворожила Касьці? — спитала Кінга в Єви.

— Де там, ти що, мене не знаєш? — заперечила Єва.

— Тоді навіщо ти їй сказала, що це дурниці?

— А що мені залишалося? Ти ж сама бачила, як вона ревла.
* * *
Незважаючи на свої обіцянки, Мацек зі Кшисеком узагалі не потрапили на цю дівчачу вечірку. Знаючи, що там не буде Каміли, Кшисек втратив до цього будь-який інтерес, хоча й не зізнавався Мацекові. А Мацек… Ну не пертися ж самому. А то Малгося щось собі подумає… Е ні! Нізащо! Зрештою, він серйозний мужик, а не бабій, як Кшисек. Мацек глянув на всіяне зірками небо. Новий рік уже настав.

 

Костюмчик
— Це моя справа, що одягати! Ніхто не має права мене ображати! — вигукнула Каміла й вибігла із класу.
Усе почалося вранці, коли дівчина прийшла до школи в костюмчику, що складався із червоної шкіряної міні-спіднички й такої самої блузки з викотом. Костюмчик був просто клас! Тітка, яка жила в Лондоні, а до Польщі приїздила хіба що на свята, купила його для Каміли в одному з лондонських бутиків і подарувала їй на Різдво зі словами:

— Такого не матиме жодна із твоїх подружок.

— Івоно, ти із глузду з’їхала! Купувати такий одяг чотирнадцятирічній дівчинці?

Камілина мама завжди незадоволено сприймала подарунки, які її молодша сестра привозила своїй небозі. От і зараз вона несхвально похитала головою, розглядаючи куценьку спідничину й верхню частину з великим викотом. Проте Каміла вдячно усміхнулася до тітки, а тоді помчала приміряти обновку.

Крізь незачинені двері вона чула розмову мами й тітки.

— Івоно! Це костюм для дорослої жінки, а не для шмаркачки! Навіть такої розвиненої, як Каміла. Куди вона в цьому піде? До гімназії?

— Ну, звісно, ні! — заперечила тітка Івона. — Але можна на якусь вечірку до подружки. І взагалі, Галинко, не перебільшуй! Часи шкільної форми давно минули! Ми живемо у двадцять першому столітті. Не перетворюй Камілу на черницю.

— Але я хвилююся! Їй лише чотирнадцять, а вона виглядає на всі сімнадцять! Ти ж сама бачиш, яка в неї фігура. І ще це світле волосся…

Волосся в Каміли було майже біле. Саме це і ще світло-блакитні очі надавали її вроді неповторності. Проте, якщо цій красі віддавали належне хлопці, сама дівчина вважала, що її біле волосся — просто жахливе. І мріяла якогось дня прокинутися чорнявкою, як її подруга Малгося. Або принаймні темнішою блондинкою. Бо через надто світле волосся й худорляву постать Камілу прозвали «Лабораторним щуром». А зараз дівчина роздивлялася себе в дзеркалі. «Однокласниці точно позеленіють від заздрощів! — подумала вона. — Ну, і Кшисек із ІІІ-Б, можливо, нарешті зверне на мене увагу. А чому б мені й не піти в цьому до школи? Чого б і ні? Якби мама бачила, як одягається Каська, то по-іншому б усе сприймала. Каська ще й нігті фарбує. А у вересні прийшла на величезних підборах! У таких крутезних босоніжках! І сказала, що в неї це домашні капці. Гарні мені капці з підборами заввишки сім сантиметрів!»
Каська мала себе за шкільну модницю й цілковито вільну особу. Вона одягалася, як доросла, поводилася, зрештою, теж. Без будь-якого сорому говорила про секс: «Що ти взагалі знаєш, дитино! Ти ж іще навіть не цілувалася!» Хлопці, які бачили Каську вперше, захоплювалися нею. Але Кшисек давно до неї охолов. Про те, що він її не терпить, всі давно знали. Щось там начебто між ними й було, але що?

І от сьогодні, першого дня після свят, Каміла з’явилася в школі у своєму новенькому англійському костюмчику. У гардеробі дівчата вражено заніміли. Каміла відразу це помітила! Подружки обертали її, мов якийсь манекен, і лише Каська підійшла наче знехотя. Як завжди зверхньо, гордовито звеліла:

— Покажися, дитинко, — а тоді, оцінивши червоний костюм, сказала: — Цілком незлецьки, як на тебе.

Камілі аж мову відібрало. Знову ці під’юджування. Знову оце «дитинко»! Ох, ця Каська! Дорослою себе вважає! Але перш ніж Камілі спала на думку якась відповідь, за спиною пролунало в’їдливе:

— Атож… ти, певне, виглядала б краще…
Кшисек, побачивши Камілу, аж брови підняв, а тоді підморгнув до неї. Тоді глянув знущальним поглядом на Каську й кинув:

— Краще я вже помовчу!

— А що таке? Щось не подобається?

Той лише знизав плечима й подався геть.

На уроках учителі вдавали, що не бачать Камілиного костюма. А може, справді не звертали увагу? Заховавшись на останній парті в середньому ряду, дівчина досиділа аж до уроку польської мови в класної керівнички. І тут почалося! І все через якусь дурнувату записочку, яку прислали Малгосі. Хто це зробив? Дівчата не знали. Але її зміст викликав у подруг напад сміху. Та якщо Малгося хихотіла тихенько, то Каміла сміялася досить голосно. Тож пані Чайка підійшла до їхньої парти й запитала:

— І чого це тобі так весело?

А що Каміла не могла зупинитися, учителька прочитала записочку:

— Ось що так розвеселило нашу Камілу! «Якщо ти не проти сексу на великій перерві, посміхнися. Чекатиму в дівчачому туалеті. Леонардо ДіКапріо», — прочитала пані Чайка і не встигла закінчити, як клас вибухнув реготом. — Не знаю, що тут смішного, але зараз у нас урок польської…
І тут вона замовкла, бо вгледіла Камілин костюм.

— Як це ти вбрана? Ти ж у школі! — вигукнула вчителька. — Ви що, геть подуріли після свят? — звернулася вона до класу. — Передаєте одне одному якісь дурнуваті писульки. Я розумію, що у вас гормони грають, але ж треба розум мати. Добре, що зараз зима і цей одяг можна сховати під пальтом. Бо якби ти йшла отак улітку, то всі іномарки зупинялися б і водії питали: «Скільки?»

Клас завмер. Ці слова їх приголомшили. Усі жаліли Камілу, бо вважали, що пані Чайка перебільшує. З іншого боку, учителька мала рацію. Костюм аж ніяк не підходив для школи. Думку класної керівнички всі враховували, хоча її зауваження часто були неприємні. Могла сказати у вічі найболючішу правду. Але це було завжди справедливо.
Траплялося, що, лаючи когось за жахливу поведінку, вчителька водночас ставила високу оцінку за відповідь.
Протягом цих кількох місяців учні встигли добре вивчити свою класну керівничку.
Каміла це добре розуміла, але, почувши останні слова й угледівши знущальний Касьчин погляд, не витримала:

— Це моя справа, що я одягаю! Ніхто не сміє мене ображати! — вигукнула дівчина й вибігла із класу.
Та щойно вона сіла на лавці під вікном шкільного коридору, як двері класу знову відчинилися і звідти вийшла Каська. Прямуючи до туалету, вона мов знехотя кинула:

— Ти навмисне прийшла так вичепурена, бо хочеш, щоб він звернув на тебе увагу?
Каміла не відгукнулася. Навіть не глянула на Каську, а сиділа, утупившись у підлогу. Каська стала поруч.

— Не вдавай, ніби не чуєш, — в’їдливо продовжувала вона. — Кшисек однаково на тебе й не гляне. Зрештою, ти сама бачила вранці в гардеробі.

— А звідки ти це знаєш?
Питання пролунало із глибини коридору, за Касьчиною спиною, і дівчина аж здригнулася. Голос був їй добре знайомий. Кшисек уже вдруге несподівано опинився зовсім поруч.

 

Мобілка
Про мобільник Малгося мріяла ще від канікул, відколи виявилося, що до літнього табору Каміла їде з новеньким телефоном. Але в таборі її мобільником вони користувалися удвох. По-справжньому думати про власну мобілку Малгося почала тоді, коли промочила ноги восени. Якби ж у неї був тоді телефон, можна було відразу подзвонити до тата або викликати таксі. А так довелося стояти з мокрими ногами на зупинці. Телефонна карточка закінчилася. Кіоску поруч теж не було, та й лило як з відра. На додачу мокрі ноги намуляло в черевиках. Після цього вона тиждень пролежала вдома із застудою. А коли на новорічній вечірці в Єви всі близько півночі окупували телефон і Малгосині батьки не дочекалися новорічних вітань від доньки, рішення було прийнято! Тато сказав, що купить Малгосі мобілку з карточкою. Їй купуватимуть найдешевшу карточку на місяць або найдорожчу — на три. Та про це Малгося довідалася, коли до них прийшли Камілині батьки, аби домовитися з її татом і мамою про зимові канікули. Вони хотіли, аби їхня донька зі своєю найкращою подругою поїхала з ними до Шклярської Поремби.[9] І коли дорослі з’ясовували, що Малгося повинна взяти з речей, скільки це коштуватиме, де вони мешкатимуть і харчуватимуться, Малгосин тато підійшов до свого письмового столу і з шухляди витягнув коробку з новеньким мобільним телефоном.

— Це тобі, Малгорела!

Тато завжди називав доньку Малгорелою, коли пишався нею або був чимось задоволений чи чомусь радів. А найбільшу втіху йому давало обдаровування одиначки.

— Пане Генрику! — утрутилася пані Галина, Камілина мама. — Мобільник — це зайві витрати! У нас із чоловіком є мобільні! І в Каміли теж, тож якщо ви захочете поговорити з донькою, достатньо буде…

Вона замовкла, вражена суворим поглядом власного чоловіка. Камілині батьки були набагато заможніші. І вочевидь це розуміли, якщо почали розмову про зайві витрати. Обоє працювали на телебаченні, мали два автомобілі, мешкали у великій квартирі, проте часом бували нестерпні. Особливо мама, яка постійно ставилася до Каміли, як до маленької.
Пан Генрик похитав головою, мовляв, розумію, але пояснив:

— Ви ж не будете скрізь ходити вчотирьох. Для вас теж буде краще, якщо матимете нагоду піти кудись самі. Тоді й ви зможете будь-коли поговорити з дівчатками, та й вони, якщо загубляться, теж швиденько знайдуться, маючи телефони.
Малгося скривилася. Вона ненавиділа, коли тато називав її «дівчинкою». Стільки разів доводила йому, що «дівчинка» має пелюшки, соску й брязкальце. З іншого боку, зараз їй було шкода батька, котрий всю отриману за проект премію розтринькав на різні подарунки для неї й мами. Півгодини тому матуся отримала посудомийну машину, про яку так давно мріяла! І от хтось намагається переконати його, що це зайві витрати! Аж ніяк! Шкода, що тато не купив їй цього мобільника на Різдво. Тоді й Новий рік виявився б цікавішим — можна було б висилати есемески[10]…

Уся ця розмова відбулася якраз учора. І тому сьогодні в Малгосиному рюкзаку лежав мобільник, хоча батьки зажадали, щоб донька не брала його до школи. Щойно вийшовши із квартири, Малгося відкрила рюкзак і… поклала мобілку до кишені пальта. В автобусі переглядала список номерів, у якому були хіба що їхній домашній, татів і мамин, та ще Камілин домашній, бо її мобільний треба було ще додати. Малгося рідко телефонувала до подруги, бо та не користувалася мобільником щодень, батьки їй заборонили. Зрештою, телефон було зареєстровано на маму, і коли приходив рахунок, Камілині батьки могли докладно відстежити, до кого й навіщо донька дзвонить.

У школі ще в гардеробі всі почали розглядати подарунок. Найголосніше коментувала, звісно, Каська, яка відразу заявила, що Малгосин мобільник — це «нічого особливого».

— І взагалі мобіла з карткою — то фігня, — Касьчин голос лунав на всю роздягалку. — Роумінгу немає, тобто за кордоном не працює, до того ж це взагалі не остання модель…

Цього Малгося вже не чула, бо до гардеробу саме зайшла Каміла.

— Ну, показуй це своє диво! — сказала вона подрузі. — Мама казала, що твій тато геть із глузду з’їхав і за останні гроші тобі купив… Ой! — перелякано замовкла вона й глянула на зашаріле обличчя Малгосі. — Я не хотіла тебе образити. Я так зовсім не думаю. Це моя мама. Ти ж бо знаєш, яка вона!

— Не такі вже й останні! — заперечила Малгося й розповіла про татову премію за проект і про мамину радість, бо більше не доведеться трудити руки, зате весь посуд за неї помиє машина. Малгося відразу записала мобільний подруги, а та лише зітхнула.

— Я тобі заздрю, — зізналася Каміла. — Ти свій можеш брати до школи, а я… У мене начебто є телефон, не з карткою, але щоразу, як треба подзвонити, доводиться йти до мами, щоб вона мені його дала! Так, наче він не моя власність. І мама весь час повторює: от коли зароблятимеш, тоді й розпоряджатимешся!

Камілині слова урвав Мацек. З усіх хлопців у класі він найбільше подобався дівчатам. Веселий, розумний, дотепний, а крім того начитаний, він був душею будь-якої компанії, хоча його досить легко було вивести з рівноваги, і це дехто з однокласників охоче використовував. Від Мацека дівчата й довідалися, що Кшисек, який доводився йому ріднею, розпитував про Камілу. Побачивши Малгосин телефон, Мацек негайно обмінявся з нею номерами.

— Ну, тепер ми в контакті!

Сказати щось іще не дозволив дзвоник. Усі сіли на свої місця. Того дня Малгосі здавалося, що уроки тривають без кінця. На польській мові її мобільник лежав у рюкзаку. Усім у класі було відомо, що хто-хто, а пані Чайка ненавидить усі ці сучасні «прибамбаси». Тим більше, що не всі мобілки мали польські літери. А це, за словами вчительки, спричиняє цілковиту відсутність поваги до рідної мови! І до того ж виникає купа непорозумінь! Авжеж, у класі добре пам’ятали сутичку Чорного Міхала з Мацеком через те, що Міхал не так зрозумів товаришеву есемеску. Тоді їх довелося розбороняти силоміць. Відтоді в Міхала не було мобільного. Мама відібрала його в сина через погану поведінку.

Окрім мобільних телефонів, учителька польської не любила ще кілька речей: фруктових «желейок», від вигляду яких її мало не нудило, пахучих жуйок, яких, на щастя, майже ніхто не купував. Проте в школі ще довго розповідали, як багато років тому котрась із учениць запхнула собі шматочки жуйки до носа, бо вдавала моржа. Учительці довелося вийти із класу. Таким чином мобілки й «желейки» на уроках польської були заборонені. Тож не дивно, що всі аж завмерли, коли посеред складних граматичних пояснень почувся рингтон есемески. Мелодія лунала з Малгосиного рюкзака.

— А це що таке? — розгнівалася вчителька. — Я стільки разів повторювала, що слід вимикати телефони на уроках! А найкраще взагалі не приносити їх до школи. Вам добре відомо, скільки зараз крадіжок! Малгожато! Будь ласка, витягни телефон і вимкни його, а тоді поклади в мене на столі. Поверну лише після уроків.
Коли Малгося постукала у двері вчительської, щоб забрати мобілку, їй довелося вислухати коротку лекцію на тему культури.

— Сьогодні, коли заходиш до банку чи на пошту, відразу бачиш напис: «Заборонено користуватися мобільними телефонами!» — говорила класна керівничка. — Існують навіть спеціальні правила для користувачів! Те, що ти їх не дотримуєшся, на жаль, погано свідчить про твою культуру…

Проте слова пані Чайки були для Малгосі неважливими. Їй кортіло прочитати перше повідомлення на своєму телефоні. Дівчина швидко прочитала: «(.) (.) Це цицьки щастя. Якщо хочеш мати вдалий секс у Новому році, надішли це повідомлення 5 особам». Відправником був, звичайно, Мацек. Малгося здогадалася не лише за підписом. З-поміж усіх її знайомих лише він міг таке утнути.

 

Розумники и незграби
Малгося аж нетямилася від люті. Як Каміла могла так учинити! Та ще й при всіх! Назвала її незграбою при Мацекові, Кшисеку й купі інших! Мацек сміявся, авжеж, вона по очах це бачила! Навіщо вони взагалі вирішили провести разом канікули в цьому місці? Ех… напевне, друзі однаково зустрілися б на якійсь із вуличок Шклярської Поремби. Про все це дівчина думала, повільно й доволі незграбно шкандибаючи до інструктора.
До містечка прибули декілька днів тому. Зустрілися ще на пероні перед від’їздом. Мацек приїхав з родичами, Кшисеком та Магдою. Його мама невідь-чому безмежно їм довіряла. Магда, щоправда, була вже студенткою, але хіба можна покладатися на Кшисека? Він-бо лише на два роки старший. І що з того? Камілині батьки взяли під опіку доньку з подругою.

Погода вже на початку виявилася несприятливою для прогулянок. Заметілі, хуртовини й мороз мінус 15 були просто жахливими! Особливо для містян. Вулички гірського містечка заполонили люди, які замість того, аби кататися на лижах, бігали від кафешки до бару або забігайлівки з гарячими стравами.

— З одного боку я радий, що відпочину від комп’ютерних ігор, але з іншого… — Кшисек на хвильку замовк, а тоді продовжив: — Якщо вже не можна кататися на лижах, бо оголосили про якийсь там рівень загрози сходження лавини, то бодай комп’ютер став би у пригоді. Бо скільки можна грати в шахи?

Усі зібралися в кімнаті за столиком. Кшисек скуйовдив своє волосся, яке стирчало навсібіч, мов дроти.

— У давнину грали годинами, — філософськи зауважив Мацек, дивлячись на шахівницю. Окрім шашок і гри в скребл та богл,[11] шахи були його улюбленою розвагою. На відміну від Кшисека, якому подобався спорт, Мацек полюбляв грати й читати.

— Радій, що Мацек узагалі привіз якісь ігри, — озвалася Магда. — Ти б тут нічого не дістав. Бо всі орієнтуються на туристів, а не різних там Каспарових чи інших геніїв.

— Помовч! Я взагалі зосередитися не можу, — Кшисек явно був роздратований. Та й не дивно. Його молодший на два роки родич уже вкотре перемагав! — Ех… нудьга, а не гра! — Кшисек відсунув шахівницю. — З мене годі! Шах, мат, дурня якась!

— У скребл ти теж програв, — зауважив Мацек.

— Бо мені не гралося!

— Яке там! Ти весь рік сидиш приклеєний до комп’ютера й бавишся в дурнуваті ігри. Зрозуміло, що від цього ти геть отупів.

— Дай мені спокій! — Кшисек махнув рукою. — Краще поклич отих своїх панянок. Бо тут від нудьги вмерти можна!

— О боги! Що я чую? Комп’ютерник з пораненим серцем зацікавився кралею з мого класу? — Мацек театрально здійняв руки. — Ти вже вилікувався від отруєння під назвою Катажина? Не боїшся, що твоя нова пасія виявиться черговою заразою? Тільки ще небезпечнішою. Каська була, так би мовити, звичайнісіньким «трояном», а раптом ця знищить файли бут-сектора?

— Слухай, я тобі зараз уріжу! Присягаюся, що зараз тобі заціджу, ти, шмаркачу язикатий! — Кшисек намагався вдавати розлюченого, але вираз Мацекового обличчя роззброїв його.

Хоч-не-хоч, він засміявся, бо Мацек, який був просто незрівнянним коміком, продовжував, звертаючись до Магди:

— Сестро! Диви-но! Кшисек приходить до лікаря: у мене мозок зависає, гігабайта не скачає.

Далі був довгий римований монолог, а брат дивився на Мацека зі співчуттям, змішаним, проте, із захопленням: «Які ж дурниці він меле. А зате як римує…»

— Ось вам мильна опера із Кшисеком, усім відомим ламером, у головній ролі! — завершив Мацек свою монодраму й театрально вклонився.

— І за ким же він так упадає? — поцікавилася Магда, щиро сміючись.

— Справжня блондинка, Ка… мі… мі… мі…

Кшисек не дозволив йому договорити, схопився зі стільця й затулив Мацекові рота одним-єдиним реченням:

— Побачимо, чи поводитимешся ти так само по-геройськи, коли настане час стати на лижі!
* * *
Розпогодилося лише за кілька днів. Відразу знадобилися мобілки. Мацек надіслав Малгосі есемеску: «О пані! Чи дозволиш ти моїм шляхетним очам вдивлятися у твої запітнілі на морозі окуляри?» Дівчина відповіла, аби ввечері вони із Кшисеком прийшли до них на базу. Хлопці так і зробили, і всі домовилися, що завтра підуть на лижі. Щоправда, Малгося й Мацек радили просто погуляти, та Кшисек із Камілою наполягли. Лижі та й годі!
Отож наступного дня хлопці подалися до одного із численних підйомників. Дівчата ще десь забарилися. Зате на невеличкому пагорбку утворилася ковзанка і чимало людей з’їжджало по ній просто в черевиках. Побачивши це, Кшисек зрадів:

— Ой, ну зовсім як у дитинстві біля школи! — вигукнув він і побіг до вузенької смужки льоду.
Мацек залишився стерегти лижі й чекати на дівчат, думаючи лише про одне: «Як уникнути катання на лижах?» — і навіть не помітив, як Кшисек із розгону в’їхав у юрбу сміхотливих підлітків. Коли він саме обтрушувався від снігу, надійшли дівчата. Попереду Каміла гордовито несла на плечі лижі, а Малгося ледь пленталася за подругою.

— Гарно ж ви тут розважаєтеся! — вигукнула Каміла, ховаючи під шапкою неслухняні пасма світлого волосся й із цікавістю позираючи на Кшисека.

— То що, спустимося? — ледь вимовив почервонілий від морозу й сорому, що його побачили за такою дитячою забавою, Кшисек.

— Я із задоволенням! — Каміла поправила рукавиці й почала пристібати лижі.

— А де Мацек? — тремтячим голосом запитала Малгося. Товариство найдотепнішого в класі товариша було б зараз дуже до речі. Утрьох підійшли до Мацека. Хлопець виглядав геть зніченим.

— Бідолашна Малгося благає, аби шляхетний лицар її розрадив! — пожартувала Каміла, наслідуючи Мацеків патетичний тон. Проте цього разу хлопець мовчав. Каміла не звернула на це уваги й звернулася до Малгосі: — Госю, тут без варіантів! Мусимо навчити тебе їздити на лижах, не можна все життя бути незграбою!
Будь-хто інший відчув би в її голосі щирість, та не Малгося. І вже точно не тоді, коли це стосувалося її вразливого місця, тобто спорту.

— А знаєте, що вона кричала нині уві сні? «Ой Боже, Боже, я ж уб’юся!»
Камілині кепкування викликали сміх не лише в Кшиштофа й Мацека, але й усіх довкола.

— Я тобі цього не подарую, — пообіцяла Малгося і, зціпивши зуби, почала пристібати черевики до лиж. «Пан чи пропав», — подумала дівчина, а тоді повільно, якось боком, попрямувала до інструктора, думаючи, які всі жорстокі і як вона всім утре носа.

Мацек заздро дивився на дівчину. Пристібнула лижі, немов то для неї звична справа. Ніби все життя тільки це й робила! А він? Хлопцеві було геть не до сміху. З острахом глянув на лижне причандалля, яке після довгих вагань узяв напрокат за Кшисековою порадою. Ех…

— Гей! Альберто Томба![12] — пролунав поруч голос товариша. — Йди на тренувальний майданчик з Малгоською, інакше до кінця життя тільки те й робитимеш, що ритимешся в книжках.

Ці слова примусили Малгосю глянути на Мацека, який невпевнено пересувався на своїх лижах.

— Мацеку, тобі теж так страшно? — тихо спитала Малгося.
Хлопець кивнув. Тепер він був уже не сам.

 

Слоник
Пакуночок, увіпхнутий до кишені рюкзака, Каміла помітила аж на великій перерві. Вона відразу здогадалася, що це «валентинка». Нетерпляче розірвала білий папір у червоні сердечка. Усередині лежав крихітний гіпсовий слоник на лижах. «Мабуть, це від Кшисека», — подумала дівчина. Каміла відчувала, що подобається хлопцеві. Зрештою, коли перемогла його у слаломі, то почула, що вона надзвичайна. Мабуть, то була-таки правда, бо коли вона здобула першість у лижних перегонах для туристів, її фото вмістили в газеті. Але як йому вдалося підкинути пакуночок? Хтось, певне, допоміг. Але хто? Каміла не бачила нині Кшисека в школі. Не розпитувати ж усіх підряд! Треба вдавати здивування. От-от, здивування. Вона, взагалі-то, справді здивована, хоч і припускає, хто це міг зробити. От лише… коли він підкинув їй цю «валентинку»? Малгося саме виходила із класу, але, може, щось-таки бачила? А поки що Каміла поставила слоника на парті. «Лише рік тому я ненавиділа це американське свято!» — подумала вона.

Малгося повернулася наприкінці перерви.

— Ой, який гарненький! Звідки він у тебе?

— У рюкзаку знайшла.

— У своєму?

— Та вже ж, що не в чужому! — трохи роздратовано відказала Каміла.

— Та я лише питаюся, бо раніше його не бачила.

— Не бачила, бо я його щойно знайшла.

— Звідки він узявся? — Малгося роздивлялася слоника, наче шукала на ньому відповіді.

— А знаєш, я вже думала, що це він тобі дав, аби ти мені поклала.

— Хто він?

— Кшисек.

— Я його нині не бачила, — похитала головою Малгося.

— І я ні, — мовила Каміла.

— Здається, ти до нього небайдужа, — Малгося посміхнулася й хотіла ще щось додати, але цієї миті пролунав дзвоник.

До класу увійшла решта учнів, а за ними — учителька англійської, Міледі. Каміла уважно придивлялася до кожного. Може, хтось із них поклав слоника до рюкзака на прохання Кшисека? Але обличчя однокласників були такими, як звичайно. Тоді Каміла подумала, що це міг зробити Мацек, бо ж він Кшисеків родич. Та навіть якщо це так, годі було про щось довідатися.

Почався урок, але Каміла не слухала. Розглядала слоника, наче це мало допомогти розгадати таємницю. Її задуму порушило англійське питання: — Що це таке?

Каміла підвела погляд. Міледі підбадьорливо посміхалася й чекала на відповідь.

— Я не знаю, — зізналася дівчина.

— Не знаєш? Я певна, що здогадуєшся! — Міледі продовжувала усміхатися. Учні знали, що вона завжди високо оцінювала участь у розмові на уроці. Вчителька постійно повторювала, що неможливо вивчити мову, якщо не почати думати й говорити англійською. Навіть, якщо помилятися на кожному кроці.

— Це «валентинка»! — пролунав голос Каськи в кінці класу. Вічно вона лізе в чужі справи. Крім того, їй вочевидь кортіло долучитися до розмови й виправити оцінку.

— Від кого? — поцікавилася Міледі.

Каміла стенула плечима. Вже збиралася сказати, що не знає, але тут знову почувся здушений від сміху Касьчин голос:

— Це їй Чорний Міхал подарував.

Усі зареготали. А Каміла подумала: «Звісно! Тепер я точно знаю, що це Кшисек. А тебе, жабо, аж скрутило від люті й ревнощів».

Двох Міхалів у класі прозвали Чорним і Білим через колір їхнього волосся. Вони й були різними так само, як їхні чуприни. Чорний Міхал був справжнім красенем. Але на цьому, як уважали дівчата, усе й закінчувалося. На початку навчального року всі вони на нього задивлялися. Та вже за тиждень жодна до нього навіть не озвалася б. Тупий. Зарозумілий. Злостивий. Таке розповідали подружки одна одній. Каміла навіть не глянула на Чорного Міхала. У класі продовжували реготати, а Каська плутано, зате по-англійському, пояснювала, що Каміла отримала такий подарунок через свій талант лижниці, який вразив усіх, особливо Міхала. Вирізане з газети фото Каміли на лижах вмістили в шкільній газетці й повісили в коридорі біля канцелярії.

Після уроку Каміла підійшла до Каськи.

— Ну й дурниці ти мелеш!

— Ти про що? — здавалося, Каська справді нічого не розуміла.

— То ти настільки ревнуєш до Кшисека, що верзеш казна-що?

— Я? До Кшисека? — Каська витріщила очі. — З тобою все гаразд? Та наші стосунки давно в минулому. Такому далекому, як, приміром, середньовіччя. Коли я з ним крутила, то ти ще ляльками Барбі бавилася.
І, сказавши це, вона презирливо відкопилила губи й вийшла із класу.

— Вона просто пихата хамка! Не може змиритися, що Кшисекові я подобаюся, і шиє мені цього байдужого, зарозумілого ідіота! — Каміла труснула головою, аж гривка впала їй на очі. Відгортаючи волосся із чола, дівчина позирнула на Малгосю, яка поглядом показала їй, що хтось стоїть у неї за спиною. Каміла озирнулася й побачила Чорного Міхала. Якусь мить обоє дивилися одне на одного, а тоді Каміла знизала плечима й відвернулася.
Кшисек так і не з’явився в школі до кінця уроків. Через це історія зі слоником зробилася ще більше таємничою. На додачу Малгося обережно розпитала Мацека й виявилося, що він не клав згорточка до Камілиного рюкзака. Тоді звідкіля він там узявся? Малгосю це не дуже цікавило. Вона захопилася розмовою з Мацеком і не звертала уваги на Камілу, яка в шкільній роздягалці вже вкотре розглядала гіпсового слоника-лижника.

— А що ти взяв у бібліотеці? «Гаррі Поттера»?

— Е-е-е, я вже давно це прочитав, крім того, у мене є власний, — відказав Мацек, застібаючи блискавку куртки. Усі вже давно вийшли. У гардеробі залишилися лише вони.

— Усі чотири томи? — спитала Малгося.

— А скільки ти б хотіла?

— Всі знають, що їх має бути сім… — задерикувато відказала Малгося, штовхнула двері, і всі троє вийшли зі школи.

— Ну, гаразд. Але ж перекладено чотири. А ти всі читала?

— Усі!

— Я тільки фільму ще не бачив.

— І я ні, — Малгося знічено замовкла. «Запропонувати йому?» — подумала дівчина.

Але перш ніж вона сама відповіла собі на це запитання, Мацек несподівано запитав:

— То, може, сходимо? — хлопець поглядав то на одну, то на другу дівчину. — Мрійнице! — гукнув він Камілі у вухо. —

Я тебе про дещо питав. Підемо на «Поттера»? Чи ти до завтра збираєшся витріщатися на цього слона?

— Ідіть самі, я не піду, — відмовилася Каміла і, кинувши коротке «па-па», побігла через дорогу.

Озирнулася. Малгося з Мацеком залишилися далеко й домовлялися про похід у кіно. Вони не помітили, як Каміла щодуху кинулася за знайомою постаттю, що видніла вдалині.

«Вдам, що я його випадково зустріла», — подумала Каміла, наближаючись до Кшисека.

— Привіт. Тебе не було нині. Але я отримала, — Каміла захекалась і ледве говорила.

— Привіт, — усміхнувся Кшисек. — Я аналізи здавав. А… що ти отримала?

— Слоника!

Каміла швиденько витягла фігурку з кишені. Зупинилися біля кондитерської.

— Гарненький, правда?

— Чесно кажучи, так собі, — відказав Кшисек, обертаючи слоника в руках. — Але лижник класний. Зовсім як ти! Звідки він у тебе?

Дівчина заніміла. Ще хвилину тому вона була переконана, що це Кшисеків подарунок, а тепер стояла з гіпсовим слоником у руках і не знала, що відповісти. «Ну й дурепа ж я», — думала Каміла.
«Як Кшисек міг підкинути мені слоника, якщо його не було в школі? Йому б довелося дати пакуночок кому-небудь учора… Якщо це справді Міхал, то я, мабуть, зараз, розіб’ю цю… цю гіпсову кічуху!» Раптом слоник, якого вона досі тримала на парті й дбайливо ховала в кишені, перестав бути приємною несподіванкою.

— Ходи зі мною до кондитерської, — почула вона Кшисеків голос. — А цей слоник, напевне, «валентинка»? — сказав він радше ствердно, ніж запитально, а Каміла лише зітхнула. — Хто тобі дав?

— Пихатий, зарозумілий ідіот! — озвався хтось поруч.

Обоє із Кшисеком глянули туди. Чорний Міхал виходив з кондитерської із якимсь пакунком. Каміла почервоніла. Їй хотілося провалитися крізь землю. У вухах лунало останнє Міхалове слово — «ідіот». «А яка ж я дурепа!» — подумала Каміла і, вдаючи, мовби нічого не сталося, почала розглядати тістечка. Та почувалася вона страшенно ніяково.

 

Кіно
— Моя мама вже забронювала для нас квитки. Прийдемо по тебе, щоби у кіно бути за півгодини до сеансу, — сказав Мацек Малгосі. — Мама нас потім відвезе назад.

Сиділи в класі спиною до дверей, тому навіть не почули, коли за ними виникла Каська:

— До кіно йдете, малята?

Малгося змовницьки глянула на Камілу й зневажливо подивилася на Каську. Дівчата ненавиділи нахабний тон загальновизнаної красуні. А Каська… Ну що ж — лише через те, що її бюст був найбільшим у класі, вона ставилася до всіх зверхньо. Хлопці для неї взагалі не існували. Може, тому, щойно вона наблизилася, Мацек кинув: «Побалакаємо пізніше», — і вшився.

— Ну? — Каська штурхонула Малгосю. Судячи з тону, вона явно шукала приводу посваритися. — Глуха ти чи що? На що йдете?

— На «Поттера», — відповіла Малгося на відчіпного й відвернулася спиною.

— Отак удвох? Але чому на дитячий фільм? Ніяк не наважишся вибрати між Барбі й губною помадою? Таж цей Поттер — для малят. Моя менша сестра таке читає.

Малгося не відреагувала на жодну зачіпку, хоча Каська стриміла біля них ще кілька хвилин. Вона добряче її дістала, сказавши, що Мацекова мама, яка їх супроводжуватиме, узагалі там непотрібна, бо Малгося «бачила ліфчик хіба що на манекені». Навіть Кінга, вічна зубрилка, котра, як завжди, повторювала завдання, відірвалася від своїх зошитів і сказала:

— Касько, тобі давно лікуватися треба!
* * *
І подумати лише, що вчора той фільм, на який вони збиралися з Мацеком, почав небезпечно віддалятися. А все через те, що, коли Малгося повідомила вдома про завтрашнього «Гаррі Поттера й філософський камінь», у відповідь почула: «Звісно, підеш, але… не сьогодні».

— Може, завтра, — мовив тато й поринув у свої папери, розкладені на письмовому столі.

Але Мацек прийде по неї за дві години. Ех, гроші! У тата жодної копійки зайвої. Від самої думки, що треба подзвонити до Мацека, аби все пояснити, Малгосі стало зле. Знову розповідати комусь, що вдома насилу кінці з кінцями зводять? Але ж вона мусить якось усе це витлумачити Мацекові. Інакше він прийде з мамою… і що тоді? Буде соромно, коли вони вже тут довідаються, що в Малгосі немає грошей. А може, збрехати? Сказати, наприклад, що вона не зможе піти, бо в тітки іменини, а вона про це геть забула? Але в п’ятницю неодмінно… А може, Каміла щось придумає?
І Малгося швиденько набрала знайомий номер.

— Алло, — Камілин голос у слухавці звучав як чужий.

— Каміло, це ти? — Малгося здивувалася, але замість відповіді почулося ридання. — Що сталося?

— Слон! Цей клятий гіпсовий слон!

— Розбився?

— Ні! На жаль, ні!

— Чому це «на жаль»?

— Бо цей слон… це Міхал! — заридала Каміла.

— Що Міхал? — перепитала Малгося, але в слухавці був лише плач. — Нічого не розумію! Поясни! Ну, і порадь, що мені сказати Мацекові? Я не можу піти до кіно, бо тато лише завтра дасть мені гроші.
Тремтячим голосом Каміла відповіла, що за кілька хвилин прийде й поклала слухавку. «У Ками свої проблеми, — міркувала Малгося, втупившись поглядом у порожнечу. — Цікаво, що там із тим слоном? Невже Каська мала рацію і це був Міхал? Він його підкинув?» Від роздумів її відволік телефонний дзвінок. Мацек! Малгося власним вухам не вірила, бо той вирішив перенести кіно на завтра.

— Завтра п’ятниця! — збуджено пояснював він. — А в п’ятницю є нічний, магічний сеанс. Опівночі! От тільки чи твої батьки тебе відпустять? Я передзвоню через кілька хвилин. Якщо вони заперечуватимуть, поясни, що моя мама нас привезе й забере.

Малгося геть зніяковіла. «Як же мені про це запитати?» Вона вже раз питалася батьків, чи можна їй піти з Мацеком до кіно. Тоді тато сказав: «Може, завтра» — й повернувся до роботи, а мама глянула на доньку поверх окулярів. Вона завжди так дивилася, коли розуміла, що Малгося перетворюється на жінку. Але дівчина сприймала цей погляд як докір: «Ти робиш щось погане!» Може, тому, що опісля її закидали купою питань? Цього разу доведеться пояснювати про Мацека. Що це той хлопець, з яким вона їздила на лижах. Той, що такий веселий.

— Мамо… — почала було Малгося й замовкла. «Може, краще не питатися мами? Може, тата?» — майнуло в голові. — Тату… — і знову замовкла. А якщо тато не дозволить?

І раптом водночас задзеленчав телефон і хтось подзвонив у двері.

— Ти відчини, а я візьму трубку, — почувся татів голос.

— Мене тато підкинув машиною, — озвалася Каміла з-за дверей.

Телефонувала Мацекова мама. Малгося зрозуміла це зі змісту розмови й через те, як тато змінювався на виду. Зрештою, він погодився. Щойно поклав трубку, як Малгося з радісним вигуком кинулася йому на шию. Навіть Каміла, яка прийшла з похоронним настроєм, засміялася, побачивши, як подруга повисла на татовій шиї. А той лише коротко кинув:

— Припини вдавати, наче ти краватка. А завтра поводься пристойно. Щоб мені не довелося за тебе червоніти!
Ох, цей тато! Завжди такий принциповий.

— Гадаєш, Міхал закохався? — спитала Каміла в подруги. Дівчата сиділи в Малгосиній тісній кімнатці.

— Не знаю, — відповіла та.

— Він мені не подобається, — зітхнула Каміла. Вона більше не плакала, але обличчя її було сумне. — Міхал страшенно мене дратує! А взагалі біс із ним, але із Кшисеком вийшло, ніби я думала, що слоник — то подарунок від нього.

— Ти ж справді так думала.

— Але коли це не від нього, було б краще, щоби він не думав, ніби я думала…

— Думала, думала… А що в цьому поганого? Слоник був на лижах? А з ким ти на лижах каталася? Із Кшисеком. Ти мала підставу думати, що це його подарунок. Постався до цього з гумором, та й годі.

— А й справді, — Каміла вдячно глянула на подругу. Уперше здоровий глузд виявила не вона, а Малгося. А все через те, що справа з кіно так гарно владналася!
* * *
У п’ятницю ввечері Малгося й Мацек були в кінотеатрі за півгодини до сеансу. Мацекова мама залишила їх біля каси, де на них чекали заброньовані по телефону квитки. І що робити цілих півгодини? Вони купили поп-корн і кока-колу, сіли за столиком у буфеті.

— Цікаво, як виглядатиме Мелфой, — першою озвалася Малгося.

— А ти анонси бачила? — спитав Мацек, напхавши рота поп-корном.

— Ні, жодного.

— А фотки в газетах?

— Щось не пригадую, аби на них був Мелфой.

— Може, й добре… — хлопець раптово замовк. — Чого ти так роззираєшся? Когось шукаєш?

— Просто дивлюся. Каська кепкувала, мовляв, це дитячий фільм, але дітей прийшло якраз небагато.

— А ти переймаєшся Каською?

— Ні, просто… — Малгося знизала плечима. — Просто вона мене дратує. Ці її кпини… — вона раптово замовкла. Не казати ж Мацекові, що йдеться про дурнуваті жартики про ліфчик. На мить запала мовчанка.

— Ходи, займемо гарні місця, — сказав Мацек, збираючи речі зі столу.

Через дві години вони вийшли, жваво обговорюючи побачене. Фільм сподобався обом. Щоправда, Малгося вважала, наче матч у квідич тривав задовго, ну, і не завжди фільм збігався із книжкою, але настрій твору передано вдало.

— От тільки чому пароль у Грифіндорі був інший? У книжці було «свиняче рило», і мене це завжди смішило, а тут щось таке безглузде, — розповідав Мацек, коли вони сідали до авто. — Уявляєш, ми вдома так видурнялися? Пригадуєш, мамо?
Коли дзеленчав домофон, ми питали пароль, а відповідь мала бути «свиняче рило». Та якось я подумав, що то мій вітчим, і кажу в домофон: «Пароль!», а звідти: «Відчини!», то я й бовкнув: «А свиняче рило де?» Виявилося, що то був листоноша.

— Оце-то так! — раптом перебила його Малгося й аж рота роззявила від здивування.

— Що таке?

У дверях кінотеатру стояла Каська, тримаючи за комір куртки восьмирічну дівчинку.

— Це її сестра, — пояснив Мацек.

— Чудова парочка для походу до кіно, — зауважила Малгося не без іронії.

— Ця мала, певне, «дуже доросла, а ліфчик бачить не лише на манекені», — докинув Мацек, передражнюючи Каську так вдало, що Малгося вибухнула сміхом.

 

Краще бути рудою
Каміла з Малгосею стояли в черзі в шкільній їдальні.

— Як справи, альбіноско? — почувся біля самого вуха Касьчин голос. Каська примостилася у хвості черги. Відколи вона помітила, що будь-який натяк про білий колір волосся викликає в Каміли бурю емоцій, то не зверталася до однокласниці інакше, ніж «альбіноска». Каміла й цього разу намагалася вдавати глуху, але… чула все аж надто добре!

Каська відразу це помітила, тому стояла в черзі страшенно задоволена собою. Каміла похнюпила голову, щоб приховати сльози, які бриніли в очах.

— Не варто плакати через Каську, — намагалася втішити подругу Малгося й поплескала Камілу по спині. — Пам’ятаєш, як вона із самого початку прозивала мене «коброю» через мої окуляри? У неї, певне, якісь проблеми.
Підійшов Мацек:

— Вітаю, шляхетні пані, чи не займете чергу вашому покірному слузі? Благаю! Змилуйтеся над голодним, о білолиці!

— Точніше білоголові, Мацеку! — почувся в кінці черги в’їдливий Касьчин голос.

— Самі собі обідайте! — вигукнула Каміла й вибігла з їдальні. Мацек із Малгосею безпорадно стояли біля віконечка, яке саме відчинилося. Куховарка визирнула й, усміхаючись, попросила талони на обід.

— Що це з нею таке? — запитав Мацек. Малгося зробила промовистий жест, показуючи на голову.

— Німб? — не зрозумів Мацек, придивляючись, як Малгося робить рукою коло над головою.

— Не німб, дурнику, а волосся! — засміялася дівчина.

— То й що?

— Ех… — Малгося нетерпляче махнула рукою і взяла тарілку із супом. — Можна, ми візьмемо для подруги? — запитала вона куховарку. — А талон зараз принесемо.

— То, може, я піду по Камілу? — запропонував Мацек.

— Краще я це зроблю, — заперечила Малгося, але цієї хвилини Каміла сама підійшла до столу.

— Пробачте, — мовила вона й почала їсти суп. Кілька хвилин панувала мовчанка.

— Я не мав на увазі нічого поганого, — почав виправдовуватися Мацек, але Каміла лише коротко кинула:

— Я знаю.

Знову замовкли. І лише коли всі доїдали другу страву, Мацек насмілився озватися:

— Чи не облишить шляхетна панна свій гнів на мене?

— Чи не облишиш ти нарешті кепкувати з панни? — буркнула Каміла, і за мить додала: — Шляхетний лицарю.

І всі троє розреготалися.
* * *
— Ти ж знаєш, Каміло, який Мацек… Він кучеряво висловлюється й весь час вдає блазня, але він не хотів тебе образити…

Дівчата стояли в туалеті перед дзеркалом, що висіло над умивальником, і поправляли зачіски. Каміла подивилася на своє відображення. Зітхнула. Здавалося, вона геть не сприймає слів подруги.

— Госю, ти навіть не уявляєш, як мені б хотілося бути… ну, приміром, рудою!

— Теж мені проблема! Волосся завжди можна пофарбувати.

— Ти не розумієш, що кажеш! Мені б мама таке влаштувала! Вона вважає, що в мене волосся чудового кольору, «такого оригінального й неповторного». Красно дякую за таку оригінальність!

— Але хлопці теж такої думки. Ти сама чула, як Міхал…

— Не будь злючкою!

— А от і ні! Тобі Міхал не подобається, але він вважає, що в тебе найгарніше волосся на світі.

— Начхати мені, що він думає про моє волосся!
* * *
Коли після уроків усі одягалися в гардеробі, Каська, випнувши гордовито груди, мовби знехотя, кинула:

— В одного чувака, з яким я колись зустрічалася, був щур-альбінос. У щура були червоні очиці…

— Облиш, Касько!

Чорний Міхал зазвичай був такий в’їдливий, проте віддавна цікавився Камілою, тому спробував залагодити неприємну ситуацію.

— Ой, дивіться лишень! Захисник знайшовся! Тягне чорне до білого! Виходить, таки правда, що протилежності притягують одне одного.

Міхал замовк. Малгося глянула на Камілу. Підборіддя в дівчини тремтіло, ще мить — і вона вибухне плачем. Бажаючи врятувати подругу від подальших глузувань, Малгося вигукнула:

— Касько, а тому чувакові, з яким ти шури-мури крутила, скільки років було? Вісім? Може, він узагалі був жіночої статі? І ви собі пішли на побачення до кіно? На «Гаррі Поттера», приміром? Минулої суботи, га?
Мацек захихотів:

— І ліфчик у нього був?

До гардеробу вбігла Єва, відома тим, що знала сотні анекдотів.

— Про що це ви? — поцікавилася вона.

— А, нічого особливого, — пояснила Малгося. — Просто Касьці здається, що вона дуже доросла й розумна. Коли ми нещодавно пішли з Мацеком до кіно на «Гаррі Поттера», вона з нас сміялася, буцім це фільм для дітлахів. А ми її, між іншим, бачили в кіно, причому на цьому сеансі. На додачу вона була з якоюсь дитиною…

— Може, із власною! — засміялася Єва. — Чули цей анекдот? «Мамо, можна мені піти на дискотеку?» — «Ні, доню, я у твоєму віці…» — «Знаю, знаю, ти сиділа вдома, бо я вже мала два роки».

Усі зареготали. Тільки Камілі було не до сміху. Дівчина крадькома витирала заплакане обличчя. Зате Каська вийшла з гардеробу, гучно захряснувши двері. Вона справді розлютилася. «Ненавиджу цю Євку, — думала вона. — Весь час анекдоти розказує. Цей Мацек регоче. Каміла з Малгоською ходять разом, як папужки-нерозлучниці. Та ще й Кшисек зацікавився цією альбіноскою! Певне, що альбіноска, бо як іще назвати цю… дівулю з білим волоссям? О, ще й Кшисек іде!»

Кшисек справді прямував до гардеробу, де Мацек, Малгося й Каміла саме перевзувалися. Проходячи повз Каську, він кивнув, але не зупинився.

— Мацеку! — гукнув він з порога. — Мама прохала, щоб ти відразу після уроків зайшов до нас.

— Ой! Справді! Всі йдуть нині до бабусі! Точно!

І раптом Кшисек глянув на почервоніле Камілине обличчя.

— Що трапилося?

Присутні знизали плечима, зате Каська з віддалі озвалася:

— Тонкосльоза альбіноска страждає через своє волосся!

Зробилося тихо. Міхал дивився на Камілу, але та старанно уникала його погляду. Міхал у відчаї схопив рюкзак і вийшов. Малгося, Каміла, Мацек і Кшисек виходили разом.

— Що сталося? — нетерпляче допитувався Кшисек.

Малгося й Мацек вичікувально дивилися на Камілу.

Вони хотіли, щоб дівчина сама про все розповіла, але та мовчала.

— Ти ж не хочеш сказати, що переймаєшся якимись дурницями!

— Це не дурниці! Ти не уявляєш собі, як воно, коли в тебе біле волосся! У молодших класах я весь час мріяла прокинутися, приміром, брюнеткою. З мамою постійно воювала. Хотіла пофарбуватися, але мама заборонила. Мовляв, у мене такий гарний колір волосся. Ніякий він не гарний! — Каміла аж ногою тупнула. — У мене взагалі виникає бажання зголити ці ненависні патли аж до самої шкіри!

Ковтаючи сльози, Каміла розповіла, що коли мала сім років, одна з учительок у школі пояснила дітям, що таке біле волосся, як у Каміли, буває через брак пігменту. Дітлахи почули «рак пігменту» й почали переконувати Камілу, що вона невдовзі помре. Ця сама вчителька розповідала про лабораторних щурів, у яких червоні очка й біла шерсть. І хоча очі в Каміли були нормальні, протягом кількох років її прозивали «лабораторним щуром».

— І ти образилася на мене за ту «білолицю»? Не розумію, — озвався Мацек. — Я б на твоєму місці постійно при Касьці лише так себе й називав!

— А по телефону казати, що дзвонить альбіноска, — докинув Кшисек. — Хіба це проблема?

— Волосся можна пофарбувати, — Малгося поплескала подругу по плечу. — Мине кілька років, і батьки не зможуть тобі нічого заборонити.

— Але мені б не хотілося, щоб у тебе було інше волосся, — тихо мовив Кшисек. — У всіх воно звичайне. А з таким ти єдина й неповторна в усій школі!

 

Брелочок
«А все через Кінгу! Це вона запровадила моду на ці кляті брелочки!» — ридала вдома Малгося, хапаючи ротом повітря, бо спазматичний плач не давав навіть дихнути. Зачинившись у своїй кімнатці, вона знай схлипувала. «Це так несправедливо! — гупала в голові одна-єдина думка. — Я б зроду нічого такого не зробила!»
Кілька тижнів тому в класі поширилася мода на брелочки-звірятка. Дівчата чіпляли їх до ключів, рюкзаків, гаманців і взагалі де лише можна. Усе почалося з Кінги, найкращої учениці в класі. Вона обожнювала тварин, але заздалегідь було відомо, що їй не судилося стати ветеринаром, чи зоологом, чи зоотехніком. Ніколи! Алергія на шерсть не дозволяла їй завести навіть безневинного хом’ячка. А вона так мріяла про власну тваринку! Тому й оточила себе плюшевими звірятами. Кінга носила рюкзак у формі собачки, гаманець у вигляді котячої голівки, а якогось дня принесла до класу мишку-брелочок. І всім дівчатам це страшенно сподобалося. Крім того, Єва стверджувала, що тварини приносять щастя. І не лише слоники можуть стати амулетом. Так почалася приголомшлива кар’єра плюшевих брелочків у класі пані Чайки. Звісно, їх носили всі дівчата, крім Каськи, яка відразу розкритикувала звірят як дитячу цяцьку, хоча після уроків сама носила торбинку-собачку, таку саму, як у Кінги. Але Каська будь-що прагнула виглядати дорослою. Не було брелочка й у Малгосі. Плюшеве диво коштувало 30 злотих. Неймовірна сума! Місяць тому (якраз після пригоди з «Гаррі Поттером») тато вирішив давати доньці кишенькові — 30 злотих на місяць, цього могло вистачити на два квитки до кіно. Якщо вона купить собі брелочок, нічого не залишиться. Просити в батьків — марна справа, однаково відомо, що вони скажуть. Малгося заздро дивилася на звіряток, що прикрашали рюкзаки й торбинки її однокласниць: песиків, котиків, слоників, жираф, бегемотиків та мишок. Їй було прикро й самотньо, бо навіть Каміла виявилася піддатливою на цю брелочкоманію й почепила на рюкзак овечку. Назвала її Галушкою й часто садовила на парту під час уроків. Але сьогодні овечка зникла.

— Не бачила моєї Галушки? — спитала Каміла на великій перерві.

— Ні, — похитала головою Малгося, читаючи книжку.

Каміла витрусила все з рюкзака, пошукала на підлозі під партою. Усе дарма. Овечки Галушки не було ніде. Малгося відволіклася від книжки.

— Знаєш що? Ходімо до нашої технічки, може, вона щось знає.

Але технічка не лише не бачила овечки. А ще й нагримала на дівчат, мовляв, розтринькують гроші на дурниці, не заощаджують, а батьки заробляють на їхні цяцьки. Куди ж поділася Галушка? До кінця перерви Каміла ледь не плакала.
Не могла зосередитися на математиці. Малгося її втішала:

— Знайдеться!

Каміла заперечно похитала головою. Вона в цьому дуже сумнівалася. І раптом… хтось передав їй записочку. Каміла розгорнула аркушика і з якимсь дивним виразом обличчя нахилилася до Малгосі.

— А може, її вкрали? — прошепотіла вона.

— Та навіщо комусь красти брелочок? — так само пошепки здивувалася Малгося.

— Бо свого немає, — відповіла Каміла, переписуючи з дошки завдання про трикутники.

— Дурний жарт, — знизала плечима Малгося. — Адже в цілому класі брелочка немає лише в мене… — почала вона й замовкла, глянувши на Камілу. В очах подруги видніла недовіра, суцільні сумніви.

— Он як! — розгнівалася вона й вигукнула так голосно, що математичка суворо глянула в її бік. — Що ж, будь ласка, можеш зазирнути до мого рюкзака!

Малгося відкрила рюкзак, а там, із самого верху лежала… овечка Галушка! Дівчина аж заніміла. Вона витягла плюшеве звірятко, швидко згорнула книжки до торби й вибігла з класу, не зважаючи на сердите зауваження вчительки:

— Що це таке! Негайно поверніться на місце, бо поставлю незадовільно з поведінки!
Малгося притьма збігла до гардеробу. Технічка не хотіла віддати їй куртку, бо ж уроки йдуть, але схвильовану дівчину це не зупинило. Врешті, надворі весна! І вона вибігла зі школи. Охоронець намагався її зупинити, але де там! Образа через овечку Галушку була надто відчутною, щоб звертати увагу на математичку, технічку чи охоронця! Їй хотілося одного — якомога швидше покинути школу.

Удома дівчина теж не могла заспокоїтися й весь час схлипувала. Нарешті прийшов тато. Заплакана Малгося тремтячим голосом розповіла, що трапилося. Про всю цю історію із брелочками, Галушку й Камілині підозри. Тато порадив заспокоїтися, а тоді спитав:

— А чому раптом Каміла сказала, що хтось міг украсти цей брелок?

— Не знаю!

— І тобі не спало на думку?

— Ні.

— Отак ні сіло, ні впало…

— Вона отримала якусь записочку…

— Малгосю, ну ти й дитина!

— Дитина, дитина… Завжди ти так.

— Ой, — тато наказав доньці заспокоїтися. — Хтось їй щось написав. А що саме? Певне, що ця дурна овечка у твоїй торбині. І взагалі ви із цими брелочками поводитеся, наче діти, але зараз я про інше. Між іншим, звідки цей хтось усе це знав? Бо він сам туди поклав овечку. Треба глянути на записку. Тоді про все й довідаєшся… А Каміла теж дурна! Отак перейматися якоюсь анонімкою. Дорослі не сприймають серйозно листів з підписом «доброзичливець». Адже якби ти першою без цієї історії із записочкою зазирнула до рюкзака, то сама б їй брелок віддала…

— Так! Але що з того! Я не зазирнула першою! Першою прийшла ця клята записка! І взагалі ти нічого не розумієш, тату! Справа не в тому, звідки в моєму рюкзаку взявся цей брелочок, а в тому, що Каміла повірила, наче я можу його вкрасти! Повірила тільки через те, що в мене вічно немає грошей. Що я не можу собі дозволити!

— Малгожато! — татів голос зробився суворим. Коли він уже звертався до неї «Малгожато», це означало, що вона в чомусь провинилася. — Якби людей оцінювали за кількістю грошей…

— Знаю, знаю… — татові погляди Малгосі були давно відомі. Проте в усьому класі тільки в неї не було брелочка. І ще в Каськи! Раптом Малгосі сяйнула думка: «Невже це Каська все підлаштувала? Але навіщо? І яке це мало значення, коли виявилося, що Каміла повірила, ніби я можу щось у неї вкрасти?»

— Малгорела! — тато штурхнув доньку ліктем і змовницьки підморгнув. — Нехай Каміла охолоне. Справжня дружба іноді пізнається саме в таких ситуаціях. Твоя подруга вчинила це під впливом емоцій, зопалу. Розумієш? Вона все вдома обміркує, а тоді прийде або подзвонить…

І неначе підтверджуючи татові слова, у коридорі залунав дзвоник. За дверима стояли Каміла, Кінга й Мацек з Малгосиною курткою в руках.

Каміла нічого не сказала, лише, схлипнувши, обняла подругу. Друзі пішли до Малгосиної кімнатки. Першим озвався Мацек, і Малгося лише зараз помітила, що в нього підбите око й на лобі ґуля.

— Мабуть, тобі цікаво, що трапилося? — мовив Мацек, відповідаючи на німе запитання. — А те, що мені довелося як слід провчити Чорного Міхала!

— Історія з Галушкою — це його рук справа, — пояснила Кінга. — Він закоханий у Камілу й хотів, аби вона звернула на нього увагу. От і вирішив, що коли він вас посварить, то в нього з’явиться шанс.

— Малгосю, — попрохала Каміла, — пробач, що я бодай на мить могла повірити, ніби це ти. Мене ця записка геть спантеличила. І взагалі… цей брелочок… такі дурниці. Він не вартий, аби через нього отак сваритися. А на цього дебіла Міхала я й не гляну. Завтра принесу до школи його слоника й на голові йому розіб’ю!

— А в мене для тебе щось є, — весело озвалася Кінга й витягла з кишені куртки маленький згорточок. — Це не від мене, — попередила вона. — А від кого — не скажу!

— Малгорело! Якщо тобі так кортить мати брелочок, то я тобі трохи підкину, а решту зароби, — почувся голос тата. — Збери макулатуру й віднеси до пункту скупки, поздавай пляшки до крамниці… Ну, і пропозиція пані Анни досі в силі, ти можеш вигулювати її собаку. За кожну прогулянку два злотих.

— Гроші я радо зароблю, — відповіла Малгося. — Але брелочка не купуватиму! — вона всміхнулася й показала те, що було в згорточку. На долоні лежав плюшевий брелочок, мавпочка. Цікаво, хто їй його подарував?

 

Плітки
«Як легко скривдити людину», — думала Малгося, обгортаючи папером вже сорок п’яту за сьогодні книжку. Вона вже кілька годин сиділа в бібліотеці. Сама зголосилася допомогти бібліотекарці. Після цієї історії з брелочком, коли Малгося, незважаючи на протести математички, вибігла із класу, тато поспілкувався із класною керівничкою. Вислухавши пояснення батька й доньки, пані Чайка вирішила порозмовляти з учителькою математики й скасувати незадовільну оцінку з поведінки. Але Малгосин тато заперечив:

— Малгося погано вчинила, коли пішла зі школи. Нехай якось це відпрацює.

— Нині уроки закінчуються о першій. Може, я до третьої попрацюю в бібліотеці? — несміливо запропонувала Малгося. Їй було трохи лячно, бо вчителька могла сказати, що праця в бібліотеці для учениці, котра читає найбільше в класі, аж ніяк не є покаранням. Та виявилося, що це не так. Пані Чайка вирішила, що це хороша ідея. Але сказала також, що в бібліотеці працюватимуть також Міхал із Мацеком. І не лише нині, а протягом тижня. Почувши це, хлопці скривилися: їм доведеться перебувати разом після уроків. Міхал навіть заявив, що воліє погану оцінку з поведінки, ніж роботу пліч-о-пліч з Мацеком у бібліотеці. Мацек лише плечима знизав.

— А ти як уважаєш? — поцікавилася пані Чайка.

— Мені корона з голови не впаде, якщо з ним попрацюю. Але може, це тому, що моя корона міцно сидить. Крім того, я дотримуюся Сократового принципу. Коли мене стусає віслюк, я не реагую, бо віслюк віслюком і залишиться й нічого тут не вдієш.

Міхал хотів уже щось сказати, але тоді вчителька нагадала про твір на вільну тему: «Найбільша проблема мого класу», — і вся трійця пішла собі.

Малгося й Мацек думали, що їм трьом доведеться обгортати книжки. Але бібліотекарка доручила цю працю Малгосі, а хлопцям наказала пилососити книжкові полиці.

— Почнете згори, від цього стелажа, а як закінчите, то візьметеся за інші, — мовила вона, показуючи на найдальші полиці.

Міхал зітхнув. Нічого не вдієш, мусить працювати з Мацеком. Ще, чого доброго, доведеться з ним словом перекинутися. Малгося в іншому кутку читального залу отримала у своє розпорядження весь стіл. Робота точилася спокійно. Окрім коротких наказів: «тримай», «подай», «візьми», хлопці не спілкувалися. Малгося іноді заглиблювалася в книжку, котру саме обгортала. Відкривала на довільній сторінці, читала якийсь абзац, і якщо це її зацікавлювало, не могла відірватися. На жаль, таким чином протягом години Малгося обгорнула лише п’ять книжок. Бібліотекарка сміялася. Вона любила дівчину, яка була її постійною читачкою.

Прибираючи, Міхал із Мацеком поступово наближалися до читальної зали. За одним зі столиків сиділи дівчата із третього класу. Їхніх облич хлопці не бачили, бо заважав стелаж. Бачити не бачили, зате дещо почули. Спершу дівчата обговорювали випускні іспити, а потім розмова перейшла на якусь дівчину з першого класу. Хлопці нашорошили вуха.

— Кажуть, Кшисек із нею зустрічався, — повідомила перша.

— Наш Кшисек? — спитала інша.

— Наш, наш, — передражнив третій голос. — Так само наш, як і ваш. Це вона з першого!

— Атож! — знову почувся голос першої дівчини. — Кажуть, вони зустрічалися ще до того, як вона прийшла до нашої гімназії.

— Тобто ще в шостому класі школи? — здивувалася друга.

— Звісно, бо по ній не скажеш, скільки їй років. У неї бюст, мов у Памели Андерсон перед операцією з видалення силікону!

І дівчата захихотіли. А за мить хлопці почули продовження:

— І що між ними було? — спитала друга.

— Кажуть, вона його зрадила, — майже прошепотіла перша дівчина, тому хлопці насилу почули.

— Зрадила? Тобто як це? Цілувалася з іншим?

— Цілувалася? Гадаєш, вона з тих, котрі тільки цілуються? Хіба ти сама не цілувалася?

— Цілувалася чи ні, то не твоя собача справа! — дівчина підвищила голос, і бібліотекарка суворо зауважила:

— Тихо! Ви в бібліотеці!

Якусь мить панувала тиша. Мацек підійшов до Малгосі й штурхнув її в плече. Пошепки переказав розмову третьокласниць. Дівчина підвелася й стала з Мацеком за стелажем.

— Цікава розмова, — мовив Міхал до Малгосі.

Але перш ніж та щось відповіла, з-за стелажів почувся голос:

— То в чому полягала ця зрада?

— Не знаю, але він говорить про неї погане.

— Оце-то так! — зойкнула інша. — То вона йому справді далася взнаки! І вона ходить до нашої гімназії?

— Так. Але він зараз бігає за іншою. Теж із першого класу.

І ця її попередниця дико ревнує!

— Котра з них? Та, за якою він зараз упадає, чи та, що він з нею зустрічався?

І цієї миті задзвенів дзвоник.
Двері бібліотеки відчинилися, й увійшла Єва. Запитала про щось бібліотекарку й рушила до стелажа, біля якого стояла Малгося із хлопцями.

— Мацеку, хочеш, анекдот розкажу? Вмерти можна зо сміху!

— Давай! — Мацек був навіть вдячний Єві, що вона прийшла. Бо це могло відвернути Міхалову увагу від підслуханої розмови.

— Обікрали іглу.[13] Приїжджає ескімоська поліція й питає господаря: «Що ви робили вночі з 15 жовтня на 30 березня?»

Усі засміялися.
Мацек підійшов до столика, де Малгося обгортала книжки.

— Гадаєш, це справді про Каську? — спитав Мацек.

— Н-не знаю, — невпевнено відповіла Малгося. — Але давай нікому про це не говорити, добре?

— Окей, — погодився Мацек і повернувся до стелажів, книжок, двох ганчірок та Міхала. Він і гадки не мав, що Міхал уже встиг про все розповісти Єві.
* * *
Наступного дня вже перед початком уроків у класі гуло від розмов на тему «поганої Касьчиної поведінки». Однокласники раз у раз повторювали слово «гуляща». Нарешті ці слова почула Малгося, а їй розповіла Каміла.

— Звідки ти це знаєш? — спитала Малгося подругу.

— Мені сказала Наталія. А вона у свою чергу чула це від Зосі, а їй розповіла Єва, — збуджено повідомила Каміла. — А Єві розказав Міхал, котрий на власні вуха чув, як про це говорили дівчата із третього класу.

— Каміло, — невпевнено почала Малгося. — Я теж була в бібліотеці. І так само чула цю розмову. Там жодного разу не згадувалося ім’я дівчини. Взагалі ані слова не було про те, що ти мені щойно розповіла. Лише ім’я хлопця називали, Кшисек.

Каміла вражено сіла поруч зі стільцем. Глянула відсутнім поглядом на однокласників, які, вгледівши Камілу, котра потирала забиту п’яту точку, вибухнули голосним сміхом. Помітила Каську, яка зіщулилася в себе за партою, а тоді схопилася з місця й вибігла із класу. За нею подалася Кінга. Проходячи повз Малгосю, кинула:

— Малгосько, ходи зі мною!

Каміла теж рушила до дверей, але Кінга гукнула:

— Ні, тільки Малгоська!

Біля дверей туалету Кінга встигла прошепотіти Малгосі:

— Той брелочок подарувала тобі Каська. Не така вона вже й погана.

Малгося аж очі витріщила від подиву. Вона швидше сподівалася б такого від Зосі чи Ганки, аніж від Каськи. Ти ба! Каська стояла біля умивальника й ревла. Сльози струменіли по щоках. Малгося підійшла й хотіла обняти її, але Каська вирвалася й втекла до кабінки.

— Касько! — вигукнула Малгося. — Я всім скажу, що це неправда, бо я чула цю розмову в бібліотеці. Ніхто не називав твого імені!

Але Каська мовчала. З кабінки чулися схлипування. І лише за кілька хвилин прошепотіла:

— Йдіть по Чайку…

Малгося помчала по класну керівничку й дорогою розповіла їй, що сталося. Того дня Каську відпустили додому, а учні відбули розмову з учителькою.

— Позичаєш Ковальському злотого, — говорила пані Чайка на скликаній виховній годині. — Хтось каже, що це ти позичив злотого в Ковальського, ще хтось — що десять злотих, інший — що сто. Поступово сума зростає й сягає мільйона. Нарешті позичка перетворюється на крадіжку, а потому на грабунок. Нарешті ти дізнаєшся, що вбив Ковальського через мільйон злотих. А ти лише позичив йому злотого! Ніколи про це не забувайте. Пліткам вірити не можна. Як і поширювати їх. А коли йдеться про Каську, то самі подумайте, як перепросити її за заподіяну кривду.
І зараз, обгортаючи в бібліотеці чергову книжку, Малгося пригадала собі вчорашні події. Вона вже знала, про що писатиме у творі «Найбільше лихо мого класу». «А Мацеків твір розповідатиме, певне, про бійку», — подумала вона, бо через усю цю історію із плітками Мацек знову відлупцював Міхала. На щастя, цього разу поза межами школи.

 

Вечірка
Після історії з Каською Камілі було ніяково. Вона намагалася переконати себе, що в усьому винна Євка, яка принесла новину до класу, або Міхал, котрий Євці про це розповів, але… сумління її мучило. Та втраченого не повернеш. Нічого не поробиш. Чутка поширилася, наробила кривди, а тепер треба все це виправляти. Але як? Ну, не буде ж вона піддобрюватися до Каськи! Може, влаштувати вечірку? Для всього класу! Ех, мама нізащо не погодиться. Про все це Каміла думала на географії замість того, щоб дивитися на мапу, що висіла посеред дошки. Від задуми її відволікла Малгося.

— Дракула влаштовує вечірку, — прошепотіла вона.

— У себе? — здивувалася Каміла. — Це ж далеко!

— Та ні, якщо сісти на експрес, можна доїхати за двадцять хвилин.

— А з якої радості він це вирішив? І звідки ти про це знаєш?
Але відповісти Малгося не встигла. Географ зупинився біля них і суворо глянув на обох дівчат.
* * *
Усе з’ясувалося на перерві. Макс, якого через нерівні зуби прозвали Дракулою, справді влаштовував збіговисько й хотів, аби прийшли всі. Батьки розбудували дім на околиці міста, і Макс, який досі ділив кімнату зі старшою сестрою, отримав у своє розпорядження весь поверх із двома кімнатами, кухнею та ванною. А все завдяки тому, що його тато був відомим актором і за останню роль отримав якусь премію. На початку навчального року, коли всі знайомилися, дехто відразу проігнорував хлопця, мовляв, він неодмінно гнутиме кирпу. Зате інші потоваришували з Максом, аби могли потім похвалитися: «Тато мого друга — актор». І лише дехто, зокрема Мацек і Малгося, поставилися до цього спокійно. Актор — це професія та й годі. Макс виявився цілком нормальним, але тримався трохи осторонь. Він вочевидь хотів якось виділитися, і от зробив те, чого досі ніхто не влаштовував — запросив усіх до себе на вечірку!
Каміла спершу сподівалася запросити Кшисека, а потім вона пригадала, що там буде й ця жахлива Каська, і геть розгубилася.
Вона звірилася Малгосі, а та засміялася:

— Якщо Кшисек до тебе небайдужий, то йому й десять Касьок не завадять.
Але як їй запросити Кшисека? Підійти до нього? Отак запросто? На перерві? А якщо він відмовиться? У нього невдовзі випускні іспити, потім ліцей… Може, він більше не захоплюватиметься білявою Камілою. А якщо відмовить… Малгося немов прочитала її думки. Підійшла до Мацека, прошепотіла йому щось на вухо. Мацек вийшов із класу, а за кілька хвилин повернувся в супроводі Кшисека. Підійшовши до Каміли й Малгосі, він звернувся до них:

— Шляхетні пані! Аби ваша мандрівка до далекого замку, де оселився жахливий лорд Максиміліан Дракула, була безпечною, я привів із собою лицаря Кшиштофа, який охоронятиме вашу честь! Він захищатиме вас і в замку й не допустить, щоб кровожерна тварюка, лорд Дракула, виссав кров із ваших тендітних, біленьких шийок!

— Гей, Мацеку! Навіщо ти це зробив? — вигукнув Макс з удаваним обуренням і вишкірив свої кривуваті зуби, вдаючи справжнього Дракулу. — А я вже сподівався, що мені вдасться продовжити своє нікчемне життя, напившись дівочої крові.
* * *
Вечірка мала відбутися в найближчу суботу. Кожен отримав накреслений план, як дістатися від зупинки до Максового дому, та розклад нічних автобусів. Малгося прийшла з Камілою, Мацеком та Кшисеком. Вона вперше опинилася в такому заможному домі. І хоча Малгося й була найскромнішою в класі, та лише вона принесла Максові подарунок — глиняний свічник. Зробити це їй порадила мама, коли донька вдома розповіла, з якої нагоди однокласник улаштовує вечірку.

— Коли йдуть до нового помешкання — це новосілля, а на нього треба принести подарунок. Такий, щоб згодився в новому домі, — і мама вийняла із шафи свічника. — Ось, тримай! Не можна йти з порожніми руками.
Свічник відразу сподобався Максовим батькам. Його мати сказала:

— Якщо ти отримав подарунок на новосілля, то став дорослим. Доведеться тобі самому подбати про своїх гостей. Ми залишимося тільки на хвилинку.

Вбрання дівчат нагадувало демонстрацію нових моделей. Кінга прийшла в довгій сукні, Анка в міні-спідничці, а Єва — в обтислих брюках. Камілин червоний костюмчик уже нікого не вражав, як раніше, але Каська привітала її словами:

— Бачу, дитинко, ти запам’ятала мої слова, що цілком непогано в ньому виглядаєш. Будуть з тебе люди! Може, і жінкою станеш?

— Ой, краще б ти мовчала, бо аж вуха в’януть, — буркнула Каміла, подумавши, що все стало знову, як раніше.
І справді, Каська й далі була тією самою противною Каською. На жаль, на вечірку прийшов і Чорний Міхал. Каміла весь час відчувала на собі його погляд. Щойно заходила до кімнати, як він виростав поруч, мов тінь. Декілька разів підходив до дівчини, певне, щоб запросити потанцювати, але Каміла відразу швидко зникала. Мацек із Кшисеком, Білим Міхалом та ще кількома хлопцями окупували Максів музичний центр.
Танцювали в одній з кімнат. Максові батьки принесли балон з гелієм і наповнили ним кілька кульок, які відразу майнули вгору. Батько показав, як можна змінити голос, якщо вдихнути трохи гелію. Хлопці, які щодень говорили грубими голосами, запищали, і це розсмішило всіх. А потім батьки сказали, що вони тут у гостях, і спустилися вниз, а в Максових володіннях залишився тільки I-А.

— Ти, певне, діджеєм будеш, — звернувся Мацек до Кшисека, коли той укотре увімкнув якийсь диск і через кілька тактів вирішив поставити інший.

Дівчата, яким кортіло танцювати, вмирали від нетерплячки. Особливо Кінга, яка обожнювала танцювати, та ще Анка, яка виступала в танцювальному ансамблі. Макс показував хлопцям свій комп’ютер. Дівчата, які не танцювали, стояли на терасі й розглядали садок, гордість Максової мами. І лише Чорний Міхал тинявся сам-один.

— Шановні пані й панове! — пролунав голос Мацека, який цього разу вдавав діджея-репера. — Я Мацек з першого «А», забава в нас іще та!

— Тупі в тебе віршики, — сказав Чорний Міхал.

— То вигадай кращі, — знизав плечима Мацек.

— Не переймайся ти ним! — Касьці вочевидь хотілося, аби її прийняли до компанії, але дівчата не звертали на неї жодної уваги.

— Максе, а сік ще залишився? — запитав Чорний Міхал.

Макс, який пояснював дівчатам принцип дії чогось там у ванній, мимохідь сказав:

— Якщо тут немає, то спустися вниз до батьків на кухню й там візьми. Вони покажуть де. А якщо їх немає, то сам пошукай. У холодильнику точно щось знайдеться. Або в комірчині поряд із холодильником. Може, на столі…

У Максовій кухні, де, як він сам висловився, ще ніхто нічого не готував, то й запасів не було, дівчата заходилися ворожити. Євка розкладала карти таро на кухонному столі.

— Дурня та й годі, — зауважила Наталія.

— Не така вже й дурня, — заперечила Малгося, зазирнувши на хвильку. — На Новий рік Євка наворожила мені подарунок, і я отримала мобільник.

— Навіть, якщо це й дурниці, можна побавитися! — примирливо мовила Єва.

— Макс усе-таки класний! — озвалася Кінга. — Я боялася, що він буде задавакою, бо в нього бабки й хата суперова і батьки такі відомі, ну, і взагалі, — вона обвела рукою довкола себе. — Але він цілком нормальний.

— Нормальний? — у дверях стояв, ледь заточуючись, Чорний Міхал. — Він же Драку-ку-кула, — сказавши це, Міхал відригнув, і на нього напала гикавка.

Дівчата повитріщали очі, а хлопці завмерли. Найстарший, Кшисек, підійшов до Міхала й понюхав повітря.

— Пивом пахне! — вигукнув він, а тоді покликав: — Максе!

— То й що з того, що… гик!.. пиво?

Усі заніміли. Макс пригадав собі, що сам відправив Міхала вниз до кухні батьків по сік. Замість соку Міхал явно випив щось інше. Каміла співчутливо дивилася на Міхала, і це роздратувало хлопця, бо він вигукнув, голосно гикнувши:

— А ти… гик! Чого витріщаєшся? Гик! Уникала… гик! Уникала мене, а тепер… гик!.. витріщаєшся!

Ніхто не знав, що робити. І раптом Мацекові сяйнуло. Він зателефонував мамі, яка за чверть години приїхала машиною. Міхала посадили до авто, аби Максові батьки ні про що не довідалися. Макс хвилювався, що батько лаятиме його. Не тому, що зникли три пляшки пива, а через те, що він не приділив уваги гостям. Дорогою на Міхала напала ще гірша гикавка, тож Малгося, Мацек та його мама непокоїлися, аби все добре скінчилося. Але в понеділок сталося непередбачуване. До школи прийшла Міхалова мати, пошепотілася про щось із пані Чайкою, а та наказала негайно дістати щоденники й записати про батьківські збори в середу. Поїздка до Біловежі повисла на волоску…

 

Пилосос на екскурсії
Батьківських зборів, так несподівано скликаних перед поїздкою до Біловежі, усі чекали з острахом. А раптом екскурсію скасують? Макс нервувався найдужче. І справа була навіть не в Біловежі. Він розумів, що нікуди не поїде, коли з’ясується, що Міхал напився в нього вдома. Що робити?

— Скажи їм, що Міхал приніс пиво із собою, — порадила Кінга.

— Ти що, дурна? — обурилася Єва. — Це ще гірше!

— То що тоді робити?

— Може, скажи, що це сталося випадково, — мовила Єва. — Побачив пиво на кухні Максових батьків і випив.

— А не краще буде, якщо Макс перед зборами просто розкаже батькам, як усе було? — запитав Мацек.

— Тоді вони лаятимуть мене, бо я їм раніше цього не розповів, — озвався Макс, який досі мовчав.

— Та однаково лаятимуть, — запевнив Мацек. — Але краще, коли вони довідаються від тебе, чого їм очікувати на зборах.

Усі замовкли. З Мацековою порадою важко було не погодитися. Після зборів батьки дізнаються, що сталося вдома в Макса. І що далі? Тому Макс вирішив зробити так, як порадив йому товариш.

Як же він здивувався, коли батьки, почувши розповідь про п’яного Міхала, відреагували голосним сміхом! А тато взагалі сказав, що коли ходив до школи, то ще й не таке виробляв. Колись вони з однокласниками поцупили із шафи вчителя пляшку з горілкою й пневматичну гвинтівку, а потім провели день у відділку. Учитель забирав їх звідти, щоб не довідалися батьки й не було розголосу. Тоді вони мали по 16 років.
Отож на думку Максового тата виходило, що три пива на вечірці — це дрібничка порівняно із пляшкою горілки й вогнепальною зброєю під час уроків!
* * *
Збори обіцяли бути бурхливими. Міхалова мама ще в коридорі метала блискавки в бік батьків Макса.
На зборах пані Чайка почала обговорення екскурсії до Біловежі. Про випадок із пивом згадала побіжно, зауваживши:

— Оскільки нещодавно в нас стався прикрий інцидент, коли учень нашого класу вживав алкоголь, та ще й у великій кількості, — тут пані Чайка промовисто глянула на Міхалову маму, — я заздалегідь попереджаю, що будь-які спроби купувати собі під час екскурсії пиво, вино чи інші алкогольні напої, матимуть жахливі наслідки, — тут вона знову замовкла й глянула на присутніх. — Зазвичай я говорю такі речі старшокласникам, а не учням першого класу! Але нещодавня історія примусила мене сказати це зараз. Перед першою класною поїздкою…

І раптом з місця схопилася Міхалова мама.

— Мене це обурює! — вигукнула вона. — Мій син повернувся додому п’яний, а ви легковажите! Слід покарати…

— Кого? — запитала пані Чайка. — Адже це сталося не в школі, а після уроків. А в цей час за дітей відповідають батьки.

— Тоді де були батьки цього Макса? — продовжувала наполягати Міхалова мати.

Цієї миті пролунав спокійний голос мами Мацека:

— Звичайно, не можна не помічати таких речей, але це ви повинні порозмовляти з дитиною на цю тему. А не звинувачувати школу й батьків Макса. Чомусь більше ніхто не тільки не напився на цій вечірці, а навіть не куштував алкоголю.

У класі зробилося тихо.

— Ви мені обіцяли, що поговорите про те, що сталося… — прошепотіла Міхалова мама.

— А хіба я не намагаюся це робити? — пані Чайка вочевидь втрачала терпець.

— Але не так, як вам цього хотілося, — озвався Максів тато. — Ви, мабуть, вимагали, аби нас тут всі засудили.

— А хіба це не ваша провина? Тримати вдома пиво! — крикнула до нього Міхалова мати.

— Ви тямите, що кажете? — озвався мовчазний досі тато Кінги.

— Заспокойтеся! — зажадала пані Чайка. — Ми не займатимемося тут тим, що сталося, бо це трапилося поза школою! А тут, — учителька наголосила на останньому слові, — ми говоримо про те, що може статися! На нас чекає екскурсія. І тут мені потрібна ваша допомога.
* * *
Їдемо! Усі! Автобус прибув до школи точно у вказаний час. Матеуш уже за годину з’їв усе, що дала йому на дорогу мама. Потому рушив розпитувати товаришів, хто на що багатий.

— У кого є щось їстівне? — почувся його голос, який перекрикував двигун і звук телевізора.

Дівчата простягали йому свої бутерброди, прянички й чіпси.

— Знаєш що, Матеушу? — озвалася Каська, ляснувши хлопця по плечу.

— Що таке?

— Ти справжній… пилосос!

Усі вибухнули сміхом. Пилосос! Клас!

Доїхали швидко. У кімнатах розпакували речі, переодяглися, повитягали фотоапарати й подалися до гіда, який мав показати їм заповідник. У Каміли був найкращий апарат. Саме вона відповідала за фотографії для класної газети. Вона клацнула Малгосю на тлі вольєра з лосем, Мацека біля клітки з дикими кабанами, Каську, Кінгу й Ганку біля вольєра із птахами. І пані Чайку, яка, задивившись на зубра, уважно слухає розповідь гіда. Потім усі вийшли на подвір’я перед музеєм, де стояли ятки із сувенірами.

Усі з’юрмилися біля столів, заповнених фігурками оленів, зубрів, лосів, термометрами, прикрашеними мохом та штучними грибами.

— А я купив ложку! Дерев’яну! — вигукував Матеуш. — Удома поглинатиму нею супербігос,[14] який мені приготує бабця! Оце буде ложка саме для нього!

На базу повернулися перед обідом. На жаль, Матеуш не зміг скористатися новою ложкою, бо порції виявилися занадто малі. А ввечері на всіх чекало вогнище.

— Усі, в кого є «Off» чи інший засіб від комах, повинні побризкатися, бо ввечері кусатимуть комарі, — порадила пані Чайка й подалася до своєї кімнати.

Перевдяганню перед вогнищем, здавалося, не буде кінця.

— Касько! Навіщо ти фарбуєшся помадою, ти ж зараз їстимеш ковбаски просто із шампура! — вигукнула пані Чайка, заставши Каську в душовій за макіяжем. — Здуріти з тобою можна! У міні-спідниці на вогнище! Негайно переодягатися! Там комарі, грязюка, і взагалі це не місце, куди так ото вичепурюються!

Матеуш сам з’їв чотири ковбаски, хоча було по одній на душу. Але… хіба ж він не пилосос? Стільки ковбасок залишилося недоїденими! На загальну втіху, хлопець позабирав собі рештки їжі на ніч.

Після повернення на базу й відбою почався галас і біганина. Усі гасали одне за одним, підглядали в замкову шпарину й чудово розважалися, доки Міхалові, який підглядав за Камілою, не набили клямкою ґулю на лобі, а Агнешці, котра підслуховувала хлопців, не зацідили дверима у вухо. Нарешті все затихло.

Матеуш ліг до ліжка з… ложкою, чим неабияк розсмішив своїх друзів.

— Слухай, ти часом не кухарем збираєшся стати? — поцікавився Мацек.

— Умгу, — відказав Матеуш, запихаючись принесеними з вогнища залишками ковбасок.

Міхал із Патриком почали суперечку, кому з них спати нагорі, а кому внизу двоповерхового ліжка. Матеушеві прохання — мовляв, він хоче спокійно перетравити спожите — не подіяли, і раптом хлопець відчув, як на голові в нього опинилися шкарпетки, що ними хлопці жбурляли один в одного.

Завтра на них чекали відвідини музею, оглядова вежа, а по обіді мали повертатися додому. Прокинулися на диво легко. Усі, мов від доторку чарівної палички, встали о шостій. Тільки Матеуш мав паскудний настрій, бо не міг знайти жодної пари шкарпеток, ані чистих, ані брудних. Шкарпетки зникли, мов крізь землю провалилися. Довелося вчительці позичити йому свої.

Відвідини музею, обід та збори минули спокійно. Матеуш нагромадив собі купу їжі під час обіду. Крім того, зазирнув до крамнички біля бази й купив пончиків на дорогу.

Коли автобус рушив, щоб до восьмої бути вдома, Матеуш наминав уже третього пончика.

Десь через годину після від’їзду хтось торкнув пані Чайку за плече. Учителька, яка куняла на передньому сидінні, схопилася. То був Мацек.

— Пані вчителько, — сказав він. — Пилососові недобре.

— Що трапилося? — учителька протерла очі, бо їй здалося, що вона не дочула.

— Матеушеві зле, йому болить живіт, — повторив Мацек. — Він весь час поглинав усе, що міг, і тепер його нудить.

Автобус зупинили. Хлопцеві було страх як погано. Пані Чайка бігала по воду, обмивала йому обличчя, Матеуш був весь зелений на виду. Мацек співав складену щойно пісеньку про пилосос, який отруївся ковбасою, а водій побіг на найближчу автозаправку по несолодкий чай та активоване вугілля. Зрештою, це була єдина неприємна пригода. Після повернення класна керівничка вирішила, що іспит склали всі, і їм можна їхати до літнього табору. Якщо не під час цих канікул, то на наступних неодмінно.

— Але Матеушеві доведеться дотримуватися дієти! — весело додала вона. Спустошуй собі на здоров’я холодильник удома!
Матеуш похнюпився.

— Воно б усе нічого, — сумно озвався він. — Та уявляєте, я в цій клятій Біловежі забув свою ложку!

 

Кемпінг
Камілі не хотілося їхати на море.

— То й що з того, що до Хорватії? — запитала вона маму. — Коли в мене там друзів не буде!

— Хтось та й трапиться… — мама прасувала одяг і складала його до шафи. Вона відчувала, що Каміла хотіла б, аби Малгося теж поїхала з ними. Місце в машині знайшлося б, але… у батьків її подруги не було грошей на таку поїздку, і вони б ніколи не погодилися, щоб їхня донька скористалася чиєюсь ласкою. — Приїдуть Маєвські із сином, — повідомила мама й додала, наче Каміла не знала: — Він твого віку.

— Ой леле! Та вже краще вмерти, — зойкнула дівчина, а тоді буркнула: — Шкода, що в мене немає сестри! — І зачинилася у своїй кімнаті.

— Зате в тебе є брат! — гукнула навздогін мама.

— Ага, молодший на десять років, ідеальна компанія! — відповіла Каміла й увімкнула музику. Нічого не вдієш, доведеться їхати. З Малгосею домовилися надсилати одна одній есемески, бо так дешевше, та листівки, бо вони гарні, ну, і розлогі листи, бо так можна поговорити. А Маєвський? Суцільний жах! Каміла ненавиділа цього Олека. Вона знала його ще з дитинства. Щоправда, востаннє бачила хлопця, коли обом було по вісім років, але добре запам’ятала нахабу. Цей малий негідник блискавично перевтілювався! Коли поблизу були батьки, він хизувався своїми знаннями про автомобілі, тварин і з математики, на що мама потім казала: «Олек такий молодчина, а ти от знову написала „хліп“». Та варто було батькам зникнути з поля зору, як цей геній підсмикував їй сукенку палицею, тягав за коси й постійно звертався до неї, вдаючи господаря собаки: «Сидіти!» або «Голос!» Ой, таке товариство — це зіпсовані канікули.
Хорватія зустріла їх сонцем, рибою, фруктами й великим кемпінгом, де аж роїлося від туристів. От лише ровесників кіт наплакав. Переважали родини з маленькими дітьми та студенти.

— Нудьга неймовірна! — зойкнула Каміла, роззираючись довкола.

— Нічого, не нудьгуватимеш, — заперечив тато. — Зараз зателефоную до Збишека й довідаюся, у якій частині кемпінгу вони зупинилися.

— Знаєш що, тату? — Каміла схопилася з місця, перелякавшись близької перспективи зустрічі з Маєвськими та їхнім тупим синочком. — Я краще піду на пляж, а побачимося згодом, гаразд? Я ще встигну привітатися…

— Ні-ні! — заявила мама. — Привітаєшся, бо мусиш знати, де вони оселилися, і лише потім підеш на пляж. Зрештою, може, Олек теж піде з тобою? У м’яча пограєте абощо.
* * *
Маєвські отаборилися недалеко, всього за кількадесят метрів. На Камілине щастя, Олека з ними не було. Дві години тому він подався плавати.

— Олесь чудовий плавець, — похвалилася пані Ірена, як завжди, захоплюючись своїм синком. Тоді вона довго розповідала про його успіхи в секції дзюдо. Поруч сиділа, набурмосившись, шестирічна Мальвіна.

— Мальвінко, привітайся з гостями, — звернувся до неї пан Збишек, витягаючи пиво з туристичного холодильника.
Але Мальвіна й словом не озвалася.

Виявилося, мама не дозволила їй нафарбувати нігті на ногах, і дівчинка заявила, що мовчатиме до самого обіду. Ротик її нагадував тоненьку рисочку. Але тут перед нею несподівано зупинився Куба й запитав:

— Покемонів маєш?

Мальвіна мовчала.

— А в мене є фігурка Мев-два…

Тиша.

— У мене ще й покедекс є!

— Покажи… — озвався тихенький голосок, який свідчив, що Мальвінина сердитість минулася.

— Чого ти так стоїш, Камілонько? — спитала пані Ірена. — Іди на пляж. Напевне зустрінеш там Олека. Щоправда, ти його давно не бачила, але впізнаєш. Він анітрохи не змінився.

Каміла кивнула й рушила в бік пляжу. Поправила хустку, під якою ховала волосся. Щойно діставшись пляжу й зануривши ноги в тепле море, побачила, що хтось махає до неї рукою. Високий, спортивної статури хлопець…
«О Боже, це Олек!» — подумала вона і, не замислюючись, що робить, бігцем подалася по воді у протилежний бік. За мить озирнулася, аби глянути, чи цей псих її не переслідує, і… зіштовхнулася з кимсь.

— З тобою все гаразд? — поцікавився англійською стрункий хлопець. Каміла мовчала, трохи здивована питанням, але зрештою подумала, що це Хорватія… Купа туристів.

— Так, — відповіла вона, подумавши, що це гарна нагода поговорити англійською. — А з тобою?

— Все нормально, — відповів хлопець, і обоє знову замовкли. — А чому ти так бігла?

— Утікала від одного типа, бо не хочу з ним зустрічатися…

Каміла довідалася, що його батьки теж примусили сюди їхати. Хлопця звали Алексом. Невдовзі вони вже гомоніли про все на світі, про те, що обом подобається чи не подобається. Так непомітно минув полудень. Каміла пишалася своїм знанням англійської. Хоча їй іноді бракувало слів, бо з дядьком Х’ю вона спілкувалася на інші теми, аніж із ровесниками, та помаленьку дівчина розговорилася з Алексом. Минулорічна поїздка до тітки стала в пригоді! Час було повертатися, і виявилося, що новий знайомий живе там, де й вона, тому вони пішли разом. Дорогою домовилися, що спершу дійдуть до місця, де він зупинився, щоб вона побачила, де це, а потім до неї, аби потім відшукати одне одного в цьому мурашнику. Пообіцяли одне одному піти ввечері на пляж. Камілі дуже сподобався Алекс. Веселий, дотепний, розумний…

Коли наблизилися до наметів та причепів, Каміла зраділа, бо виявилося, що вони мешкають близько одне від одного. Та перш ніж вона поділилася своїм спостереженням із Алексом, перед ними, мов з-під землі, виросли Олекові батьки. Пан Збишек привітав їх і з усмішкою сказав:

— Ну, бачу, наші діти знайшли одне одного в цьому натовпі.

Обоє зупинилися як укопані.

— Твої батьки, Камілонько, пішли до себе, — сказала пані Ірена. — Мальвіна теж у них, бо вони з Кубою граються в покемонів. Ти, Олеку, можеш теж до них приєднатися, бо ми сьогодні обідаємо разом.

Каміла глянула спершу на батьків Олека, потім на Алекса-Олека. «А й справді, — подумала вона. — Я ж бо теж відрекомендувалася як Кама».
* * *
За обідом усі мало не до сліз реготали з розповіді про знайомство на пляжі. Камілина мама ніяк не могла збагнути одного.

— Як це жодне з вас не спитало, звідки ви?

Та на це запитання не могли відповісти ані Олек, ані Каміла.

Коли ввечері обоє подалися на пляж помилуватися заходом сонця, Олек сказав:

— Якби не твоя хустка на голові, я відразу впізнав би твоє волосся. Зрештою, не на кожній голові таке побачиш.

— І що б ти зробив? Утік?

Олек знизав плечима й відповів по-англійськи:

— Не знаю.

 

Недомовки
— Каміло! — мама стояла у дверях і стурбовано дивилася на доньку, яка вклеювала до альбому фото з Хорватії. Ось вона й Олек в аквалангах. Ось будують з дітлахами замок із піску. Тут серфінгують. — Каміло… Малгося дзвонить. Не підійдеш до телефону?

Каміла спершу не могла дочекатися зустрічі з Малгосею, але… все якось відкладала. Від повернення з Хорватії минуло три дні, а Каміла так і не зателефонувала до подруги. Чому? З одного боку, вона раділа, що нарешті зможе розповісти Малгосі про все: про Хорватію, про уроки підводного плавання, мушельки і… про Олека. Та з іншого боку… Дівчина розуміла, що доведеться з’ясувати все із Кшисеком. Каміла сама дивувалася, бо за весь час навіть не згадала про нього. Узагалі забула! Навіть листівки з Хорватії йому не надіслала. Ба більше! Олекові вона про нього й слівцем не похопилася. Наче Кшисек не існував. Вона говорила з Олеком про силу-силенну справ, але аж ніяк не про те, що понад півроку вона лише про Кшисека й думала. І що тепер? Малгося зустрічається з Мацеком, а як же Кшисек? Адже він Мацеків родич… Може, Мацек наговорить Малгосі про неї й вони перестануть бути подругами? І хоча Каміла не могла собі уявити, щоб Мацек, який жартома називав її «білолицьою» й звертався словами «О пані», почав снувати інтриги, але зрештою йдеться про його родича…

Камілині думки обірвав телефонний дзвінок. Дівчина боязко підняла слухавку.

— Куди ти зникла? — радісно защебетала Малгося. — Приходь до мене. Маю стільки новин!

— Добре, — ледве відказала Каміла.

— Щось трапилося?

— Ні. Тобто так. Тобто… Ні. Нічого не сталося, але… — Каміла геть заплуталася. — Розповім, коли прийду. По обіді, окей?

«Ми все-таки подруги», — подумала Каміла, поклавши трубку. А вибір друзів треба поважати. Тепер для неї важливий тільки Олек!
* * *
— Ну, як ти з’їздила? — запитала Малгося, обнімаючи подругу й розгортаючи отриманий подарунок — ганчір’яну торбинку, яка мінилася всіма барвами веселки.

— Я не знала, що для тебе вибрати, — пояснила Каміла, доки Малгося захоплено роздивлялася дарунок, який їй страшенно подобався. Саме для побачень із Мацеком. Щоправда, той ніколи не говорив про свої почуття, але… під час канікул вони вже стільки разів ходили до кіно. Нещодавно дивилися «Людину-павука», трохи раніше — «Війну клонів». Невдовзі знову на щось підуть. Але що буде з Камілою? Вона з Мацеком, а Каміла?

Дівчата мовчки сиділи в Малгосиній кімнаті. Нарешті Малгося порушила тишу.

— Ну, розповідай!

— Не знаю, чи ти мене зрозумієш…

— Що? Та кажи вже!

— Я закохалася, — тихенько мовила Каміла, і обидві замовкли.

— Не новина…

— Він також мене кохає.

— Ти впевнена? — озвалася Малгося, не дивлячись на подругу. — Він тобі казав?

— Ні, але я це відчуваю, — Каміла замріяно дивилася у вікно. — Просто знаю та й годі. Знаєш… я така щаслива.

Запала мовчанка. Малгося втупилася в торбинку, а Каміла — у вікно.
Нарешті Малгося тихо запитала:

— А коли виявиться, що ти помиляєшся?

— Не знаю, — зітхнула Каміла. — Іноді я й сама цього боюся. Розумієш… усе, мов уві сні. Не хочеться прокидатися…
У цю мить задзеленчав телефон.

— Вона вже прийшла? — у слухавці почувся голос Мацека.

— Так, — відказала Малгося.

— Я зрозумів, що ти їй ще нічого не розповіла.

— Ні, не можу їй цього сказати.

— Чому?

— Якби ти був тут і чув те, що я, то зрозумів би.

— Тоді я зараз прийду й сам скажу.

Малгося поклала трубку й спохмурніла. Каміла продовжувала дивитися у вікно. Як розповісти подрузі про те, що сталося? Тим більше, що вона така сповнена надій? Та ще й стверджує, наче щаслива! Бідолашка! Не відає, яке розчарування чекає на неї за кілька хвилин. Невеселі думки відігнала сама Каміла.

— Малгосечко, може, ти на мене сердишся?

— За віщо?

— Ну… що вже не буде, як раніше.

— Це ж не твоя провина, — заперечила Малгося й відвернулася. Зняла окуляри й почала протирати їх носовичком. Мало не плакала.

— Я знаю, що не моя, — полегшено озвалася Каміла. — Мені так шкода, що ми більше не гулятимемо разом учотирьох, але, може, все-таки… — з надією спитала вона Малгосю. Зрештою, дружба передбачає повагу до вибору друзів.

— Ні, — іще сумніше мовила Малгося.

— А може, тобі ще й сподобається?

— Навіть якщо так, то я ж твоя подруга, — Малгося наголосила на слові «твоя».

— Нічого не розумію… — почала було Каміла, та в цю мить прийшов Мацек.

— Ти ще не казала? — спитав він, уникаючи дивитися на Камілу.

— Не змогла.

— Ой леле! — зойкнув Мацек і, глянувши в Камілине обличчя, насилу промовив: — Пробач мені. Це мій родич, і я почуваюся винним… Не знаю, як тобі це сказати… — Мацек затинався, а Каміла здивовано дивилася на нього. Красномовний Мацек не знає, що сказати! Але чому? Це їй незручно, бо вона… Хвилиночку. А в чому, власне, справа?

— Мацеку, — Каміла підійшла ближче й зазирнула хлопцеві в очі. — Про що йдеться?

— Кшисек їздив у табір яхтсменів і повернувся закоханий у якусь там Аню, — проказав Мацек і відвернувся.

На мить запанувала тиша. Але Мацек із Малгосею навіть не підозрювали, що Камілі гора впала з пліч. Мабуть, усім було б легше, якби не всі ці недомовки. Лише зараз вона змогла спокійно розповісти друзям про свої канікули в Хорватії й Олека, якого вона в дитинстві так ненавиділа.

 

Дешевий блазень
Новий навчальний рік приніс невеселу новину. Макс, якого прозивали Дракулою, перевівся до іншої гімназії. Усе через те, що їздити до школи було задалеко. На прощання Макс організував вечірку, на яку запросив однокласників з обох гімназій. Малгося із Мацеком відразу домовилися поїхати разом. Каміла хотіла приїхати з Олеком, але Макс попрохав, щоб це була інтеграційна вечірка двох його класів, старого й нового. Ось так у нього вдома на околиці міста зібралися Максові колишні й нові однокласники.

З нових на місці вже були Томек і Рафал, двоє нерозлучних друзів. Несміливий і страшенно худий і високий Томек був тінню Рафала, а впевнений у собі Рафал носив довге волосся й грав у власному музичному гурті. У нього була своя гітара, на якій він міг зіграти хіти «Нірвани», «Металіки» чи «Асід Дрінкерз». Тому його із самого початку оточили дівчата з обох класів. Найбільше підморгувала йому Каська. Може, тому, що Рафал нагадував молодого Майкла Джексона? Щоправда, вже після численних операцій, та все ж молодого!

— Класно граєш, — похвалила його Каська, бажаючи привернути до себе увагу.

— Знаю, — самовпевнено відказав Рафал, і ця пихатість Каську дуже спантеличила. За мить він уже грав «Enter Sandman» «Металіки» й зневажливо, навіть знущально запитав у дівчини:

— Ну, як? Подобається, фанко?

— Супер, — пролебеділа Каська, втішена, що Рафал нарешті звернув на неї увагу. Та більше той не озивався, а продовжував грати, бо решта дівчат вигукувала чимраз нові назви пісень. Рафал грав так, ніби його гітара була зачарована. Чорний Міхал зневажливо дивився на Камілу, яка задивилася на музиканта. Але талант у хлопця був, нічого не скажеш!

— Білявочка теж фанатіє? — поцікавився Рафал, підморгуючи Камілі, яка відразу почервоніла від гніву.

— Я тобі покажу білявочку! Дурень! — вигукнула вона й побігла геть, звузивши, таким чином, коло Рафалових шанувальниць.

— Білявочка! Знайшов білявочку! — схлипувала вона у ванній, і сльози капали на умивальник. Це вперше поруч у таку хвилину не було Малгосі. Подруга задивилася на Рафала з гітарою й навіть не помітила, що Каміла розплакалася.

— Каміло! — почувся за дверима голос Чорного Міхала. — Не плач!

— Може, відчепишся? — крізь сльози буркнула Каміла.

— А може, ти не перейматимешся такими дурницями? Адже в тебе найкращий колір волосся, який лише можна уявити.

— У тебе що, інших проблем немає? — запитала Каміла, хоча комплімент Чорного Міхала покращив їй настрій. Дівчині навіть захотілося сказати йому щось приємне, але коли вона вийшла з ванної, його й слід захолов. Зате з’явилася Малгося.

— Ти повинна це послухати, — зашепотіла вона й потягла подругу за руку. — Я для тебе замовила!
І перш ніж Каміла встигла заперечити, вона знову опинилася серед дівчат, які щільно оточили Рафала. Той грав «Maybe», найбільший хіт гурту «Брейнсторм».

— Ну що, дівчата? Правда, я нічого? — спитав він, закінчивши грати.

Дівчата не відповіли, лише перезирнулися й подумали: «Ну й зарозумілий же тип!»

— Шкода, що Мацек не вміє грати, — прошепотіла Малгося на вухо Камілі.

Рафал явно це почув, бо знову запитав:

— Ну, що цього разу замовляють мої фанки?

— А ти, у біса, що таке? Зірка? — спитав раптом Мацек, який раптом захвилювався, що поміж Рафалових шанувальниць опинилася Малгося.

— А ти, у біса, що, заздриш? — Рафал вочевидь шукав зачіпки, бо передражнив навіть Мацекову інтонацію, але той лише знизав плечима й пішов геть.

І раптом Рафал гукнув навздогін:

— Заздриш, бо на тебе запала хіба що оця худа, чорна окулярниця, — і кивнув на Малгосю. — Правда, фанко? — і підморгнув Касьці, яка відразу щасливо заусміхалася.

Зробилося тихо. Мацек глянув Рафалові в очі й чітко проказав:

— Блазень дешевий!

Присутні зареготали. І лише Каська, яка не відводила очей від Рафала, прошепотіла:

— Не зважай на Мацека!

— Та пішла ти! — процідив Рафал і підвівшись, подався до Максової спальні.

Каська побігла слідом. Дешевий блазень явно подобався Касьці, бо вона не зважала, що говорять про нього дівчата, а подалася за ним до спальні.

— Я тобі нічого не пропонуватиму, — заявив Рафал Касьці, коли двері за ними зачинилися. — Запропонуй щось сама.

— Поцілуй мене, — сказала Каська, витріщивши очі.

— Ні, — швидко заперечив Рафал і страшенно серйозно додав: — У мене жахливий нежить.

— У мене теж нежить, — відповіла Каська.

— Тим більше не хочу, ще соплі ковтатиму.

І в цю мить із шафи почувся спершу якийсь шурхіт, а тоді вигук. Каська перелякано здригнулася. І раптом почувся регіт. Із шафи виліз Томек, Рафалів вічний супутник.

Це був їхній старий жарт. Рафал прохав Томека заховатися в шафі, щоб показати йому чергову дурепу. Зараз «зірковий хлопчик» подався до друзів і розповів усім, що Каська безнадійна ідіотка.

Дівчина, звичайно, цього не чула, бо продовжувала сидіти на Максовому ліжку, не розуміючи, що відбувається.
А у вітальні Рафал голосно розповідав усім про те, що сталося в спальні. Присутні реготали. І лише із класу пані
Чайки ніхто не засміявся. Єва підійшла до Макса й прошепотіла:

— Нічого не скажеш, гарний у тебе новий однокласник. Справді дешевий блазень!

 

Напад
— Малгосю! — почувся Мацеків голос, і дівчина озирнулася. Хлопець біг за нею коридором. — Вшануєш мене, Білого Міхала й Алекса грою в скребл у п’ятницю по обіді? — спитав він своїм звичним жартівливим тоном.

— Де?

— У центрі є така кав’ярня, де грають у різні ігри. Якщо набридне скребл, можна пограти вчотирьох у кросвордні пазли чи богл. У них все є!

— Я б пішла, але в скребл ніколи не грала.

— Якщо хочеш, я можу з тобою зіграти декілька разів, у мене є власна гра.

— А коли?

— Та хоч би й нині!

— Сьогодні в мене французька в Палаці культури.

— Тоді після французької, — наполягав Мацек. — А скребл я принесу із собою.

Так вони й домовилися. Малгося багато чула про цю гру, але, на відміну від Мацека, який часто грав у скребл із батьками, не мала жодного досвіду й боялася, що відразу програє.

Мацек узагалі фанатів від різних настільних ігор. Усім у класі було відомо, що він їх знає купу і не лише настільних. Саме він запровадив на уроках гру в «морський бій», а тоді в «шибеницю». Ну, і ще на початку першого року навчання на уроці з нагоди Дня вчителя показав присутнім, як грати в слова. Простеньку гру для двох осіб, для якої потрібні аркуш паперу в клітинку й дві ручки. На папері креслили поле із двадцяти п’яти клітинок, усередині вписували слово з п’яти букв, а тоді треба було додати одну літеру, щоб утворилося нове слово, використовуючи вже вписане у квадрат. Гравець здобував стільки очок, скільки літер було в новому слові. Це мав бути іменник і лише в називному відмінку. Не можна вписувати власних назв. Слова читаються у зворотному напрямі, згори вниз, знизу вгору, справа наліво, лише по діагоналі не можна. Мацек був беззаперечним чемпіоном гри в слова, лише одного разу його переміг Алекс, який написав слово «трава». І хоча Мацек швидко переробив його, отримавши слово «страва», дописавши «с», Алекс, замість того, щоб як завжди дописати, наприклад, «л» або «п», отримуючи «трал» чи «трап», дописав «п», і вийшло «справа». Мацек здивувався і склав слово, яке дало мало очок. Отак Алекс вийшов з перемогою, проте це трапилося вперше й востаннє. Відтоді всі його однокласники азартно грали в слова на нудних уроках, чим викликали невдоволення й навіть гнів класної керівнички. Та нічого не вдієш! Адже не можна позабирати в усіх папір і ручки. Крім того, вона сама колись похвалила словесні ігри, сказавши, що скребл і богл розвивають уяву, а познайомившись із грою в слова, заявила, що вона чудова, яка, до того ж, нічого не коштує.

Того дня на французькій Малгося думала лише про скребл і Мацека. Дівчина зовсім не могла зосередитися на уроці й не слухала Мадам, яка, на щастя, викликала її лише кілька разів, і Малгосі вдалося щоразу відповісти правильно.

Урок закінчився, але Мацека під Палацом культури, де вони домовилися про зустріч, не було.

— Як так можна? — докоряла собі Малгося, сердита, що не взяла вдома мобільний.

Вона хвилин із п’ятнадцять тупцювала біля входу, а тоді, похнюпившись, попленталася на трамвайну зупинку. Коли дівчина вийшла із трамвая й повільно пішла додому, вже сутеніло. Раптом за спиною почулися кроки. Малгося подумала, що за нею біжить Мацек, аби попрохати пробачення за своє запізнення. Може, приїхав наступним трамваєм? І вона вирішила не озиратися. Нехай Мацек подумає, що вона на нього сердиться.

І раптом… хтось підбіг до неї й повалив на землю, намагаючись вдарити по голові. Малгося блискавично ухилилася й щосили зацідила нападника в обличчя. Той не здавався. Здер з неї окуляри й несподівано втік так само швидко, як і з’явився. Малгося ледве підвелася із землі. Її аж трусило, сльози струменіли по обличчю, серце гупало, наче молот. Дівчина побігла додому. Побачивши заплакану доньку, яка тремтячим голосом розповіла про те, що сталося, батько не чекав дальших пояснень. Він схопив газовий пістолет, який досі лежав у шухляді письмового столу і, не зважаючи на мамині протести: «Не будь смішним! Це немудро! Однаково нікого не знайдеш!» — вибіг з дому.

Через п’ять хвилин до помешкання вбіг засапаний Мацек. Він уже знав, що трапилося. Малгосиного тата хлопець зустрів унизу. Мамі дівчини він пояснив, що простояв у вестибюлі Палацу півгодини. Мабуть, вони не зрозуміли одне одного, тож Малгося чекала біля будинку, а він — усередині. Справді халепа!

Хлопець увійшов до Малгосиної кімнати. Дівчина лежала долілиць на ліжку. Плечі здригалися. Мацек мовчки підвів її й міцно обняв. Так вони просиділи годину. Обоє нічого не говорили, лише Малгося схлипувала, а її сльози капали Мацекові на шию й стікали за коміром по спині. З рюкзака, покинутого біля столу, видніла коробка отієї злощасної гри. Мацек весь час гладив Малгосю по спині. Відчував запах її волосся, уривчастий подих на своїй шиї. За якийсь час озвався першим:

— Ніколи собі не подарую, що ми не зустрілися. І який же я ідіот, що не взяв мобільника!

— І я… не взяла… — схлипнула Малгося.

— І я не прийшов раніше й не пошукав тебе біля кабінету, — шепотів Мацек і стискав правий кулак від безсилої люті. Лівою рукою весь час гладив Малгосю по волоссю. — Якби я знав раніше, що в тебе закінчилися заняття, то побіг би на зупинку. Запізно здогадався.

— Тепер я погано бачу, бо залишилася без окулярів, — прошепотіла Малгося.

— Нічого… Усе буде добре. Купиш нові. А може, підбереш собі контактні лінзи?

— Авжеж, — хрипким від плачу голосом сказала Малгося. — Окулярниця — це справжня лажа…

— Неправда. Мені подобаються дівчата в окулярах.

— І я?

— І ти. А я тобі подобаюся? — спитав Мацек і взяв Малгосю за підборіддя. На нього дивилися почервонілі від сліз очі. — Це правда, що сказав тоді в Макса отой блазень? Що ця худа й чорна окулярниця запала на мене?
Малгося відвернулася. Смикнула краєчок светра й тихо запитала:

— А що б ти хотів почути?

Та Мацек не встиг відповісти, бо до кімнати увійшла Малгосина мама, яка принесла тарілку бутербродів із квашеними огірками, помідорами, сиром і шинкою. Під’ївши, хлопець пішов додому. Того дня Малгося так і не дізналася, чого б хотілося почути Мацекові, та й він залишився без відповіді на своє питання. Зате ж він увесь час обіймав її!

 

Зізнання
Через історію з нападом Малгося зовсім не мала часу потренуватися з Мацеком грати в скребл перед зустріччю в п’ятницю з однокласниками. Тим більше, що наступного дня вранці тато відвіз її до поліцейського відділку, де наказав про все розповісти. На жаль, Малгося майже нічого не могла повідомити: вона не бачила обличчя нападника й не чула його голосу.

Та після цієї події Мацек вирішив, що вони зіграють у скребл у нього. Малгосин тато, дізнавшись, що донька проведе вечір не вдома, чути не хотів жодних пояснень. Але Мацекова мама подзвонила йому й пообіцяла, що потому відвезе його доньку додому.

— Мацек розповів, що трапилося, — мовила вона. — Він дуже переживав. Гадаю, Малгося для нього багато значить.
Мабуть, так і було, оскільки схвильований Мацек прийшов по Малгосю навіть раніше, аніж домовлялися.

— Я хотів тобі показати, що воно таке, цей скребл, перш ніж прийдуть хлопці, — зніяковіло пояснив він, побачивши Малгосю, коли та відчинила йому. Дівчина була в білому купальному халаті, волосся мала розпущене — зовсім інша Малгося, не та, до якої він звик у школі.

— Я зараз, — пообіцяла вона і, схопивши оберемок одягу, зачинилася у ванній.

— Бігли коні під мостами з золотими копитами, дзень-брязь — вийшов князь, — почулася звідти лічилка. Хлопець трохи здивувався, навіщо Малгося декламує у ванній дитячі віршики. Де йому було збагнути, що вона намагається розв’язати складну проблему. Як і будь-яку жінку, її непокоїло питання: у що вбратися? Джинси й кулончик на шкіряній шворочці чи сукенку й коралі? А може, джинсову спідницю й срібний ланцюжок зі знаком зодіаку?

Лічилка вирішила її проблему. Спідниця й срібний кулончик. Дівчина негайно вигадала собі пояснення: джинси — це спортивний одяг, а спідниця — жіночий. Джинсова спідниця, таким чином, уособлює поєднання спортсмена й жінки, тобто дуже відважної людини! А Малгосі хотілося, аби Мацек побачив нині, яка вона смілива. Тим більше, що зовсім недавно він бачив її заплаканою, слабкою й анітрохи не мужньою.

— Гарно виглядаєш, — оцінив Мацек і почервонів, але Малгося цього не помітила.

— Ходімо, — тільки й мовила вона.

Ішли мовчки, та нарешті Мацек озвався.

— Знаєш, у грі в скребл іноді трапляється, коли не можеш підібрати літеру. Ну, буква не йде… Якби нині з тобою таке сталося, то не переймайся, добре?

— Добре, — пообіцяла Малгося.

І знову обоє замовкли.

— Слухай, — наважився нарешті Мацек. — Ти так і не відповіла, чи це правда.

— Що саме? — Малгося вдала, наче не розуміє, про що йдеться, хоча добре знала, що Мацек знову питає, чи правда те, що на вечірці в Макса сказав той хлопець із гітарою. У Малгосиних вухах досі лунали його знущальні слова: «Бо на тебе запала хіба що ота худа, чорна окулярниця».

— Ну… — відказав Мацек, бо й сам не знав, як запитати, проте хотів почути відповідь. Зрештою, його вже давно не полишала думка, чи може він, такий приколіст, подобатися серйозній Малгосі.

— Я про те… ну… — Мацек затнувся й навіть не помітив, що вони вже дійшли до його дому. — Я питаю те саме, про що й учора, — бовкнув він і відчинив двері будинку. Якусь хвилину панувала темрява, бо схвильований хлопець не міг намацати на стіні вимикач, котрий, відколи Мацек себе пам’ятав, знаходився поруч із поштовою скринькою. Хіба що зараз він був трохи нижче, ніж тоді, коли доводилося вмикати світло за допомогою палиці. Саме ця темрява на сходах підбадьорила Малгосю, і дівчина запитала:

— А що б ти хотів почути?

Мацек збирався вже щось сказати, але тут відчинилися двері квартири й хлопець побачив усередині Алекса й Білого Міхала. І розмова на таку життєво важливу тему знову відклалася.
* * *
— А ви знаєте, що можна й непристойні слова складати? — заявив Білий Міхал тоном першовідкривача незвіданих земель.

— Ти маєш на увазі такі, як дупа й гівно, чи щось гірше? — поцікавився Алекс.

— Будь-які, котрі є в словнику, — урвав Мацек дурну, на його думку, дискусію й витягнув кубик із мішечка.

Почався розіграш місць за столом. Мацекова мама принесла чай, порізаний лимон, цукор і чотири чашки.

— Хай щастить! — побажала вона й повернулася до своєї роботи.

Мацек і Малгося сіли навпроти. Хлопці швидко пояснили їй принципи гри.

— Як у кросвордах, — підсумував Алекс, який страшенно любив бути першим і аж нетямився від радості, бо йому випало починати партію. За мить з’явилося перше викладене ним слово «смерть», яке лякало присутніх, немов мара. Зрештою, невдовзі «мара» таки опинилася на ігровому полі завдяки зусиллям Малгосі, яка страшенно запишалася, що їй відразу вдалося утворити слово. Дівчина аж проясніла на виду, а Білий Міхал зойкнув:

— Нічого собі початок!

Але всі зосереджено мовчали, аналізуючи свої літери. За мить Білий Міхал зареготав:

— Хлопці, оце-то так!

— Гм-гм, — нагадала про свою присутність Малгося.

— Пані й панове, — продовжив Міхал, анітрохи не збентежений. — Ви нізащо не повірите, що зараз побачите перед собою…

Запанувала тиша, і хлопець повільно виклав літери, які утворили чергове жахливе слово «мрець». Надійшла Мацекова черга, але той не квапився. Дивився на зашаріле Малгосине обличчя, а дівчина тим часом подумки складала нові довжелезні слова. Нарешті голосно промовив:

— І все-таки ти мені не відповіла!

— А про що ти запитував? — Малгося навіть не глянула на Мацека, переставляючи літери, які вперто утворювали лише слова із чотирьох букв. А дівчині так хотілося йому похвалитися! Стати непереможною…

— Про те саме, що й тоді, — відказав Мацек.

— Та грай нарешті! — Алекс штурхонув його ліктем. Він нетерпеливився, бо добачив можливість скласти слово, яке давало багато балів. «Від смерті до смереки дорога недалека», — думав Алекс, пересуваючи фішки з літерами на підставці й випробовуючи нові можливості.

— Зараз, — відповів Мацек. — Нехай мені Малгося тільки скаже.

— Пізніше, — заперечила дівчина, підраховуючи бали, які можна було отримати, якби викласти слово «середа». Мацек виглядав невдоволеним. Він хотів довідатися негайно й край! Мовчки зціпив зуби й утворив нове слово, яке на диво пасувало до попередньої «веселенької» тематики: «крипта». Міхал з Алексом зареготали так, що прибігла Мацекова мама. Усі сміялися мало не чверть години. Мацек спробував ще декілька разів закинути про своє, але дівчина мовчала.

Їй не хотілося говорити при хлопцях. До того ж було трохи лячно. А може, коли вона скаже, що він їй подобається, Мацек її покине? Може, йому це зовсім не потрібно? Тому й питає?

Гра завершилася Мацековою перемогою. Він отримав понад 100 балів, більше, ніж решта гравців. Другою виявилася Малгося. Відчиняючи перед нею двері маминої машини, він уже всоте запитав:

— То як, правда?

Темрява ховала його почервоніле обличчя. «Я вже хтозна-скільки про це запитую. Але якщо не дізнаюся нині, то не засну. Мушу довідатися негайно».

— Спершу ти, — відказала Малгося й додала: — А я після тебе.

— Так, — відповів Мацек і відчув, як спалахнуло йому обличчя.

— І я так, — відповіла Малгося, і в цю мить Мацекові пальці торкнулися її долоні. Дівчина не відсмикнула руки, але зашарілася, бо їй здалося, що Мацекова мама спостерігає за ними в дзеркалі й сміється. Але мама зовсім не сміялася, навпаки, її це дуже зворушило. Дивлячись на пару, що вмостилася на задньому сидінні, вона подумала:
«Не зглянешся, як вони виростуть… Навіть грають у скребл, а не в хрестики-нулики».

 

Ні фіга собі!
— Слухай, уже стільки часу минуло від канікул, а ти досі не познайомила мене зі своїм Олеком, — дорікнула Малгося Камілі.

Подруги поверталися зі школи, наминаючи яблука в тісті. У Каміли начинка майже відразу хляпнула на землю, тож дівчина хіба що зітхнула, доїдаючи порожнього «кошичка».

— Може, воно й краще, — відповіла вона. — Якби ми зараз зустріли Олека, ця яблучна смакота була б у мене на куртці, а не на тротуарі, і я б виглядала як справжня нечупара.

Обидві засміялися, а Малгося пообіцяла піти з подругою по нове тістечко за умови, якщо та познайомить її зі своїм хлопцем найближчого тижня. У кондитерській дівчата зустріли Мацека, Алекса й Білого Міхала, а ті, довідавшись, про кого мова, зажадали привести винуватця під школу.

— Ми ж мусимо переконатися, що віддаємо тебе в добрі руки, — пояснив Мацек. — Бо якщо він нам не сподо бається, ми нацькуємо на нього Чорного Міхала, і він буде запекло захищати свою бі… — тут Мацек затнувся. Пригадав, що слово «білолиця» діє на Камілу, мов червона ганчірка на бика, тому ще декілька разів повторив: Бі… бі… бі… Біда йому буде, якщо він виявиться негідним тебе, — закінчив він нарешті з полегшею й гордістю, що таки виплутався з незручної ситуації.

Через три дні Олек прогулювався під гімназією, чекаючи на Камілу. Каська, яка сиділа біля самого вікна, несподівано глянула на вулицю. Хлопець недбало закинув рюкзак на плече. А що цього дня жовтневе сонце не на жарт припікало, він скинув куртку, демонструючи мускулясті плечі. Угледівши його, Каська аж рота роззявила від захоплення, й у неї несамохіть вирвалося:

— Ні фіга собі!

— Що таке, Катажино? Що ти сказала? — пані Чайка аж підвелася з місця, урвавши розповідь про долі літературних героїв. А що вчителька вжила повну форму імені, всі зрозуміли, що наближається неабияка буря.
Кожному було відомо, що пані Чайка звертається, називаючи когось повним ім’ям, якщо їй добряче допекти. Переважно таке ставалося тоді, коли учні говорили між собою на молодіжному жаргоні. Пані Чайку навіть слово «класно» виводило з рівноваги. Ось чому Касьчин вигук віщував ураган.

Але тут несподівано озвався Мацек:

— Пані вчителько, кожна мова зазнає еволюції. І польська також. Вжите Каською слово має купу значень. Його словотворчий аналіз допомагає людям збагнути граматику.

Затамувавши подих, учні спостерігали, як їхня вчителька змінюється на виду.

— Що ти цим хочеш сказати? — холодно поцікавилася вона.

— Нічого особливого, хіба те, що Каська повністю офігіла, тобто побачила на вулиці щось офігенно круте. Тобто щось реально гарне, а не якусь там фігову фігню. Звичайно, ви можете їй зафігачити в журнал незадовільну оцінку з поведінки, але тоді Каська сфігачить журнал, щоб батьки не відфігачили її по тому місцю, де спина втрачає свою шляхетну назву.

Усі заніміли. Учителька теж. Вона ошелешено дивилася на свого язикатого учня, а той, мовби не помічаючи цього, завершив свої висновки й переможно глянув на пані Чайку. Та трохи помовчала, а тоді повільно процідила:

— Щоб оця твоя фігня мала зміст, будь ласка, ви обоє — ти, Мацею, і ти, Катажино, на завтра усі названі тут форми дієслів провідміняєте за особами й в усіх можливих часах, вказуючи значення кожної форми, а іменники — за відмінками. Гадаю, така робота справить вам неабияку приємність.
Мацек роззявив від подиву рота й, повагавшись, запитав:

— Можна виконати це на комп’ютері?

— А можна, я вдаватиму, наче тебе не почула? — відповіла вчителька й повернулася до обговорення літературного твору. — Хто з вас скаже, звідки взялася назва книжки «Каміння для шанців»?[15]
Але їй ніхто не відповів, бо всі аж корчилися, тамуючи сміх. Алекс штурхнув Мацека в плече, прошепотів:

— Повна фігня!

І мало не захлинувся від реготу.

Ось чому після закінчення уроку, коли всі вибігли на вулицю, лише Мацек не мав бажання знайомитися з Олеком. Тим більше, що на сходах Каська розгнівано кинула:

— Я тобі страшенно вдячна! Тепер доведеться до ночі скніти над граматикою.

— А ти гадаєш, що, коли б Мацек не втрутився, тобі б це минулося? — запитала Малгося, та, перш ніж Каська встигла відповісти, підійшли Каміла з Олеком.

Каська була явно небайдужа до вродливих хлопців і почала голосно захоплюватися спортивною статурою Олека. Мацек теж замовк, але з іншої причини. Досить було побіжно глянути на обох, аби зрозуміти, що вони знайомі, бо Олек, лише позирнувши на Мацека, озвався:

— Ні фіга собі зустріч!

— А інакше не можна висловлюватися? — запитав Мацек і простягнув Олекові руку.

Але той, вочевидь не розуміючи, що трапилося, бовкнув:

— Ти чого? Офігів чи що?

Та Мацек нічого не відповів, дивлячись, як Алекс із Білим Міхалом аж за живіт хапаються від реготу. Подумав, що зараз усі підуть ласувати яблуками в тісті, і лише йому треба бігти додому, бо цієї граматики було справді до фіга. Класна керівничка повністю зіпсувала йому вечір. А він міг так офігенно провести його з товаришем, якого давно не бачив.

— Ех… — зітхнув він. — Зустрінемося іншим разом. Каміла тобі все пояснить, — тільки й сказав хлопець і вже здалеку кинув через плече: — Малгосю! Увечері подзвоню тобі! — І пробурмотів: — Щойно впораюся із цим фіговим дієвідмінюванням і відмінками.

На своє щастя, сказав він це дуже тихо, бо за кілька кроків позад нього прямувала пані Чайка…

 

Таємниця
— Звідки ти знаєш Мацека? — поцікавилася Каміла в Олека.

Це питання не давало їй спокою, відколи вона збагнула, що хлопці знайомі. Малгося теж безуспішно намагалася дізнатися від Мацека будь-що про його знайомство з Камілиним хлопцем. Тому цю делікатну справу Каміла вирішила взяти на себе. Доволі швидко виявилося, що з’ясування найменших подробиць пов’язане з неабиякими труднощами… Спершу замість відповіді Каміла почула:

— Я б чаю випив. Хочеш? — спитав хлопець і, не дивлячись на Камілу, рушив до кухні.

Вони сиділи в неї вдома. Був п’ятничний вечір, і обоє домовилися, що приготують подарунок для Малгосі, бо їх було запрошено в суботу на день народження. Каміла вирішила, що, крім книжки для подруги (бо це не надто оригінально), вони разом з Олеком виготовлять для неї з пап’є-маше янголят, яких можна повісити на стіні. Один буде схожий на Мацека, другий — на Малгосю. Роблячи першого янгола, дівчина спробувала знову запитати:

— То звідки ти знаєш Мацека?

Але в цю мить Олек подався на кухню по цукор.

Каміла спробувала запитати ще декілька разів, але все марно. А потім забула й здивовано спостерігала, з якою вправністю Олек робить з пап’є-маше крихітні оченята й за допомогою сірника формує волосся.

— Де ти цього навчився? — захоплено спитала вона.

— Та ніде, — відказав той. — Оце вп’ерше роблю.

Увечері подзвонила Малгося. Виявилося, що й вона розпитувала Мацека, але даремно. Хлопець мовчав, як могила. І дівчата вирішили, що тут криється якась незбагненна таємниця, яку вони конче повинні з’ясувати.
О п’ятій гості почали сходитися. Кінга принесла альбом із фотографіями собак. Білий Міхал та Алекс вручили іменинниці величеньку коробку.

— Ми тут скинулися, — хором промовили обоє.

Малгося розгорнула папір і побачила коробку із грою в скребл.
Єва принесла шкатулочку для прикрас, і Мацек страшенно цьому зрадів, бо в нього для Малгосі був особливий подарунок: срібна брошка у вигляді песика з очицями із бурштину.

— А в мене є те, що кладуть до шкатулочки, — сказав він, простягаючи Малгосі подарунок.

І хоча він усю дорогу нагадував собі: «Квіти додолу стеблами, дурню!» — та однаково тицьнув дівчині під носа колючі стебла червоних троянд. Поцілувати Малгосю він не посмів, отож почав, як завжди, клеїти дурня й вигукувати:

— Цілую ваші ручки, мадам, — і, схилившись над її долонею, цьомкнув декілька разів так гучно, що перелякав Кінгу, котра саме вішала куртку й аж зойкнула від несподіванки.

Каміла з Олеком прийшли останніми. Їхні янголи сподобались усім, особливо захоплювалися Кінга з Євою. Каміла промовчала, що це власне зробив Олек. Правда, розфарбовувала їх вона. Але те, що фігурки й справді скидалися на Малгосю й Мацека, аж ніяк не було її заслугою.

Приємно здивована подарунком Малгося погукала Мацека, бо той, захопившись вибором дисків, єдиний не помітив, що всі з’юрмилися біля янголят. А підійшовши й побачивши, що саме так сподобалося Малгосі, вразився й сам.

— Може, поговоримо? — буркнув він до Олека.

— Невже вони тобі не подобаються? — запитала Малгося. — Це ж ми! Немов живі!

— Бачу, — відповів Мацек. — Навіть автора знаю.

— От-от, — підхопила Малгося. — Може, нарешті скажете, звідки ви знайомі?

Хлопці перезирнулися й замовкли.

— Та скажіть уже, у чому справа! — підтримала подругу Каміла. — Бо ми почуваємося як ідіотки. Може, ми чогось не розуміємо?

— Ви що, до садочка разом ходили? — поцікавилася Кінга.

— Чи в таборі були на канікулах? — підхопила Єва.

Але хлопці продовжували мовчати.

— Чуваки! Ви поводитеся так, наче разом грабували кіоски, — пожартував Алекс, і всі засміялися.

Лише Олекові з Мацеком було не до сміху. Між хлопцями відчувалася якась напруженість. За мить обидва зникли у ванній.

— Давай уже скажемо, бо сам бачиш, що коїться, — сказав Мацек, щойно за ними зачинилися двері.

— Не можу, — заперечив Олек. — Я не можу зізнатися, що ми разом ходили на кераміку.

— Нічого не розумію! Чому?

— Бо це не заняття для чоловіків, — пояснив Олек і напружив м’язи перед дзеркалом.

— Чудово! Я цим досі займаюся! — Мацек підвищив голос. — На цих заняттях, які ти вважаєш негідними чоловіків, я зробив для Малгосі суперову рамку для фотографії! У вигляді собаки! Подарую їй за кілька днів, коли проявлю наш спільний знімок. А фотку клацну нині, на іменинах. Не розумію, чому чоловіки не можуть займатися керамікою? Я бачу, що відколи ти перейшов до гімназії, то перестав відвідувати заняття, начхав на них, зате робиш із Камілою янголят, як нас вчила пані Иоанна. Та водночас заборонив мені розповідати, де ми познайомилися. І це, по-твоєму, чесно? Це по-чоловічому?

— Ну, а на що це схоже?

— Що схоже?

— Мужик, який дзбаночки ліпить.

— Чорт забирай, я тобі зараз вріжу! — Мацек аж кулаки стиснув від люті. — Я дзбаночків не ліплю! І ніколи не ліпив! І тебе ніхто не примушував! Тобі пропонували робити боксерів? Ти відмовився. Пропонували борців? І це тобі не підходило. Ти сам хотів ліпити дзбаночки! Сам робив глиняних півників! Три роки ти бігав на ці заняття зі мною, і тобі якось це не заважало! Навіть у кайф було! Ось чому я геть не розумію, що не дає тобі розповісти людям, де ми познайомилися?

— Бо це не заняття для справжніх чоловіків! — вперто повторив Олек.

— Знаєш що? Заради тебе я можу сказати, що ми познайомилися на секції боксу! І я слугував тобі за боксерську грушу, а ти мене віддухопелив кілька разів, і цим пояснюються мої божевільні ідеї, — відказав Мацек і ображено шарпнув клямку.

— Я не знаю, чи справді кераміка — це не заняття для справжніх чоловіків, але фігурки для Малгосі в тебе вийшли класні, — почувся Камілин голос.

Дівчина лежала на підлозі й потирала лоба. Вона явно підслуховувала! Олек почервонів. Він уже зрозумів, що його викрили. І відчував, як у вухах лунає вчорашнє запитання: «Де ти так навчився?» І його власна відповідь: «Та ніде. Оце вперше роблю».

Ох, тепер, щоб завоювати Камілину довіру, доведеться все їй розповісти. І про уроки кераміки, і про те, як із зубрилки він перетворився на мускулястого супермена… Та чи вислухає вона його? Адже, якщо збрешеш один раз, вдруге тобі ніхто не повірить.

Олек поплентався до кімнати, де всі танцювали, Мацек фотографував Малгосю, а Каміла стояла й усоте роздивлялася янголят, які виявилися не першим Олековим витвором.

 

На Андрія
Та й класно ж Кінга придумала! Усі це визнали, коли на одному з уроків польської вона сказала, що добре було б поворожити на Андрія. Влаштувати день ворожіння. Пані Чайка спершу заперечила, мовляв, хіба що на одному уроці, але Каська і Єва розпачливо запротестували.

— Пані вчителько! — вигукнула Єва. — Ми все так гарно підготуємо.

— І на протязі години неможливо всім поворожити, — докинула Каська.

— Протягом години, — виправила її класна керівничка. — На протязі можна постояти й застудитися.

Дівчата на мить замовкли, а тоді почали наввипередки переконувати пані Чайку, як це буде чудово й корисно. Нарешті вчителька погодилася. Наказала кожному продемонструвати який-небудь спосіб ворожіння. Лише Касьці загадала підготувати реферат про народні традиції, пов’язані із днем святого Андрія.

— Це тобі кара за протяг, — пояснила вона, а що цієї миті задзеленчав дзвоник, учителька зібрала речі зі столу й вийшла.
* * *
З-поміж усіх дівчат лише Каміла не раділа ворожінню. Така вечірка й без Олека?

— Будуть ворожити на хлопців і дівчат, а я не знатиму, чи в нас із ним серйозно, — жалілася вона Малгосі.

— Ти гадаєш, що ворожіння відповість на твоє запитання?

— А як я дізнаюсь? — спитала Каміла.

— Життя відповість, — урочисто мовила Малгося. — Тобто час покаже.

І дівчата замислилися. Незважаючи на заборону, обидві сиділи в коридорі на підвіконні. Каміла постійно губилася в здогадах, що там було в Олека з керамікою. Навіщо було так це приховувати? І взагалі… Малгосі Мацек сказав, що кохає її. А їй що робити?

А от Малгося анітрохи не сумнівалася. Мацек точно був тим єдиним. Дівчині навіть часом здавалося, що він розуміє її краще, ніж Каміла.
* * *
«Андрія» в ІІ-А почалося з Касьчиного реферату. Довжелезного й нецікавого.
«Ну й зануда. Не те, що ти». Мацекова записочка з таким текстом змусила Малгосю зашарітися. Усім довелося понад 20 хвилин слухати про те, що «раніше люди вірили, що є дні, коли душі предків повертаються на землю й відкривають людям незнане». Довідалися вони також, що «традиційно ворожили на початку різдвяного посту. Дівчата прагнули дізнатися, чи вийдуть заміж у переддень святого Андрія, а хлопці — напередодні святої Катажини».

— То тепер зрозуміло, чому саме Каська читає нам цю нудьгу, — пролунав голос Алекса.

— Так, але якщо не вгамуєшся, то я тебе вижену, — попередила пані Чайка. — Зрештою, ти вже знаєш, що хлопці ворожать напередодні святої Катажини, а не Андрія, отож ми цілком можемо з тобою попрощатися.
Запала тиша. Каська закінчувала свій реферат, а решта думала кожен про своє. Малгося — про стриженого «під їжачка» Мацека. Каміла — про стрункого Олека, а Чорний Міхал… ну, що ж. Хлопець раз у раз поглядав на свою біляву однокласницю, яка вже другий рік давала йому відкоша.

Нарешті Каська дочитала, і саме вчасно, бо Єву й Білого Міхала довелося будити, обоє позасинали, поклавши голови на парти.

Почали із традиційного виливання воску, яке підготував Мацек, бо лише в нього вдома знайшовся для цього старий ключ. Із канцелярії до класу хлопець приніс велику лампу, і при її світлі всі розглядали, що в них вилилося.
У цей час дівчата під орудою Зосі ворожили, ставлячи черевики один за одним, від вікна до дверей. Чий черевик першим діставався дверей, та першою вийде заміж. Щойно всі почали придивлятися до Алексового воску, який вилився у формі тенісної ракетки, як пролунав крик:

— Ти свиня! Паскудна свиня!

Це Каська лупцювала кулаками Чорного Міхала.

Усі кинулися, аби їх розборонити.

— У чому справа? — запитала пані Чайка.

Запала мовчанка, лише Каська ридала, тож усі глянули на Міхала, який лише знизав плечима.

— Дурепа та й годі, — заявив він. — Я сказав, що коли її черевик першим дочвалав до дверей, то вона першою вийде заміж.

— Брехня! — Каська почервоніла. — Ти сказав, що я найшвидше вийду заміж, бо напевне залечу! Мовляв, інакше ніхто зі мною не ожениться, бо така я дурна.

— Якби ти не дістала своїм рефератом, може, я й був би іншої думки, — відказав Міхал і хотів було піти, але вчителька його зупинила.

— Гадаю, ми не будемо цього обговорювати, — мовила вона, поклавши Касьці руку на плече. — Найкращий вихід із ситуації буде, коли на шосте грудня Міхал підготує реферат про День святого Миколая й пов’язані із цим традиції. І попроси в Каськи пробачення, бо ти не мав права так говорити.

Усі повернулися до ворожіння. На вчительському столі Кінга поставила чотири чашки. Під першою лежав перстеник, під другою — грудочка цукру, під третьою — монета. Під четвертою не було нічого. Треба було підняти одну із чашок. Якщо під нею був перстеник — на тебе чекає палке кохання, монета віщувала багатство, цукор — солодке життя. Порожня чашка символізувала нудне й позбавлене сенсу існування.

Першою підняла чашку Каська, а що під нею нічого не було, дівчина ще більше спохмурніла. Каміла знайшла перстеника, Малгося з Мацеком — грудку цукру. Усі щось отримали. Невже лише на Каську чекало нудне існування?

Касьці на очі набігли сльози. Наталі стало шкода її, тож вона підійшла до подружки із пропозицією поворожити на картонному серці, яке треба було проколоти шпилькою. По той бік знаходилося чоловіче ім’я. Каська проколола Міхала! Алекс насилу стримався, щоб не зареготати. А Каська лише глибоко зітхнула й сказала:

— Добре, що не Алекс.

Той аж рота роззявив від здивування.
У класі без угаву реготали, бо багатьом випадали імена тих, кого вони навіть не знали.

— Який дурень це підготував? — запитала Єва.

— Я, — відповіла мовчазна досі Зося. — Це ж забава. Лише дурні дошукуються в цьому справжнього майбутнього.
За іншими партами теж вирували пристрасті. Каміла підготувала ворожіння із числами, Чорний Міхал — кості, Алекс — шпильки, а Малгося принесла «Книгу змін». Насамкінець ворожили на картах. До Єви, яка єдина вміла це робити, вишикувалася черга.

— Востаннє ти ворожила на вечірці в Макса, пам’ятаєш? — нагадала Кінга й сіла перед Євою перша, пояснивши всім, що хоче дізнатися про дещо дуже важливе. — Чи матиму я цього року найкращий табель?

— Село і люди, — прокоментував це Алекс.

Пані Чайка покликала його до свого столу, запобігши сварці, бо Алекс уже збирався докинути щось ущипливе, а Кінга явно не залишилася б у боргу.
Учителька роздавала яблука.

— Кожен чистить своє яблуко, — пояснювала вона. — Намагайтеся, аби шкірка була якомога довша. Потому киньте її через плече, і якщо, впавши, вона утворить якусь літеру, то саме з неї починатиметься ім’я вашого майбутнього чоловіка чи дружини.

Почувши про таке класне ворожіння, під час якого можна щось жбурляти, хлопці почали жваво чистити яблука. Алекс запропонував кидати шкірками по дошці, намалювавши спершу на ній мішень. Але реалізувати цей задум йому не вдалося, погляд учительки вчасно його зупинив.

— Нудьга неймовірна, — буркнув Алекс і почав чистити повільніше.

Це була остання забава, яка викликала в класі вибух емоцій. Лише Чорний Міхал кинув шкірку так, що вона утворила літеру. Ніхто й сумніву не мав, що це було «К». Хлопці відразу почали піддражнювати його щодо Каськи, про яку він щойно висловився, буцім вона дурепа й швидко залетить.

— Мабуть, він до цього й спричиниться, бо «К» — це Каська, — зареготав Алекс.

Суперечка відволікла увагу присутніх від Каміли, яка теж кинула за себе шкірку, а та утворила літеру «М», таку чітку, наче перед входом до метро. Ой леле! А їй так хотілося, щоб це було «А» або «О». У кожному разі щось олекоподібне. Натомість отримала… дурне «М». Каміла непомітно забрала з підлоги щойно кинуту шкуринку. Але на неї дивився й усміхався Чорний Міхал, якого всі піддражнювали через Каську.

— Чорт забирай, а він досить вродливий хлопець, — буркнула Каміла, пригнічена тим, що жоден спосіб ворожіння навіть не натякнув на присутність в її житті Олека. Хіба що перстеник під чашкою. Але хіба це якось вказує на Олека? Невже їй справді судився Чорний Міхал?

— Дурниці! — голосно проказала вона, і всі обернулися до неї.

— Яка літера в тебе вийшла, Камілочко? — поцікавилася пані Чайка.

— Жодна, — відповіла дівчина, а Чорний Міхал зціпив зуби.

 

На Миколая
День святого Миколая неухильно наближався. На початку грудня тягли жеребки, хто кому купуватиме подарунки.

— Це навчить вас добре ставитися до того, кого ви не завжди любите, — пояснила пані Чайка. — Не всі мусять палати ніжними почуттями одне до одного. Але постарайтеся бути терплячими, бо треба ж вам якось спілкуватися. Якщо станеться так, що хтось із вас витягне ім’я того, кому ви не надто симпатизуєте, все-таки купіть для нього гарний подарунок.

Запала тиша, а за мить почувся тихий Камілин голос:

— А можна мені ще раз спробувати?

— Лише якщо ти витягла себе саму, — відповіла пані Чайка. — На аркушику було твоє ім’я?

— Так, — відповіла Каміла, намагаючись не дивитися на вчительку.

— Тоді чому ти лише зараз про це кажеш?

Каміла не відповіла.

— Чомусь мені здається, що ти сказала неправду.
Пані Чайка глянула на Камілу, а тоді, примружившись, на весь клас. Її увагу привернув Чорний Міхал, який неспокійно совався на місці й складав клаптики подертого аркушика.

— Я бачу, що дехто тут дуже схвильований. Доведи, Каміло, що я помилилася. Покажи свій папірець!

Та Каміла мовчала.

— Отже, ти все-таки збрехала?

— Пробачте мені.

— Реферат про святого Миколая, який мав написати Міхал, підготуєте вдвох, — вирішила вчителька. — Самі домовтеся, як розподілите роботу.

Лише Малгося почула, як зойкнула Каміла. Зате в класі голосно пролунав переможний Касьчин вигук:

— Оце кльово!
* * *
Ще на уроці Каміла пожалілася подрузі, мовляв, воліє отримати «фару», ніж готувати реферат із цим гидким Міхалом.

— Не такий він уже й гидкий, — зауважила Малгося, бажаючи її підбадьорити. — Бувають гірші.

— Але ж він хам!

— Тобі ж не хамить!

— Він огидний!

— Що ти! — заперечила Малгося. — Міхал дуже симпатичний хлопець.

Відповісти Каміла не встигла, бо задзвенів дзвоник і отой «симпатичний хлопець» підійшов до неї.

— То як домовляємося?

Його усмішка, яка, на думку Каміли, означала, що він страшенно задоволений усім, що трапилося, розлютила дівчину.

— Краще вже двійку отримати, ніж робити щось спільно з тобою! — вигукнула вона й відвернулася спиною до хлопця.

— А він так не вважає, — захихотів Алекс і вибіг у коридор.
Міхал зиркнув на нього убивчим поглядом, від якого трупом лягла б добра половина класу, котра й собі зареготала.

Зате Камілині слова почула пані Чайка, яка підійшла до парти й заявила:

— Цей реферат, Каміло, буде для тебе випробуванням точно важчим, ніж День святого Миколая. Але ж ти не скажеш мені, що вважаєш неможливим урок дружби?

Каміла кивнула і, щойно за класною керівничкою зачинилися двері, озвалася до Чорного Міхала:

— Приходь до мене нині після п’ятої.
* * *
Рівно о п’ятій Міхал у чудовому настрої подзвонив у Камілині двері. Під пахвою хлопець ніс коробку із тістечками, «Словник міфів і культурних традицій» Владислава Копалінського і книжку про житія святих. У голові крутилося кілька ідей про те, що саме варто написати в рефераті. Каміла відчинила двері, широко посміхаючись, а Міхал, у якого при вигляді коханої закалатало серце, уже за мить страшенно розчарувався. Він навіть не припускав, що в Каміли сидітиме Олек.

— Ви знайомі? — запитала Каміла й показала Міхалові на стілець біля письмового столу.

— Це ненадовго, — пояснила вона Олекові й звернулася до Міхала, змінюючи лагідний тон на гострий і неприємний: — Що там у тебе?

Міхал сягнув по торбину і, сумно глянувши на тістечка, витягнув обидві книжки.

— Не хочу забирати в тебе багато часу, — почав він, але Каміла перебила його вигуком:

— Нарешті! — який супроводжувався театральним полегшеним зітханням. Запала тривала й незручна мовчанка. Олек крадькома спостерігав за парою, яка сиділа біля письмового столу.
— Я подумав, що можу підготувати про життя святого Миколая й те, яким його зображують художники, — пояснив Міхал, показуючи Камілі відповідні розділи в книжках. — А ти напишеш, звідки походить звичай робити цього дня подарунки. Чому дітям дають різку. Ну, і ще чому в деяких країнах Миколай приходить у різдвяну ніч, а в інших — шостого грудня.

— Звідкіля він узявся в Лапландії й чому приїздить на оленях! — почувся Олеків голос.

— Не заважай! — буркнула Каміла.

Хлопці заніміли. У кожному боролися суперечливі почуття: переможе чоловіча солідарність, чи вони все-таки ворогуватимуть? Роздуми урвала Каміла:

— Окей. Нехай так, — погодилася вона. — Я свою частину підготую за допомогою інтернету, так що можеш ці книжки забрати.

— Звісно, — відповів Міхал, підвівся, узяв свої речі і вийшов. Лише вдома витягнув коробку з розкришеними тістечками. Мабуть, він подавив їх книжками, які розлючено жбурнув до торбини.
* * *
Щойно Міхал вийшов, Олек дорікнув Камілі, що вона погано ставиться до свого однокласника.

— Ти мав би радіти, — відказала дівчина. — Бачив би ти, як він на мене дивився, коли на Андрія мені вийшло «М» з яблучної шкірки! Тоді б ти його так не захищав!

Останні слова Каміла майже вигукнула. І все розповіла Олекові про слоника на день Валентина і решту випадків, коли Міхал виявляв до неї небажану увагу.

— Чомусь мені здається, що він тобі все-таки подобається, — буркнув не надто задоволений почутим Олек.

— Що?! — аж почервоніла Каміла. Отак слово за слово — і вони посварилися. Ображений Олек подався додому, а Каміла заявила йому, аби він ніколи більше до неї не озивався.

Ось чому Камілі довелося самій піти й купити подарунок. По нього вона вийшла лише напередодні Миколая. У «Подарунках» на площі Згоди, де продавалися різні дрібнички, про призначення яких промовисто свідчила назва крамниці, дівчина провела понад годину. Вона й не здогадувалася, що крізь вітрину за нею стежать чиїсь чорні очі. Продавчиня, якій вона розповіла про свої проблеми, порадила:

— Коли я не знаю, що комусь подарувати, то купую рамку для фото.

А й справді! Рамка! Каміла вибрала глиняну, розмальовану зеленими жабками. У дверях крамниці наштовхнулася на Чорного Міхала. Щойно за ним зачинилися двері, Каміла повернулася під магазин, стала біля вітрини й почала спостерігати, що ж таке купить Міхал. Здивована, вона помітила, що до такої самої, як у неї, торбинки із зображеннями Миколая, Міхал кладе таку самісіньку рамку із зеленими жабками.

— Нічого собі! — прошепотіла вражена Каміла й побігла додому. Весь вечір вона думала про сварку з Олеком, котрий ось уже кілька днів, як не дзвонив до неї, і про те, що побачила крізь вітрину «Подарунків». За всіма своїми невеселими роздумами Каміла геть забула про той нещасний реферат.
* * *
Наступного дня вранці пані Чайка наказала всім покласти подарунки до великого мішка й повідомила, що їх роздаватимуть після реферату про святого Миколая. Почувши це, Каміла зблідла.

— Слухай, я про реферат забула! — прошепотіла вона, штурхаючи Малгосю в бік.

— Ой леле! — зойкнула Малгося.

— Що мені робити?

Але відповісти подруга не встигла, бо вчителька викликала Камілу й Міхала.

— Ну, хто з вас почне? — запитала вона.

— Пані вчителько… я… мій реферат, — затинаючись, пробурмотіла Каміла.

— Що із твоїм рефератом? — не зрозуміла пані Чайка, та, перш ніж дівчина встигла щось додати, Чорний Міхал підійшов до вчительського столу.

— Її реферат у мене! — сказав він і поклав перед учителькою декілька сторінок, набраних на комп’ютері.

— А твій? — пані Чайка пильно подивилася на хлопця, а той глянув на Камілу, яка аж спалахнула, вражена його вчинком.

— Сідай, Міхале, — холодно мовила пані Чайка. — Лише тому, що нині Миколая, не поставлю тобі одиницю в журнал. Але я подумаю, як тебе покарати! Каміло, читай!

Ніхто із класу й словом не похопився, коли аркуші з Міхаловою роботою опинилися на Камілиній парті. Дівчина перевела подих і почала читати історію святого Миколая, єпископа Мір Лікійських.
Коли вона закінчила, у класі зробилося тихо, а тоді пані Чайка почала роздавати подарунки. Тишу щомиті порушував сміх. Алекс отримав лазерного ліхтарика, чиє світло утворювало пляму у формі голої жінки, Кінга — плюшеву мишу на ковзанах, Каська — останню книжку відомої молодіжної письменниці Єви Новак. І тільки двоє людей у класі, отримавши свої подарунки, мовчали. То були Каміла й Міхал, які безпорадно розглядали свої рамки для фотографій.

Наприкінці уроку вчителька оголосила, що визначила покарання Міхалові. Перед самими святами він повинен прочитати реферат про Різдво. Усі промовисто позирнули на Камілу, навіть Малгося дивилася на подругу докірливим поглядом. Мабуть, саме тому, щойно за пані Чайкою зачинилися двері класу, Каміла підійшла до Міхала.

— Я напишу цей реферат замість тебе.

Але Міхал не відповів. Озвався лише тоді, коли вони вийшли зі школи. Саме тоді виявилося, що на лавці перед школою сидів Олек. Хлопець підійшов до Каміли й простягнув їй маленький пакуночок.

— Пробач мені, — сказав він. — Це тобі подарунок на Миколая.

Каміла глянула на Олека. Вона боялася розгорнути дарунок, бо ж сама нічого не подарувала хлопцеві. І раптом їй сяйнула думка.

— У мене теж є дещо для тебе, — посміхнулася вона. — Пробач, я не встигла загорнути, — і, сказавши це, дівчина витягла з рюкзака зелену рамку в жабки й простягнула Олекові. — Матимеш у що вставити мою фотку.
Вона не встигла договорити, як до них підійшов Чорний Міхал і, вручивши Камілі торбинку з Миколаями, сказав:

— Ти теж встав собі його фотку. А за реферат про Різдво красно дякую.

Примітки:

2 – Харцерські загони створені Польською національною скаутською організацією, що діє з 1918 р. донині.

3 – Дисграфія — труднощі в оволодінні навичками письма; дислексія — труднощі в оволодінні навичками читання.

4 – Біловежа — невелике польське село, є центром Біловезького національного парку.

5 – атехізис — виклад догматів християнської віри в питаннях та відповідях; а також книга, що містить цей виклад.

6 – Курія — сукупність центральних установ, за допомогою яких здійснюється управління католицькою церквою.

7 – Конфірмація — у протестантських церквах: обряд прийняття юнаків і дівчат до членів церкви.

8 – Фотопластикон — пристрій для одночасного демонстрування стереоскопічних зображень групі глядачів. Варшавський фотопластикон — єдиний у Польщі й один із небагатьох у світі діючих пристроїв такого типу.

9 – Шклярська Поремба — місто на південному заході Польщі, популярний гірськолижний курорт.

10 – У Польщі Різдво святкують 25 грудня.

11 – Скребл — настільна гра для 2–4 гравців: викладання слів із наявних літер на ігровому полі; богл — подібна гра: 2 гравці записують слова з набору літер.

12 – Альберто Томба (нар. 1966 р.) — відомий італійський гірськолижник.

13 – Іглу — житло ескімосів.

14 – Бігос — тушкована капуста зі шматками м’яса або ковбаси.

15 – «Каміння для шанців» — документальний твір Александра Камінського про окуповану Варшаву часів Другої світової війни.

16 – У Польщі за святвечірнім столом заведено ділитися облаткою з витисненими на ній різдвяними мотивами. Кожному із присутніх дістається шматочок.

17 – Гуралі — етнічні групи, що мешкають, зокрема, у гірських регіонах на півдні Польщі.

Сподобався твір? Залиш оцінку!

0 / 5. Оцінили: 0

Поки немає оцінок...

Джерело:
“Клас пані Чайки”
Пекарська Малгожата-Кароліна
Переклад з польської – Б.Антоняк
Видавництво: “Школа”
2012 р.Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: