TOU

Крокодил Гена і його друзі

Казки Едуарда Успенського

Вступ, який можна і не читати

Напевно, у кожного з вас, діти, є своя улюблена іграшка. А може бути, навіть дві або п’ять.
У мене, наприклад, коли я був маленьким, було три улюблених іграшки: величезний гумовий крокодил на ім’я Гена, маленька пластмасова лялька Галя і незграбний плюшевий звір з дивною назвою – Чебурашка.
Чебурашку зробили на іграшковій фабриці, але зробили так погано, що неможливо було сказати, хто ж він такий: заєць, собака, кішка чи взагалі австралійський кенгуру? Очі у нього були великі і жовті, як у пугача, голова кругла, як в зайця, а хвіст коротенький і пухнастий, такий, який буває зазвичай у маленьких ведмежат.
Мої батьки стверджували, що Чебурашка – це невідомий науці звір, який водиться в жарких тропічних лісах.
Спочатку я дуже боявся цього невідомого науці Чебурашку і навіть не хотів залишатися з ним в одній кімнаті. Але поступово я звик до його дивної зовнішності, подружився з ним і став любити його не менше, ніж гумового крокодила Гену і пластмасову ляльку Галю.
З тої пори пройшло дуже багато часу, але я все одно пам’ятаю своїх маленьких друзів і ось написав про них цілу книгу.
Зрозуміло, в книзі вони будуть живі, а не іграшкові.

Розділ перший
В одному густому тропічному лісі жило собі дуже кумедне звірятко. Звали його Чебурашка. Вірніше, спочатку його ніяк не звали, поки він жив у своєму тропічному лісі. А назвали його Чебурашкою потім, коли він з лісу виїхав і зустрівся з людьми. Адже це люди дають звірам імена. Це вони сказали слону, що він слон, жирафу – що він жираф, а зайцю – що він заєць.
Але слон, якби подумав, міг би здогадатися, що він слон. Адже у нього  дуже просте ім’я! А як звірові з таким складним ім’ям, як гіпопотам? Піди здогадайся, що ти не ги-потам, не по-потам, а саме гіп-по-потам.
Так ось і наш звірок; він ніколи не замислювався над тим, як його звуть, а просто жив собі та жив в далекому тропічному лісі.

Одного разу він прокинувся вранці рано, заклав лапки за спину і пішов трохи погуляти і подихати свіжим повітрям.
Гуляв він собі, гуляв і раптом біля великого фруктового саду побачив кілька ящиків з апельсинами. Не довго думаючи, Чебурашка забрався в один з них і почав снідати. Він з’їв цілих дві апельсини і так об’ївся, що йому важко стало рухатися. Тому він прямо на фруктах і ліг спати.
Спав Чебурашка міцно, він, звичайно, не чув, як підійшли робітники і забили всі ящики.
Після цього апельсини разом з Чебурашкою повантажили на корабель і відправили в далеку подорож.

Ящики довго плавали по морях і океанах і в кінці кінців опинилися у фруктовому магазині дуже великого міста. Коли їх відкрили, в одному апельсинів майже не було, а був тільки товстий-претовстий Чебурашка.
Продавці витягли Чебурашку з його каюти і посадили на стіл. Але Чебурашка не міг сидіти на столі: він занадто багато часу провів в ящику, і у нього затекли лапки. Він сидів, сидів, дивився на всі боки, а потім узяв та й чебурахнувся зі столу на стілець. Але і на стільці він довго не всидів – чебурахнувся знову. На підлогу.
– Фу-ти, Чебурашка який! – сказав про нього директор магазину. – Зовсім не може сидіти на місці!
Так наш звір і дізнався, що його ім’я – Чебурашка.
– Що мені з тобою робити? – запитав директор. – Не продавати ж тебе замість апельсинів?
– Не знаю, – відповів Чебурашка. – Як хочете, так і робіть.
Директору довелося взяти Чебурашку під пахву і віднести його в головний міський зоопарк.

Але в зоопарк Чебурашку не прийняли. По-перше, зоопарк був переповнений. А по-друге, Чебурашка виявився абсолютно невідомим науці звіром. Ніхто не знав, куди ж його помістити: чи то до зайців, чи до тигрів,  чи взагалі до морських черепах.
Тоді директор знову взяв Чебурашку під пахву і пішов до свого далекого родича, також директору магазину. У цьому магазині продавали уцінені товари.
– Ну що ж, – сказав директор номер два, – мені подобається цей звір. Він схожий на браковану іграшку! Я візьму його до себе на роботу. Підеш до мене?
Піду, – відповів Чебурашка. – А що мені треба буде робити?
– Треба буде стояти у вітрині і привертати увагу перехожих. Зрозуміло?
– Зрозуміло, – сказав звір. – А де я буду жити?
— Жити?.. Та хоч би і ось тут! — Директор показав Чебурашці стару телефонну будку, що стояла біля входу до магазину. – Це і буде твій дім!
Так  і залишився Чебурашка працювати у цьому великому магазині та жити у цьому маленькому будиночку. Безумовно, цей будинок був не найкращим у місті. Зате під рукою у Чебурашки завжди був телефон-автомат, і він міг дзвонити кому хочеш, прямо не виходячи з власного будинку.
Правда, поки йому не було кому дзвонити, але це його анітрохи не засмучувало.

Розділ другий
У тому місті, де опинився Чебурашка, жив та був крокодил на ім’я Гена. Щоранку він прокидався в своїй маленькій квартирі, вмивався, снідав і йшов на роботу в зоопарк. А працював він в зоопарку … крокодилом.
Прийшовши на місце роботи, він роздягався, вішав на цвях костюм, капелюх і тростину і лягав на сонечку біля басейну. На його клітці висіла табличка з написом:

Африканський крокодил Гена.
Вік п’ятдесят років.
Годувати і гладити дозволяється.

Коли закінчувався робочий день, Гена ретельно одягався і йшов додому, в свою маленьку квартиру. Удома він читав газети, курив люльку і весь вечір грав сам із собою в хрестики-нулики.
Одного разу, коли він програв сам собі сорок партій поспіль, йому стало дуже і дуже сумно.
«А чому я весь час один? – подумав він. – Мені треба обов’язково завести собі друзів ».
І, взявши олівець, він написав таке оголошення:

МОЛОДИЙ КРАКОДИЛА П’ЯТДЕСЯТИ РОКІВ
ХОЧЕ ЗАВЕСТИ СЕБЕ ДРУЗІВ.
З ПРОПОЗИЦІЯМИ ЗВЕРТАТИСЯ
ВЕЛИКА ПИРІЖКОВА ВУЛИЦЯ, БУДИНОК 15, КОРПУС И.
ДЗВОНИТИ ТРИ З ПОЛОВИНОЮ РАЗИ.

Того ж вечора він розвісив оголошення по місту і почав чекати.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Сподобався твір? Залиш оцінку!

5 / 5. Оцінили: 3

Поки немає оцінок...

Джерело:

“Крокодил Гена и его друзья”

Эдуард Успенский

Видавництво: “Малыш”

2016 р.

Залишити коментар

 Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: