Миколчині історії

Марина Павленко

Вони вже мали вибиратися — чорним ходом, тобто через колись глуху, а нині всуціль діряву задню стіну, — аж тут Миколка ненароком наступив на граблі, які дивом уціліли після «гостьових» атак. Вони дзвінко торохнули його по лобі.

Миколка   сердито   вилаявся   «йолками-палками»   й   вітчимом.   Але, почухуючи лоба, таки потягнув реманент за собою. Покинеш — однак пропаде.

Найда ж тим часом, як навмисне, заплутався в старому ганчір’ї.

— Гайда,   бо   зараз   тут   нам   і   кришка!   —   нетерпляче   виплутував   собаку Миколка.

Тюль! Старий пожовклий тюль теж із хтозна-яких часів!

— Ти гля, ще й не зовсім дірявий! — звільнивши песика, Миколка став хутко намотувати знахідку на граблі.

Найда й сам не любив, щоб добро пропадало. Хоч у халабуді вікон і нема, є тільки отвір, який засувається шматком фанери.

— Це ж не на вікна, дурненький! — Миколка взяв сувій під пахву, одхилив дошку й ступив у бік Яру. – Хватку зробимо! Всі карасі будуть наші!

О, який розумний у Найди Миколка!

Миколка виявився не просто розумним, а розумнющим. Із вербових гілок і держака від граблів зробив прекрасну хватку. Встановив її трохи бокаса там, де течія Болотянки найсильніша.

Сам став вище за течією, Найду ж послав на протилежний бік:

— Найдо, голос!

І   поки   Найда   підганяв   рибу   гучним   гавкотом,   хлопчик   час   від   часу вихоплював хватку і все, що в неї потрапляло, викидав на берег.

Є!!!   Врешті-решт   з-поміж   прогнилого   листя,   мулу   й   купи   драного целофану дечого понавибирали: у відерці веселим блиском висяювала дрібна мулька і скидалися п’ять малесеньких окунців.

—   Найдо,   лапу!   Другу!   хлопчик   радісно   плеснув   собаку   по   слухняно простягнутих лапах. — Прикинь! Я знав, що в Болотянці риба таки водиться!!!

Ну і розумний же Найдин Миколка!!!

У керогазі не тільки давно не було гасу — від нього взагалі лишилась сама арматура, тож він служив Миколці та Найді зручною підставкою для старої сковорідки над вогнищем.

Найда, звісно, вже давно проковтнув би рибку й сирою. Але, нетерпляче витанцьовуючи,   дожидався,   поки   Миколка   її   посмажить.   Щоб   —   «за компанію».

Потім — терпляче ждав, поки хлопчик поділить страву навпіл.

Навіть нечищена мулька виявилась добрезною. Окунці трохи колючі й деркі, але теж – кігтики оближеш!

Не знати, як Миколка (крім половини риби, він оддав Найді ще й клапті луски, хвости і плавці), а Найда їх іще з десяток умолотив би!

Того   вечора   всі,   хто   проходив   не   дуже   далеко   від   пустирища,   могли побачити ледь прозорий димок, який сочився над схованою від усіх у дерезі халабудою. І здивуватись, занюхавши апетитний запах смаженої риби.

УРАГАН

Взагалі-то, Найда хотів побігти аж у хату. Але ще здалеку внюхав: там зараз   тільки   Вітчим,   отже,   заходити   не   варто.   Як   мовив  Миколка,  діло принципу: поклявся з вітчимом наодинці не стикатись, навіть коли здихатиме. Та й небезпечно це. Але й у подвір’ї не можна лишатись!!!

Найда   метався   туди-сюди.   В   кущі?   На   грушу?   Під   столика,   що   біля груші?..

Кудись треба сховатись, кудись треба сховатись, кудись треба сховатись!!!

Найда й сам не годен пояснити, чому це раптом його щось наче погнало геть із халабуди.

Просто все навколо мовби казало Найді: «Тікай!» — і він кинувся з усіх лап, заманюючи за собою Миколку.

Хлопчик   неабияк   розсердився.   Він   якраз   мав   дуже   нагальну   роботу   — зводив підпорну стінку для Халабуди: цими днями на Пустирище вивезли цілу купу битої цегли. Глини тут і так повно: не лінуйся тільки гребти. Хоч цемент, звісно, краще!

І   піску   вдосталь.   Колотив   глину   з   піском   у   старому   погнутому   відрі   й мурував. Щоб — на віки.

Миколка сердився, але за собакою — пішов. Бо знав, що Найда ніколи не кличе просто так.

У   сарай!!!   Найда   вивіркою   заскочив   у   щілину   й   уже   звідти   гарчанням скомандував господареві зайти слідом.

Миколка  слухняно зайшов у рипучі двері й звично замкнув їх за собою:

хто зна, яка планета може найти, крім Найди, ще й на вітчима.

— Якщо   ти   вже   мене   сюди   приволік,   пошукаю   щось   для   нашої халабуди! — Миколка, зітхнувши, приступив до ревізії сарайного мотлоху — Поможеш?

Та Найді було геть не до мотлоху й не до облаштування халабуди!

«Рятуйся!» — кричала  йому раптова  тиша, яка  запала надворі  (не чути було навіть горобців).

«Рятуйся!»   —   беззвучно   пульсувало   густе   сарайне   павутиння,   чомусь напружене, мовби високовольтні дроти над вулицею.

«Рятуйся!» — в паніці вирувала сарайна мишва, яка з усіх сил заривалася в землю, аж та ворушилась і ніби дихала.

«Щось   має   статись,   щось   має   статись,   щось   має   статись!»  —  гупало навколо, гупало в Найдиній голові, гупало єдиним, спільним для всього живого серцем.

І сталось.

Спочатку різко потемніло, наче вони сиділи не в сараї, а десь у підземеллі.

Принишклий сарай раптом стрепенувся і зазвучав: страшно зарипіли його стіни   від   сильнющого   вітру,   загуркотів   дах   під   суцільною   зливою   небесної води.

— Заманив   сюди,   тепер   нам   тут   і   гаплик!   —   видихнув  Миколка поблідлими вустами. А може, він і гукав, просто крізь шум грози почути його  було неможливо.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Сподобався твір? Залиш оцінку!

4.6 / 5. Оцінили: 5

Поки немає оцінок...

Джерело:
“ Миколчині історії”
Марина Павленко
Видавництво: “ Навчальна книга – Богдан
м. Тернопіль, 2015 р.

Залишити коментар

 



Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: