Про довгий ніс

Колись жили на світі двоє друзів. Вони були дуже бідні, і їм було важко. Але вони у всьому, як брати, допомагали одне одному, і це полегшувало їхнє життя.
Якось друзі дізналися, що одному фермерові потрібні працівники збирати рис. Обидва одразу ж пішли до нього. Фермер пояснив їм, скільки вони мають зібрати за день. Виявилося, так багато, що й думати нема чого, щоб встигнути. А плату фермер обіцяв таку мізерну, що працівникам довелося би голодувати. Засмутилися, та нічого робити: довелося погодитися.
На полі кожен вибрав собі ділянку для роботи, і, не сказавши одне одному жодного слова, взялися до справи. Довго вони працювали мовчки і дуже втомились. Нарешті один сказав другому:
— Знаєш, брате, не хочу я більше мордуватися. Ти залишайся тут, а я краще піду.
— Що ти надумав? Фермер дуже розгнівається, коли дізнається, що ти пішов.
— Та я ніколи більше не зустріну цього жмикрута, і він нічого не зможе мені сказати, – відповів перший.
Він поклав свій серп на краю поля, попрощався з товаришем і пішов.
— Обов’язково повернуся за тобою, якщо мені пощастить!

І бідняк попрямував у ліс. Ліс був великий. Два дні блукав він лісом, розглядав дерева, нюхав квіти, що росли на них.
І ось наприкінці другого дня він підійшов до дивного дерева; воно не було схоже на жодне з тих, що він бачив раніше. І запах у цього дерева був особливий: щойно бідняк вдихнув аромат дивовижних квітів і листя, його ніс почав рости і вже за кілька хвилин став довжиною чотири лікті. Побачивши, що трапилося з його носом, він зірвав з дерева одну гілку, один листок, відрізав шматочок кори та кореня і, захопивши все це, подався далі. Тепер бідняк йшов повільно, бо довгий ніс заважав йому. Але, як і раніше, він оглядав і обнюхував дерева, що зустрічалися йому по дорозі.
І ось на сьомий день бідняк із довгим носом знову побачив незвичайне дерево. Щойно він понюхав його, як довгий ніс зменшився до колишніх розмірів. Бідняк дуже зрадів і, захопивши листя, гілку, кору та корінь цього дерева, продовжив свій шлях. Невдовзі він вийшов із лісу і побачив, що перед ним лежить незнайома країна.

На околиці головного міста самотньо стояла невеличка хатина. Бідняк підійшов до цієї хатини і попросився переночувати. Бабуся господиня впустила його, він дізнався, що старенька займається тим, що плете вінки для доньки короля. Бідняк зголосився допомогти старенькій. Коли вінок був готовий, він потовк у порошок листя, кору, корінці та гілку заповітного дерева, від запаху якого росте ніс, і посипав цим порошком вінок принцеси.

У призначений час бабуся віднесла вінок доньці короля. А та ввечері перед сном понюхала ці квіти. І її ніс відразу витягнувся і став завдовжки чотири лікті. Принцеса жахнулася, побачивши, що сталося з її носом. Негайно доповіли королю. Король дуже здивувався і засмутився. Незабаром про те, що сталося з принцесою, знала вся країна. У палац скликали найзнаменитіших лікарів, але ніхто з них не зміг допомогти принцесі. Тоді король наказав вдарити у всі дзвони. По всій країні гінці оголосили волю короля: хто зможе зцілити принцесу від невідомої хвороби, має з’явитися до палацу; якщо королівську доньку вилікує жінка, вона отримає в дарунок що забажає; якщо ж принцесу вилікує чоловік, то стане її нареченим.
Наказ короля дійшов і до маленької хатини, де жили старенька квітникарка та бідняк – юнак. Втішений юнак відразу зголосився, що він зможе зцілити принцесу.

Гінці привели юнака до палацу, і король наказав йому відразу ж почати лікування принцеси. Тоді юнак дав їй понюхати листя, кору, корінь і гілку того дерева, під яким він сам позбувся своєї потворності, і хворобу принцеси як рукою зняло: її ніс знову став маленьким і гарненьким.
Король видав принцесу заміж за бідного юнака і призначив його спадкоємцем. Юнак став принцом і наказав покликати до палацу свого друга, якого залишив на рисовому полі.
І жили вони разом дружно і щасливо

Сподобалось? Поділіться з друзями:

Сподобався твір? Залиш оцінку!

4.4 / 5. Оцінили: 25

Поки немає оцінок...

Джерело:
“Сказки народов Бирмы”
Переклад – О. Тимофєєвої
Видавництво: “Наука”
1976 р.

Залишити коментар

 



Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: