TOU

Пригоди веселого лицаря

Ялмар Фредерик Бергман

На схилі гори, на узліссі, стояв замок Фалькенборг. І жив в ньому лицар Веселун. Він був до того веселий, що сміявся з ранку до вечора, і вибухи його сміху, схожі на різкі звуки труби або барабанний бій, летіли над долиною. Співати він теж любив, і кожна лісова птаха щосили надривала своє маленьке горло, щоб не поступитися веселому лицареві в цьому мистецтві. Білки клацали горішки, махали пухнастими хвостами, зайці ворушили вухами, а самому ведмедю доводилося двома лапами триматися за живіт, до того заразними і веселими були сміх і спів лицаря.

Однак не треба думати, що відважного лицаря зробили таким безтурботним і задоволеним багатство і влада. Зовсім ні. Садиба Фалькенборг була невелика і ледь могла прогодувати своїх мешканців. Правду кажучи, цей гордий замок почав занепадати.

І веселитися змушували лицаря зовсім не веселі друзі-товариші. Фалькенборг стояв у глушині. Можна сказати, єдиним співрозмовником лицаря була його служниця, яка за день мала звичку вимовити лише кілька слів.

— Невелика біда! — вигукував лицар і, взявши стару за талію, починав крутити її так шалено, що весь Фалькенборг трясся.

— Ти скупа на слова, зате я говорю за двох. Так що балаканини у нас тут вистачає.

І він садив стару прямо на середину столу. Хоча служниця була стара і трохи глуха, вона реготала до того, що перука злітала у неї з голови, а по обличчю котилися сльози.

Але навіть у самих веселих бувають турботи, а єдиною турботою лицаря був замок Фалькенборг. Він сумував, що не може утримувати замок своїх предків в належному стані. І в один прекрасний день сказав служниці:

— Доведеться тобі  тут залишитись самій, старенька моя. Лицар Веселун задумав велику справу. Поїду по білому світу і зароблю стільки грошей, щоб їх вистачило покрити дах Фалькенборга золотом, підлоги — сріблом, а стіни оббити шовком. А ти, матінко, станеш у мене така поважна і пишна, що доведеться посадити тебе в скляну шафу, щоб не рипала пилюкою. А тепер я накажу сідлати всіх своїх коней, накажу всім своїм слугам – моторним молодцям – відправлятися зі мною в дорогу!

Він виїхав за ворота, а стара, стоячи на сходах, зробила йому реверанс. Тут лицар сказав їй:

— Глянь, яка в мене величезна, пишна свита.

І вказав їй на довгий хвіст свого коня.

Стара вдарила себе по колінах і зареготала.

Лицар помахав їй списом.

— Бувай здорова, старенька! — крикнув він і поскакав під гору щодуху. «Подивимося, як довго доведеться мені скакати, поки я не знайду першу золоту брилу», — подумав він.

Так він їхав, сміючись і наспівуючи, і знаходив жартівливе слівце для всіх, хто попадався йому на шляху, від малого до великого. Варто було йому заїхати в село або в місто, як тут же піднімався шум та веселощі. Люди говорили один одному:

— Дивіться, ось їде лицар Веселун. Треба швидше хапатися за животики, адже тепер сміху і веселощам не буде кінця.

Всюди його зустрічали з розкритими обіймами, кликали в гості. Тільки золотої брили він не знаходив.

«Ну й добре, — думав лицар, — невелика біда. Чим менше золота, тим більше друзів. А дружба куди дорожче срібла і золота».

Шість королівств проїхав він і нарешті добрався до сьомого. Тут він опинився в маленькому містечку, темному і похмурому. Здавалося, тутешні жителі цуралися веселого лицаря, площі були порожні, вулиці безлюдні.

Він відшукав заїжджий двір і зіскочив з коня.

Слухняний кінь сам пішов у двір через відкриті ворота. Лицар Веселун посміхнувся і так, посміхаючись, увійшов у велику кімнату.

Тут за столом сиділа дивовижна компанія. Дванадцять похмурих вояків сиділи на лаві і пили пиво. Одяг на них був багатий, але сіро-чорний, без будь яких блискучих прикрас. Придивившись до кожного з них, він помітив, що праве око у кожного чи плакало, чи сльозилося, а ліве дивилося на світ божий боязко і гнівно. Губи щільно стиснуті, ніби на язик потрапило щось гірко-солоно-кисле.

На чолі столу сидів тринадцятий лицар, і з першого погляду здавалося, що обладунки на ньому чорні як вугілля, але, придивившись, можна було помітити, що кольчуга відливала сірим і плащ був сіро-чорний. Такого ж кольору було і величезне страусове перо, що закривало майже все обличчя лицаря, заросле чорною з сивиною бородою.

Лицар був могутній і ставний, проте говорив він на подив писклявим примхливим голосом. Досить-таки ввічливо і чемно він запросив веселого лицаря сісти поруч з ним на чолі столу. Веселун сів. Коли він зняв шолом, промінь сонця впав йому прямо у вічі. Він заплескав у долоні і зареготав так, що сміх задзвенів луною в залі. Сіро-чорні вояки нахилилися над столом, як згинається очерет під вітром.

А чорний лицар жалібно запитав, що це так розвеселило гостя.

— Та я сміюся над самим собою, — відповів лицар Веселун. — Над своєю власною дурістю. Ось я проїхав сім королівств в пошуках золотої брили. А в цей самий час милосердний  Господь котив кожен день найбільшу золоту брилу над моїм небагатим Фалькенборгом.

І він вказав на жовто-червоний сонячний диск.

Тут за столом пішов з вуст в уста шепіт:

— Це лицар Веселун з Фалькенборга. Це лицар Веселун, веселий лицар.

Людина з величезним страусовим пером промовила:

Сторінки: 1 2 3 4

Сподобався твір? Залиш оцінку!

3.8 / 5. Оцінили: 4

Поки немає оцінок...

Джерело:
“Сказки скандинавских писателей”
Видавництво “Лениздат”, 1990р.
Переклад на російську — Л. Ю. Брауде.
Переклад на українську — Tales.org.ua

Залишити коментар

 Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: