Руде листя
Казки Миколи Грибачова
У ліс прийшла осінь. Зеленими залишилися тільки сосни та ялинки, інші дерева стали жовтими, рудими, червоними. Але найбільше, звісно, жовтими. І листя з них полетіло – пливе в повітрі листок, падає в траву, шелестить – шшу-шшу-шшурх! Вітер холодний між деревами шумить – шу-шу-шух!
Зраділа лисиця Лариска. «От як добре все виходить, — думає вона, — жовте та руде листя на мою шубку схоже. Намете його купами по канавах, сховаюсь я в них і підстережу зайця Коську. Він мене серед жовтого і рудого листя не помітить, а я його гам – і з’їм!
А заєць Коська перший рік у світі жив, осені ще не бачив. І дуже страшно йому було – уночі спати не може. Шум кругом стоїть, шелест, а йому здається – підповзає хтось, з’їсти його збирається. Дивиться він, дивиться в темряву, очі продирає лапками, а все одно нічого не бачить.
Вранці підвівся, холодною водою очі промив. “Піду я, – вирішив він, – схожу з їжаком Кирилом поговорю. Він четвертий рік на світі живе, може, розповість щось”.
Прийшов він до хатинка їжака, у двері постукав – ніхто не відповідає, у вікно постукав – теж ніхто не відповідає. “Може, захворів їжак Кирилко? – подумав заєць Коська. – Може, йому “швидка допомога” потрібна? Доведеться без запрошення заходити”.
Зайшов у сіни – немає нікого. Зайшов на кухню – немає нікого. Знайшовся їжак Кирило в найдальшій кімнаті, де й вікон нема.
– Що це в тебе, їжаче Кирило, так темно та сиро? – здивувався заєць Коська. – Може, ти захворів?
– О-ох! – позіхнув їжак Кирилко. – Нічого я не захворів, а просто хочу спати.
– Спати вночі треба, а зараз ранок!
– Нічого ти не розумієш, – сказав їжак Кирилко і знову позіхнув. – Осінь прийшла, за нею зима зі снігами та морозами. А ми, їжаки, всю зиму спимо. Ні їсти нам, ні пити не треба, спимо – і все. Так що ти йди у своїх справах, а я буду влаштовуватися. Весною приходь, новини розкажеш.
“Ну, і лінивий цей їжак Кирилко, – подумав заєць Коська. – Це ж треба – всю зиму спати! Боки, напевно, болітимуть. Піду до ведмедя Потапа, може, він щось порадить”.
Ведмідь Потап біля барлоги лежав. Голова на лапах, очі заплющені. Привітався з ним заєць Коська – не чує ведмідь; привітався вдруге – знову не чує. Тоді мало не у вухо крикнув:
– Привіт, Потапе!
Розплющив ведмідь одне око наполовину, спитав сонним голосом:
– Це хто тут шумить?
– Та я це, заєць Коська!
– А чого тобі треба? Я спати хочу.
– Так сплять уночі, а зараз ранок!
– Нічого ти не розумієш, – пробурчав ведмідь Потап, дивуючись, що заєць не знає таких простих речей. – Ми, ведмеді, як зима настає, весь час спимо. Я морозу та снігу не люблю, у мене лапи мерзнуть.
– Ой, помреш ти з голоду, Потапе!
– Не помру, я під шубою знаєш скільки жиру запас? До теплих днів вистачить. Ти до мене навесні приходь, новини розкажеш. А зараз іди, тільки он у кутку лижі стоять – собі їх візьми. Минулого року я їх Михайликові зробив, та тепер він виріс, малі вони йому.
– Та навіщо мені лижі? – здивувався заєць Коська. – Я на них і ходити не вмію.
– Ти бери, бери, зима прийде – навчишся. Ні лисиця, ні вовк тебе не наздоженуть. А до мене навесні забігай, поговоримо-умм!
І знову заплющив ведмідь очі, спати став. А заєць Коська хоч і не зрозумів, навіщо йому потрібні лижі, забрав їх і відніс додому. Після обіду пішов він шукати бобра Бориса – може, він щось цікаве розповість? Берег річки від дощів слизьким став, по воді від вітру хвилі гуляють, а бобер Борис лозові гілки гризе й кудись під воду тягає.
– Доброго дня, бобре Борис! – сказав заєць Коська. – Ти не знаєш, що в нас у лісі робиться? Їжак Кирилко зовсім лінивим став, навіть розмовляти не хоче, у ведмедя Потапа тільки одне око наполовину розплющується. Кажуть – спати всю зиму будуть. А ти, бобер Борис, теж ляжеш спати?
– Я у свою хатку під берегом сховаюсь. На річці крига стане, а там тепло. Лозу гризтиму, коли книжку почитаю, коли посплю. Ось як розлив закінчиться, приходь, гаразд? А зараз мені ніколи, роботи багато.
Зовсім нудно стало зайцю Косьці, навіть плакати хочеться – один він залишився, поговорити немає з ким. Іде він, голову повісив, та раптом чує на ялинці:
– Цок-цок! Що це ти, заєць Коська, такий сумний? Чи біда яка трапилася?
Дивиться заєць Коська – це білка Оленка на ялинці сидить, шишку гризе. Розповів він і про їжака Кирила, і про ведмедя Потапа, і про бобра Бориса.
– Ну і нехай сплять! – сказала білка. – Вони від віку ледарі. Взимку в лісі знаєш, як добре? Паморозь блакитна на гілках, сніжок пухнастий, на морозі небо синє синє, весь день гуляти хочеться. А то все літо та літо – нудно навіть! Ех, побігаємо ми з тобою наввипередки по заметах!
– А ти не спатимеш, білко Оленка?
– Не буду.
– Дякую тобі, бо зовсім мені нудно стало. Я до тебе часто приходити буду, гаразд?
– Приходь.
Повеселішав заєць Коська, буде у нього компанія на зиму. Навіть пісню складати на ходу почав:
Осінь настає,
Дощ із неба льє.
Липа лист скидає,
Листя скидає клен.
В голках сховавши животик,
Місяців на п’ять
Ляже спати їжак
Міцно буде спати.
Нехай йому насниться
Сонце та річка,
Трава медунка,
Сорок три жучка.
А я спати не стану,
Вранці вийду в дорогу,
Білу шубку одягну
Джерело:
“Заяц Коська и его друзья”
Микола Грибачов
Видавництво: “Самовар”, 2010 р.