Оповідання Надеї Ясминської

Надея Ясминська – білоруська письменниця, яка працює у жанрах фентезі, дитячої літератури, магічного реалізму та надихаючої прози. Найбільш відома як автор книг «Намистинки та краплинки», «Книгармонія», «Зефірні прикмети», «Восковий чарівник», а також казками та чарівними оповіданнями з циклу «Хроніки Густого лісу». У цьому розділі бібліотеки пропонуємо ознайомитись з оповіданнями Надеї Ясминської в перекладі на українську мову.

Літературний псевдонім “Ясминська” має кілька значень. По-перше, він розшифровується як “я-з-мінська” – натяк на рідне місто письменниці. По-друге, закінчення “-инська” натякає на польське коріння, і по-третє “ясмін” (по-білоруськи “язмін”) означає “жасмин” – улюблена квітка Надії.

Свої твори Надея Ясминська пише білоруською та російською мовами.

Біографія

Народилася Надея 4 червня 1985 року у Мінську. Писати почала ще в старших класах школи: тоді з-під її пера виходили невеликі містичні оповідання, де, за словами автора, «пафосу було набагато більше, ніж містики». Пізніше Надея переключилася на дитячу літературу.

У 2006 році Надея Ясминська написала першу п’єсу-казку «Однієї новорічної ночі». П’єса стала Лауреатом відкритого республіканського конкурсу драматургічних творів для дітей та підлітків «Дзiцячы свет такi багаты» (2006) та була опублікована у збірнику «Малеча гном» (2007). Пізніше увійшла до шорт-листа міжнародного драматургічного конкурсу «Маленька прем’єра-2012», поставлена Камерним Драматичним Театром Мінська у 2015 та 2016 роках та Амурським театром драми у 2017 році.

У тому ж, 2006 році було закінчено дитячу п’єсу «Сни в літню ніч, або Неймовірні бачення кота Архімеда», яка була відзначена на конкурсі Союзу Театральних Діячів РФ і увійшла до лонг-листу міжнародного драматургічного конкурсу «Маленька прем’єра-2012».

У період з 2007 по 2012 рік Надея Ясминська практично не займалася літературною діяльністю, присвячувала час роботі та науці. Закінчивши Білоруський державний економічний університет за спеціальністю «Маркетинг», вона вступила до магістратури, потім почала викладати різні аспекти реклами у рідному університеті. І лише поступивши на денну форму аспірантури, «коли з’явилося несподівано багато вільного часу», Надея Ясминська знову повернулася до літератури.

Першою окремою книжкою письменниці стала збірка фентезі-віршів «Зелені пісні Ермінтії», випущена білоруським видавництвом «Галiяфы» у 2012 році. Через рік у цьому ж видавництві вийшли з друку казки про дівчину-лицаря Марію під загальною назвою «Лицар з чистим ім’ям», які започаткували серію «Хроніки Густого лісу».

У 2013 році на світ з’явилася мініатюрна збірка текстів та думок про книги «Книгармонія». Спочатку задумана як сувенірне видання для друзів-книголюбів, «Книгармонія» майже випадково потрапила до всесвітньої мережі, і її тут же розібрали на цитати. Книжка-візитка, видана тиражем всього 100 примірників стала постійним гостем книжкових блогів, груп у соцмережах та радіопередач, входила до списку найкращих цитат 2013 року. За два роки Надея Ясминська отримала грант на перевидання цієї книжки.

У 2014 році було написано перший нехудожній твір про позитивне мислення «Зефірні прикмети». Рукопис, що став популярним в інтернеті, так і не був виданий у вигляді паперової книги. Однак у 2015 році видавництво «Питер» випустило на основі «Зефірних прикмет» «Щоденник легкого життя», мальовничо проілюстрований художницею Ритою Хаак.

У 2015 році у видавництві «Галiяфы» вийшла збірка казок для дітей «Сем ружаў» («Сім троянд») – друга книга з циклу «Хроніки Густого лісу». Видання було яскраво проілюстровано художницею Катериною Дубовик. Книга стала володаркою престижної Премії Тітки (Алоїзи Пашкевич) у 2016 році – за найкращий текст для дітей та підлітків та за найкраще художнє оформлення.

Одним із останніх виданих творів Надеї Ясминської є повість про дитинство «Намистинки та краплинки», що описує будні п’ятирічного Хлопчика, який робить відкриття, веде щоденник у голові, заводить друзів, чекає на літо і просто розмірковує про все на світі. Твір увійшов до довгого списку конкурсу «Нова дитяча книга» від видавництва «Росмен» (2014) та був виданий незалежним петербурзьким видавництвом «Более другое» (2016) з ілюстраціями художника Юрія Сосницького.

У 2017 році в білоруському видавництві «Чотири чверті» вийшла дитяча книжка «Восковий чарівник, або Казка стукає у двері» з ілюстраціями Ельвіри Овечкіної, а фентезійна повість для підлітків «Заклинатель єдинорогов» стала фіналістом і переможцем відкритого читацького голосування 8 щорічного конкурсу «Нова дитяча книга» від видавництва «Росмен». Цього ж року нова історія з «Хронік Густого лісу» («Вартові чарівного лісу: Космате серце») увійшла до шорт-листа Міжнародного літературного конкурсу «Нова казка». Книга «Заклинатель єдинорогов» вийшла у 2018 році у видавництві «Аквилегия-М».

Надея Ясминська – також автор та розробник настільної гри для любителів книг «Книгаполія». Мета цієї гри – відчути себе справжнім книжковим колекціонером і зібрати книжки певних жанрів на своїй полиці, купуючи їх у книгарнях, обмінюючи на буккросінгу або в крамниці чудес. За словами автора, «дорослі цінують атмосферу гри та знаходять багато тем для літературних бесід, а діти за грою поступово втягуються у світ читання». «Книгаполія» була видана в Росії у 2018 році у місті Ханти-Мансійську та поширена по бібліотекам та книжкових клубам.

Оповідання та казки Надеї Ясминської публікувалися у журналах «Кольорові рядки», «Вокзал», «Мікроліт», «Дошкільна освіта».

На теперішній час письменниця живе у рідному Мінську, веде блог для любителів книг «Книгармонія» та працює над новими літературними творами.

Нагороди та премії

– Лауреат відкритого республіканського конкурсу драматургічних творів для дітей та підлітків «Дзiцячы свет такi багаты» (2006) за п’єсу «Однієї новорічної ночі»;

– Фіналіст (п’єса «В одну новорічну ніч») та півфіналіст (п’єса «Неймовірні бачення кота Архімеда») міжнародного драматургічного конкурсу «Маленька прем’єра-2012»;

– Призер Конкурсу фантастичної мініатюри імені Олексія Передерєєва (2014);

– Півфіналіст V щорічного літературного конкурсу «Нова дитяча книга» (2014), повість «Бусинки и капли»;

– Лауреат першої літературної премії імені Тітки (Алоїзи Пашкевич) 2016 року за книжку «Сем ружаў»

– Переможець у номінації «5 найкращих білоруських авторів» конкурсу «Біблiязважанне-2016» та переможець у номінації «Автор року» конкурсу «Біблiязважанне-2017» (переможців «Біблiязважання» визначають за статистикою видачі книг у дитячих бібліотеках Мінська);

– Фіналіст та переможець відкритого читацького голосування VII щорічного літературного конкурсу «Нова дитяча книга» (2017), повість «Заклинатель єдинорогов»;

– Переможець Міжнародного літературного конкурсу «Нова казка – 2017», повість «Вартові чарівного лісу: Космате серце»;

– Лауреат Міжнародної літературної премії імені В. В. Біанки (2017) у номінації «Казка» за п’єсу «Казка чистого лісу, або Віддай те, що вдома не залишив».

Розгорнути...

Теги:

Намистинки та краплинки

Надея Ясминська
3.7
(3)
Час читання 27 хв
Коментарі(0)

Жив-був Хлопчик.

Невеличка людина п’яти років. У найпівденнішій кімнаті квартири, на шостому поверсі будинку. У нього були Тато, Мама та Кіт. Часом з’являвся Старший Брат.

Загалом, якби хлопчика попросили написати про себе книгу, він би почав саме так.

*

Тато, …

Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: