Цар Безсонько
Казки Святослава Мінкова
Жив собі колись карлик. У нього була довга біла борода. Носив він червоний капелюшок, пальтечко, блакитне, мов небо, а на гострих носах його черевичків весело подзенькували два срібні дзвіночки.
Карликова хатинка, схожа на гриб, ховалася між деревами старого лісу. Щоранку й щовечора білобородий чоловічок сідав біля дверей і починав повільно перебирати нанизане на нитку, мов намисто, пшеничне зерно. До нього приходили лісові мешканці за порадою, бо карлик був чаклуном і всім помагав. Чи посваряться мурашка і цвіркун, чи мисливці продірявлять зайчикові кожушок, чи ведмедик з’їсть багато меду і в нього заболить зуб, чи дощик змиє гарні візерунки з метеликових крилець, — всі бігли по допомогу до маленького чаклуна. Тоді карлик відкладав пшеничне намисто і брався за діло. Говорив кілька розумних слів цвіркуну і мурашці — і от уже вони цілувалися і ставали побратимами. Прикладав зайчикові до рани цілющу травичку, і той знову стрілою мчав до лісу. Відкривав пащу ведмедикові і в одну мить виганяв біль із зуба. Брав малесенького пензля і розмальовував метеликові крильця ще кращими візерунками.
Одного весняного ранку наш карлик сів, як завжди, біля дверей своєї хатинки і почав перебирати пшеничну низку. Тепле сонечко спустило з неба крізь віти дерев тоненький промінчик і сказало: «Доброго ранку!» А карлик чхнув і заспівав веселу пісеньку.
Раптом карлик почув, що поблизу в траві щось зашелестіло. Він озирнувся і побачив: за кілька кроків від нього стояла біла мишка із золотою коронкою на голові і рожевою стрічечкою на хвостику. Мишка, не кліпаючи, дивилась на нього маленькими блискучими очицями і важко дихала. З усього було видно, що жила вона не в лісі і пройшла далекий шлях.
Карлик перестав співати і звівся на рівні ноги. В ту ж мить миша посунула, немов на коліщатках, по траві і наблизилась до нього.
— Циррр, циррр! — вигукнула вона. — Я йду з палацу старого царя Безсонька, якому потрібна твоя допомога. Багато років, ще відтоді, як сів на престол, він не може спати. Обличчя його зовсім зів’яло, тіло тане, наче віск. Усі на світі лікарі пробували його приспати, але не змогли. Досі вже він, бідний, проковтнув три вагони сонних пілюльок, але сон тікає від його очей. Якщо ти зможеш його приспати, матимеш цінну нагороду.
— Що може бути легше! — сказав карлик, погладжуючи свою м’якеньку борідку і всміхаючись. — Почекай мене, я візьму тільки книжечку з казками, може, вони мені знадобляться.
Чоловічок зник у хатинці, грюкнувши дверима. Незабаром він вийшов, несучи велику книгу.
— Тепер можна йти, — сказав він.
— Ходімо, — відповіла миша.
І вони рушили в дорогу.
На узліссі розкинулась широка долина, а через неї вився безкраїй шлях. Там їх чекала черепаха у великих окулярах і також із золотою короною на голові. Карлик і мишка вилізли їй на спину і рушили до царського палацу.
— То, значить, ти живеш при царі? — спитав чоловічок.
— Так, я придворна біла мишка! — з гордістю вигукнула вона і лизнула рожеву стрічечку на хвості.— Живу щасливо зі своїми сімома мишенятами і старим чоловіком у палаці під кухонною шафою. Ми їмо найкращу в світі бринзу.
— І нічого не робите? — спитав карлик.
— Придворні миші ніколи нічого не роблять. У нас є павук, який плете панчішки на нас усіх, і жук, що підмітає і прибирає нам житло. Я цілими днями сиджу перед дзеркалом і пудрюсь, чоловік читає газету, а дітки наші з ранку до вечора ганяють горошину — грають у футбол.
Отак, за приємною розмовою, карлик і мишка й не помітили, як приїхали до царського палацу. Звичайно, вони їхали не так швидко, як в автомашині, але все-таки встигли, не запізнилися, бо старий цар іще не помер.
Коли вони ввійшли, в кімнаті було повно міністрів, охоронців, радників, лікарів і кухарів. Біла мишка вибігла наперед, підвелась на задні лапки і вигукнула:
— Царю всемогутній! Привела я відомого лісового чаклуна, який врятує тебе від безсоння, і ти заснеш.
Карлик наблизився до царського трону і низько вклонився.
— О всесильний пане! — сказав карлик, підносячи руку з великою книгою. — Я прочитаю найкращу казку з книги життя і спробую тобі допомогти. А ти зроби тільки одне: залишися зі мною в кімнаті наодинці і уважно слухай.
Старий цар Безсонько з надією зітхнув і наказав людям негайно вийти, а також доручив одному з кухарів почастувати білу мишку і все її сімейство найсолодшим горіховим тортом.
Як тільки вони залишились удвох, карлик узяв маленький стільчик, підсунув його до царського трону і сів на нього. Потім розкрив свою велику книгу і почав читати.
Він розповідав сумну казку про бідних і нещасних рабів, що стогнали під батогами жорстоких царедворців. Розповідав про страждання, про важку працю тих, що обробляли панську землю й не мали хліба, щоб нагодувати своїх дітей. Розповідав про війни криваві, на які цар посилав народ, щоб загарбати ще більше багатство…
І чим далі читав карлик, тим приємніша втома налягала на очі старого царя і присипляла його. І от, нарешті, коли білобородий чоловічок закінчив свою казку і підвів голову від книги, цар Безсонько спав, хропучи щосили. На обличчі його сяяла щаслива усмішка.
Тихенько, навшпиньки, карлик вийшов з царської кімнати. Там, біля порога, чекали, затамувавши подих, міністри, охо-ронці, радники, лікарі і кухарі.
— Ну, що? — всі загукали в один голос. — Чи можеш ти приспати царя?
Карлик не відповів нічого. Тільки відчинив двері і показав рукою вбік царя.
Тоді придворні ввійшли до кімнати і впали на коліна перед своїм паном, що, нарешті, заснув. Цар Безсонько був врятова¬ний. Казка про страждання бідних і нещасних людей у його царстві принесла цареві глибокий сон.
— Якої нагороди хочеш ти за чаклунство? — спитав один з міністрів, коли карлик зібрався іти.
— Нехай усі люди в царстві будуть щасливі! — сказав карлик.
— А для себе нічого не просиш?
— Для себе? — промовив білобородий чоловічок і замислився. — Оце днями білочка наступила на мій гребінець і зламала його. Дайте мені новий гребінець, щоб розчісувати вранці борідку, — я буду вам дуже вдячний.
А чи виконав цар Безсонько волю свого рятівника, чи зробив він усіх людей у своєму царстві щасливими? Очевидці розповідають, що він і досі спить, і що його піддані не захотіли чекати, доки він прокинеться і зробить їх щасливими. Народ в його царстві повстав і вирішив сам боротися за свою свободу і щастя.
Може, ви спитаєте: а що сталося з карликом?
Карлик повернувся у ліс із чудовим золотим гребінцем, усипаним коштовним камінням.
Там, у своїй хатинці, білобородий чоловічок залишився жити ще багато років, щоб помагати пташині і тварині, а інколи навіть і людині. І два срібні дзвіночки на його черевичках дзвеніли і сміялись, дзвеніли і сміялись, неначе співучий струмок серед чарівної тиші.
Джерело:
“Цар Безсонько”
Святослав Мінков
Переклад з болгарської – О. Шпильової
Видавництво: “Дитвидав УРСР”
м. Київ, 1959 р.