TOU

Вермландська історія

Сельма Лагерлеф

Всякий раз, коли мова заходить про Вермланд і людей, що живуть там, мені спадає на думку одна давня історія про селянку, яка пішла одного ранку на пасовище, щоб подоїти своїх корів. Оскільки вона не знайшла їх на звичайному місці, то пішла в ліс шукати і заблукала.

Жінка  з самого ранку була в поганому настрої і, зрозуміло, ще більше засмутилася, не знайшовши своїх корів. Продираючись крізь колючий чагарник і обходячи болотяні ями, вона думала про те, що живеться їй дуже важко і навряд чи коли-небудь стане легше. Вона любила свого чоловіка, проте не могла не бачити, що немає вже в ньому колишньої сили і він поступово старіє, втім, як і вона сама. І, звичайно, вона дуже любила свій хутір, де вона народилася, але не могла не визнати, що будівлі на хуторі замалі і не йдуть ні в яке порівняння з великими панськими садибами біля церкви. Крім того, хутір був розташований на околиці, далеко в лісі, де за цілий тиждень, не зустрінеш нікого, крім своїх власних наймитів. Що ж стосується наймитів … Ні, їх не можна було звинуватити в нечесності. Просто вони були ліниві і неповороткі.

У той день, прокинувшись вранці, вона сказала чоловікові, що їм давно пора продати цей хутір, розташований в такому дикому місці, і купити собі будинок в низині, де легше добувати хліб насущний. Він же ні в яку не погоджувався, і тому вона була в той ранок так засмучена. Корови хоч і прижилися в гірській місцевості, давали дуже мало молока. Поля тут були мізерні і засолені, а ліс, де все літо паслись тварини, – дрімучий і непрохідний. І такий він був величезний, такий темний і похмурий, що кожен раз, входячи в нього, вона боялася заблукати.

Тут вона підняла очі і зрозуміла, що сталося саме те, чого вона так боялася всі ці роки. Чвалаючи по лісі і думаючи свою невеселу думу, вона зовсім не стежила за дорогою, не запам’ятовувала, куди звертає по маленьким лісовими стежками, і тепер гадки не мала, де вона знаходиться. Прямо перед собою вона побачила велику сосну, яку вона начебто знала, але ця сосна росла набагато далі, в самій гущавині. Не може бути, щоб вона зайшла так далеко. Вона прислухалася, сподіваючись розрізнити дзвін коров’ячих дзвіночків або ріжок пастушка, але нічого не почула, крім щебету лісових птахів.

Вона сіла на камінь і закрила обличчя руками, але від цього їй не стало легше. Серце неспокійно билося, і думки зовсім сплутались від страху. Вона чула про тих, кому траплялося заблукати в цьому лісі. Вони блукали по ньому довгі дні, а то й тижні. Одного з них навіть знайшли мертвим.

Жінка не могла всидіти на місці, не могла змусити себе заспокоїтися і подумати, а кинулася далі в ліс, намагаючись відшукати дорогу. Про корови свої вона зовсім забула і думала тільки про те, щоб самій вибратися з лісу.

Довго поневірялася вона по лісі, але ніяк не могла знайти дороги до будинку. І раптом ліс навколо неї став потроху рідшати. Вона пішла вперед і незабаром вийшла з лісу на рівнину. І тут її очам відкрився великий і доглянутий селянський двір. Побачивши його, вона завмерла на місці і злякалася ще більше, оскільки точно знала, що в цій місцевості немає ніяких інших хуторів немає , крім її власного. Стало бути, те, що вона бачила зараз перед собою, було суцільним маревом. А що може бути гірше? Тут вона здогадалася, що це тролі зачарували її, так що вона стала бачити все не так, як є.

Вона намагалася не дивитися на житло тролів, або як його ще назвати, але очі немов самі собою притягувалися до нього. В житті не бачила вона більш міцного господарства. Сам будинок був старовинний, але добротний і міцний, а сараїв і прибудов так багато, що їх вистачило б на ціле село. І то незрозуміло було, як в них вміститься весь багатий урожай цього літа.

Трава була скошена, і копиці сіна стояли одна біля одної. Ячмінь ще не був прибраний. Він злегка коливався на вітрі, і здавалося, стебла ось-ось впадуть під вагою налитих колосків.

«Все майже так само, як і у мене вдома, – подумала жінка, – тільки в десять разів більше і в сто разів красивіше. Втім, з тролями треба тримати вухо гостро. Мабуть, і будинок, і сараї побудовані з соснової кори. Не будь мої очі зачаровані, вся ця краса здалася б мені не більше мурашиної купи ».

Вона бачила людей, які ходили по подвір’ю і займалися своїми справами, але вона в житті не наважилася б підійти до них і запитати дорогу. Ні, тролі змусили б її покуштувати їх страви і їх вина, і тоді їй ніколи вже не вирватися з-під їх влади.

Вона повернулась і пішла назад в ліс.

Вона піднімалася по крутих схилах, спотикалася об каміння, але все ніяк не могла знайти дорогу, або хоч якусь прикмету, яка вказала б їй правильний напрямок. Вона немов би йшла по дні великого зеленого озера; і їй стало здаватися, що вона так і буде йти невідомо куди, поки зелені хвилі не зімкнуться над нею і вона піде у забуття назавжди.

Жінка все йшла і йшла і раптом знову опинилася на узліссі, і знову побачила той самий розкішний двір.

На вікнах висіли білі фіранки, дві великі яблуні росли біля воріт, прямо перед вікнами. Будинок був пофарбований червоною фарбою і до того гарний, що сяяв серед зелені, як світлячок на узбіччі дороги літньої ночі.

Сторінки: 1 2 3

Сподобався твір? Залиш оцінку!

5 / 5. Оцінили: 3

Поки немає оцінок...

Джерело:
“Сельма Лагерлеф” том 2
Видавництво ”Художественная литература”,

м. Ленінград, 1991р

переклад на російську – Л.Ю.Брауде

Залишити коментар

 Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: