ukraine

Друзі! Ми щиро надіємось що у цей надзвичайно важкий час для нашої країни казки допоможуть вам хоч трішки перемкнутись та відпочити.

Віримо в наших воїнів! Віримо в нашу перемогу!Слава Україні!

Взяття Вейї

Міфи та легенди Стародавнього Риму

Одним із найбільш непримиренних ворогів Риму продовжувало залишатися місто Вейї. Римляни вже двічі воювали з ними, і хоча в обох війнах вони здобули перемогу, Вейї все ж таки були грізним і багатим противником. Перше викликало страх, друге — жадобу до здобичі. Між римлянами та вейентами постійно відбувалися сутички навіть у мирний час. Під час однієї такої сутички етруски завдали римлянам певної шкоди, і римляни вирішили її відшкодувати. У Вейї були відправлені посли з цією вимогою, але вейські правителі гордовито заявили, щоб вони негайно забиралися з міста, інакше з ними вчинять так, як колись Ларе Толумній вчинив із посланцями Риму, тобто вб’ють. Коли посли з цією відповіддю повернулися до Риму, обурений сенат вирішив оголосити Вейям війну.

Війна Римом була оголошена, і вейенти звернулися за підтримкою до інших етруських міст, але їм відмовили, оскільки цар Вейї не користувався повагою у інших етрусків. Свого часу він дуже хотів бути обраним верховним жерцем усіх етрусків, але на виборах віддали перевагу іншому кандидатові. Вейський цар був дуже ображений і жадав помсти. Якось під час щорічних урочистих ігор, які всі етруски влаштовують спільно, він несподівано наказав своїм рабам-акторам покинути ігри. Оскільки більшість акторів належали саме йому, ігри були зірвані. Цей вчинок етруски вибачити вейському цареві не могли. Втративши підтримку, вейенти, незважаючи на всю свою зарозумілість, не наважилися вступити у відкриту битву і вирішили відсидітися за потужними стінами свого міста. Римляни ж обклали Вейї і почали облогу. Але облога затяглася. Досі римляни воювали лише влітку, а на зиму поверталися додому. Тепер же довелося і взимку залишитись під стінами Вейї у військовому таборі.

Це викликало невдоволення у Римі. Плебеї говорили, що сенатори навмисне затягли облогу, щоб утримати якнайбільше воїнів поза містом. Тим часом вейенти зробили вилазку і підпалили насип, який римські воїни споруджували поруч із стіною, щоб звідти вдарити по міських стінах. У вогні не тільки зруйнувався насип, так що все треба було починати спочатку, а й загинуло дуже багато римлян. Це викликало в Римі спочатку паніку, а потім шалене бажання покарати вейентів за загибель стількох воїнів. Громадяни були готові докласти всі сили для продовження війни. І все-таки досягти вирішального успіху римляни не могли. Більше того, на допомогу вейентам прийшли два невеликі сусідні етруські міста, які боялися, як би після захоплення Вейї римляни не почали війни проти них; і плем’я фалісків, і раніше вороже римлянам.

У ті часи римляни часто обирали не консулів, а військових трибунів з консульською владою. Одним із таких трибунів був обраний Марк Фурій Камілл. Він був добре відомий у Римі. Під час чергової війни з еквами і вольськами він мчав на коні попереду решти римського війська і був поранений у стегно, але не пішов з поля бою, а вирвавши уламок з рани, вступив у бій із ворогами. Натхненні цим подвигом римські воїни рішуче кинулися на ворога і здобули перемогу. Народ Риму одностайно вважав, що саме мужність Камілла стала головною причиною перемоги. І ось тепер римський народ обрав його одним із керівників держави. Камілл вирушив не до Вейї, а боротися з фалісками, і успішно з ними бився.

Облога Вей тривала, викликаючи все більше невдоволення народу. Продовжували говорити, що послані сенатом полководці навмисне затягують війну. І тут боги надіслали римлянам дивне знамення. Різних знамень у той період взагалі було багато, але вони з’являлися лише окремим громадянам, а це стало відомо всім. Влітку було дуже мало дощів, і багато річок та водойм майже пересохли. І раптом восени озеро, розташоване у священному Альбанському гаю, раптово здулося, рівень води різко піднявся, озеро вийшло з берегів і вода ринула на навколишні поля. У Римі почалася паніка, ніхто не знав, що віщує така несподівана і ніякими природними причинами не могли пояснити повінь. Оскільки римляни тоді вели війну з етрусками, вони не мали ворожбитів, які б могли розтлумачити божественне знамення.
У Вейї тоді жив якийсь старий — майстерний тлумач знамень богів. На нього ніхто вже не звертав уваги, вважаючи таким, що вижив з розуму. Вийшовши якось із міста і опинившись між його стінами та римським табором, старий явно за божественним натхненням став співати пісеньку, в якій говорилося, що римляни не зможуть захопити Вейї, поки вся вода не піде з Альбанського озера. Довга облога призвела до того, що вороги, почали перемовлятися один з одним. І ось один римський воїн, дізнавшись про дивну пісню старого, запитав вейента хто цей старий. Той відповів, що це старий ворожбит. Тоді римлянин, дочекавшись, коли старий знову вийде з міста, підійшов до нього і лагідно заговорив: він мовляв, хоче порадитися про спокуту за якесь явне йому знамення, яке ні він, ні його товариші не можуть зрозуміти. Коли старий погодився допомогти, і, розмовляючи, вони відійшли на значну відстань від міських стін, римлянин раптово напав на старого. Сили були нерівні, і етруський ворожбит незабаром опинився в римському таборі. Потім його доставили в Рим, де він спочатку дуже сумував, що його тлумачення того, що сталося, приведе до загибелі батьківщини, але потім змирився, бо зрозумів, що все сталося з волі богів, а приховувати їхню волю так само нечестиво, як і не слідувати їй. Тому він розповів усе, що йому було відомо: виконавши відповідні обряди необхідно спустити воду з Альбанського озера, тільки тоді боги дарують римлянам перемогу над Вейями. Спочатку сенатори вирішили, що старий — просто базіка. Але незабаром повернулися посли з Дельф, і принесли відповідь Аполлона, який наказав римлянам не тримати воду в Альбанському озері і не допускати, щоб вона стікала в море, її треба розлити навколишніми полями, лише тоді римляни здобудуть перемогу над Вейями.

Сторінки: 1 2

Подобається!

Сподобався твір? Залиш оцінку!

0 / 5. Оцінили: 0

Поки немає оцінок...

Залишити коментар

 Увійти на сайт:
Забули пароль?
Немає акаунту?
Зареєструватись
Створити акаунт:
Вже є акаунт?
Увійти
Відновити пароль: